Jäätmeteta puhastusvahendid

Euroopa Liidu poolt toetatud MTÜ Balti Keskkonnafoorumi koduleht on suurepärane kodukeemia infoallikas. Sealtkaudu jõudsin ohtlikke aineid puudutava kampaaniani “Mõtle mida tarbid” ja sealt omakorda bukletini “Kuidas valida ohutumaid kodukeemia tooteid?”. Soovitan sellega kindlasti tutvuda. Bukleti sõnum on, et teadlased muretsevad erinevate puhastusvahendite keemilise kokteili tervisemõjude pärast. Meil pole vaja osta palju erinevaid tooteid, et asju nutikalt puhastada.

Buklett kinnitab, et igapäevaseks puhastamiseks sobivad sooda, äädikas, sidrunimahl ja sool. Tartus on parim valik Valete ökokaupades. Üle eesti sobivad lahtiste puhastusvahendite ostmiseks erinevad ökopoed nagu Biomarket ja Mahemarket. 

Täiendav kommentaar (16.06.2021): loe, milliseid pindu kindlasti äädikaga puhastada ei tohiks

 

Sidrunhape: sobib kanga pehmendamiseks, loputusvahendiks, puhastamiseks ja katlakivi eelmaldamiseks (näiteks keedukannu puhul). Eelistan sidrunhappelahust äädikale, sest see on meeldivama lõhnaga ja seda saab pakendita osta. Sellega on hea pindu desinfitseerida ning rasvast puhastada.

 

Plekisooda või pesusooda: aitab puhastada pesu, nõusid ja muid materjale. Oluline on kasutada kaitsekindaid, sest pesusooda mõjub nahale ja silmadele ärritavalt. Seda ei tohi ka sisse hingata. Plekisooda ja pesusooda puhastavad pesu paremini kui söögisooda. 

 

Söögisooda: kasutan söögisoodat asjade puhastamisel, kui ma ei viitsi ohutusele liiga palju mõelda ning mul ei ole vaja tugevat puhastusvahendit. Söögisooda on hea lõhnade neutraliseerija ning aitab eemaldada kõrbemisjälgi pottidest.

 

Marseille seebihelbed: sobib valgele ja kirjule pesule. Sisaldab oliivõli seepi, pesusoodat ja eeterlikku õli. Seebihelveste pluss on, et ma ei maksa n-ö vee eest, vaid ainult tahke aine eest (nagu geeli puhul).

 

Pesugeel: kasutan musta värvi pesu pesemiseks.

 

Nõudepesuvahend: kasutan muidugi nõude pesemiseks, aga see sobib ka teiste määrdunud pindade (akende, põranda) puhastamiseks. Tartus Valete ökokaupade poes müüakse neile, kellel on nõudepesumasin, nõudepesumasinasoola lahtiselt.

 

Linaõli ja mesilasvaha: sobivad õlitatud ja vahatatud puitpindadele. Ma ei ole neid veel kasutanud.

 

Sapiseebilahus: aitab eemaldada plekke mööbliriidelt. Kuna meie mööbliriie on diivanilt eemaldatav, olen püürid lihtsalt pesumasinasse pistnud.

 

Lahtine aken: pole vaja kodus mürki pritsida (mitmes mõttes). Haisu haisuga ei peida. Tõhusaim on lihtsalt avada aken.

 

Paljust saab loobuda: tualetikuulid ja geelid pole vajalikud - piisab harjamisest ning soodast ja äädikast. Linoleumi, plastplaatide, kivipõranda ja pinnakattega puitmööbli puhastamisel piisab veest, määrdunud kohtade puhul võib lisada üldpuhastusvahendit. Samuti ei ole vaja eraldi aknapesuvahendit osta, vaid piisab tavalisest vest, mustemate akende puhul võib lisada tilga nõudepesuvahendit.

 

Kui elad paigas, kus pole ökopoodi lähedal, siis eelista poes usaldusväärsete ökomärgistega puahstusvahendeid: Prantsusmaa ECOCERT, Itaalia ICEA, Euroopa Liidu ökomärgis - ELi Lilleke või Põhjamaade Luik. Plastiku osakaalu vähendamise põhimõtet järgib hästi kohalik Mulieres. Mulle meeldib, et hoolikalt valitud ökotoodete puhul ma ei pea muretsema, et mis siis saab, kui näiteks aknapesuvedelik murule tilgub või laual mitte päris ära kuivanud sidrunhappe lahus mu õuna peale sattub.


Millega ja kuidas sina oma kodu koristad? Kui ostad vahendid pakendita, siis kus ostmas käid?

Plekisooda, sidrunhape, seebihelbed. Mõistlik on algul soetada pakendatud anum, kus on kogu info toote kohta peal (ohutuse nimel). Neid konkreetseid anumaid saab käia Valete Ökopoes täitmas. Lisaks korgile on neil ka keeratav ülemine osa, mis teeb täitmise mugavaks.

Eelmine
Kuidas planeerida jäätmeteta nädalamenüüd?
Järgmine
Kuidas teha jätkusuutlikku kinki?

2 vastust

Email again:
Veronica 28. november 2018
Ehk on sobilik kategooria, kus pärida, et millega võiks pesukäsna asendada või kas pesukäsn on miski, millest üldse loobuda võiks? Tänud juba ette! :)
Suletud Ring 29. november 2018
Pesukäsna asemel kasutan ökopoest ostetud varreta pesemisharja (http://www.maheveeb.ee/et/a/noudepesuharja-otsik-must-o-4cm-redecker-1-tk). Elukaaslasele see hari erinevalt minust jällegi ei meeldi. Seepärast ostsime lisaks nullkulu.ee blogis soovitatud Sonetti nõudepesukäsna (http://www.nullkulu.ee/2018/03/uus-noudepesunuustik.html). Nullkulu kirjutab: "Tegemist on nõudepesunuustikutega, mis koosnevad kahest kihist. Pehme, roheline materjal on valmistatud tselluloosist. Kõva, pruunikas materjal on agaavsisalist (60%) ja ümbertöödeldud sünteetilistest kiududest (40%). Liimaine on polüuretaan, millest tehakse näiteks porolooni ja ka muide odavaid nõudepesunuustikuid. Päris huvitav leid ma ütleksin. Paar areguetappi tuleks veel läbi käia ja lõpptulemus oleks tervenisti komposteeritav toode." Lisaks on nullkulu blogis ülevaatelugu nõudepesust, kus samuti erinevaid käsnasid analüüsitakse: http://www.nullkulu.ee/2017/04/zero-waste-oudepesemine.html.