Kas nõusid saab käsitsi jäätmevabalt pesta?

Sel suvel oli üks minu eesmärke saada Eesti parimaks jäätmeteta nõudepesu eksperdiks. Vahel peletasin pereliikmeid kraanikausi juurest minema, et saaks uut nuustikut või nõudepesuseepi katsetada erineva rasvasusastmega pannidel ja pottidel. Troon jääb ilmselt ikka Nullkulu.ee Maryliisile, kes on kurtnud, et tema blogi on Eesti loetuim nõudepesublogi. Ma ei julge sellele tiitlile kindlasti pretendeerida.

Milline on nõudepesu jalajälg?

Kui oled samasugune käsitsipesija nagu mina, siis tasub silmas pidada tarka veekasutust.

●     Liginull CO2e - käsitsi külmas vees (aga nõud pole puhtad)

●     540 g CO2e - käsitsi, vettsäästvalt ja mitte liiga kuumas vees

●     770 g CO2e: nõudepesumasinas 55℃

●     990 g CO2e: nõudepesumasinas 65℃

●     8000 g CO2e: käsitsi, rohke veega

Allikas: Mike Berners-Lee, “How bad are bananas?”; vt ka ingliskeelset The Guardiani artiklit.

 

Pesuvahendid 

Lahtine nõudepesugeel

Lahtise nõudepesugeeli ostmiseks tuleb minna ökopoodi ja täita oma anum sobiva kogusega. Liitri hind jääb tavaliselt kolme euro piiresse. Ideaalis võiks kodus selleks olla kaks nõudepesuvahendi pudelit. Kui üks saab tühjaks, saab teise kohe asemele võtta ja tühja täitma minna. Täpselt endale vajaliku koguse võtmine on lahendus, mida olen kasutanud aastaid ainsa võimalusena. Kuigi ma ei taha seda tunnistada, siis kõrvetan liiga sageli asju põhja, sest tähelepanu läheb kuskile mujale ja ununeb sinna (ma töötan sellega). Nõudepesugeeli potti kallamine on minu jaoks sellistel puhkudel hää, mugav ja kiire lahendus. Lahtiselt ostmise miinus on see, et suuremad nõudepesuanumad ei erine pakendi kaalu poolest minu teada sellest, kui ostaksime samasuguses koguses plastikust nõudepesugeelipudeleid. Ma ei tea, millised poed tagastavad need anumad tootjale taastäitmiseks. See ei näi olevat tavapärane praktika. 

Tahke nõudepesuseep

Oi kuidas inimesed läksid jäätmevabaduse Facebooki gruppides elevusse, kui USA turule ilmus tahke nõudepesuseep. Eestis ei läinud kaua aega enne, kui Elamise Kergus selle müügile tõi ja mullegi katsetamiseks saatis. Neid on väga mugav koju postiga tellida.

Kuidas sellisega pesta? Kõigepealt tuleb üleliigne soust kausilt tavalise veega ära loputada. Seejärel on aeg švamm või hari niiskeks teha, vastu seepi hõõruda ja kauss üle käia. Vahutab muide mõnuga! Minul töötab kenasti ja nõud jäävad puhtaks. Olen aga märganud, et osad inimesed panevad nõud esmalt loputamata nuustiku otse õli või kastme sisse ning antud seep sellega tõesti toime ei tule. Tahke seebi pluss on see, et me ei maksa vee eest, seda on lihtne transportida, see ei võta palju hoiuruumi ning sellega ei kaasne taolist pakendikulu nagu vedela nõudepesuvahendi puhul. Kindlasti tuleks aga endale muretseda korralik seebialus, et vahend ära ei liguneks. Minu elukaaslane juhtis tähelepanu, et hiljem tuleb kraanikauss seebijälgedest puhtaks teha, mida tavalise nõudepesuvahendiga ei teki - ikkagi, siuh-sauh ja puhas. Seebi hind on 12,9€ ja see kestab umbes kuus kuud.  

Švammid ja muud tegelased

Tawashi

Proovisin ise vanadest sokkidest nuustikut väikeste õvedega teha. Videodes näeb tawashi punumine tõesti tore välja, aga tegelikkuses kaasnes ribade lõikamisega palju sokiebemeid. Ebemete eraldumine jätkus nuustiku kasutamisel. Kui leidub keegi, kellel on see õnnestunud, palun kirjutage, mis materjale te kasutasite. 

Käsnkõrvits

Käsnkõrvits on märjana mõnus ja pehme. Nõud saab pestud küll. Kuna sellel pole aga erilist imavust, siis kulub pesuvahendit rohkem. See-eest saab selle komposti visata. 

Pehmete harjastega nõudepesuhari

Olen kasutanud looduslike harjastega nõudepesuharja, mille saab biojäätmetesse panna. Praegugi on kasutusel ItsBiost ostetud hari. Harjaosa on varre külge kergesti kinnitatav ja eemaldatav. Minu arust sobib sellega kenasti kõiki nõusid pesta, ka igapäevaselt. Samas, nii mõnigi ütleb, et talle ei meeldi taolistega päris kõike pesta, sest harjased vajuvad laiali ja keskele tekib tühi koht.  

Ümbertöödeldud materjalidest nuustikud

Kuigi neid nuustikuid ei saa kompostida ja tuleb ikkagi prügisse visata, siis kasutusmugavusega jäävad kõik ühele nõule. Nendega on tõesti mõnus ja harjumuspärane toimetada.

*** 

Millised on teie kogemused erinevate jäätmevabade harjade ja vahenditega? Mida kasutate nõudepesumasinaga pestes? 

Vaata ka:
Nullkulu.ee postitused nuustikutest 

Eelmine
Kui käid sel aastal ühes restoranis, siis see peaks olema Fotografiska
Järgmine
Kirkad mõtted sünnivad kuulates ja kogedes

2 vastust

Email again:
Sigrid 8. september 2019
Mina kasutan vileda nuustikuid. Neid saab pesumasinas koos teiste majapidamislappide ja svammidega koos 90 kraadi juures korduvalt pesta. Üks nuustik kestab umbes aasta mul.
Kaie 9. september 2019
Minul on kasutusel Norwex firma nõudepesuvõrk. See peseb puhtaks ka ilma vahendit kasutamata. Lisaks on sellega hea ka tööpinnalt nt taigna jääke eemaldada. Toode kestab kaua, läheb juba kolmas aasta ja kulumise märke pole. Kahjuks pole ta nii keskkonnasäästlik ega komposteeritav. Aga parem kindlasti kui tavalised poenuustikud vms.
Pesuvahendiks on muideks väga hea söögisooda. Kasutan seda just põhjakõrbenud nõude puhul, ei mingit küürimist. Kuuma vett kasutades leotab toidu jäägid ilusti lahti ja lõhustab ka rasva. Lisaks eemaldab sööda hästi tassidele jäänud parkainete jäägid, plekid.