Kuidas alustada nullist prügi nullimisega?

Võib-olla oled jõudnud oma mõtetega sinna, et tore oleks vähem prügi tekitada, jäätmevabaduse suunas liikuda? See on hea mõte! Ilmselt nõustud minuga, et prügi välja viimine on üks kõige tüütumaid asju, millele oma aega kulutada. Lisaks on päris ebameeldiv teada, et aastaks 2050 ujub maailma kehva taaskasutussüsteemi tõttu ookeanis kaladega võrdväärselt prügi. Keegi peab midagi tegema! Mina olen keegi ja Sina ka. Kuidas aga üldse jäätmeteta eluga pihta hakata?
Pilt ajast, kui mina olin umbes kuu jäätmeteta elu poole püüelnud

TASE 1

Alusta kuulamisest ja vaatamisest

Vaatasin ja kuulasin oma jäätmevabaduse teekonna eel 1,5 kuu jooksul muude tegemiste kõrvale ohtralt Youtube’i videosid ning Spotify podcaste. Püüdsin mõista, miks inimesed jäätmeteta elu poole püüdlevad ning kas ma suudaks seda oma ellu kuidagi integreerida. Lisaks tahtsin mõista, mis võiks olla minu põhjus sellega tegeleda. Mind veenis enim kaheksa minuti pikkune video Bea Johnsoni kodust. Tema raamatu “jäätmeteta kodu” lugesin läbi alles eelmisel suvel, aga teistel soovitaksin sellest alustada, sest selles on pea kõik info, mis puudutab jäätmeteta elu. Olen huvi pärast ka mõnda teist sarnast raamatut lugenud, aga võrdväärset pole. Sügisel asusin seda raamatut eesti keelde tõlkima ning praegu (kuni 10. juuni 2019) saab seda Helios kirjastusest soodushinnaga tellida. Eestis trükitakse see raamat 100% ümbertöödeldud paberile ja kaanetatakse vanade kaante vahele. Muide, Maryliis Nullkulu.ee-st sisutoimetas seda ning lisas Eestile omaseid näiteid.

 

Leia oma kogukond

Kirjutasin loos “Facebooki grupid, mis aitavad prügi vähendada” lähemalt Facebooki gruppidest, mis aitavad prügi vähendada. Tallinnal ja Tartul on konkreetselt oma zero waste grupid. Lisaks on üldised grupid nagu Pakendivaba poodlemine, Zero Waste Estonia ja Prügivaba elu. Need on grupid, kust saab julgelt nõu küsida ja leida endaga sarnaseid inimesi. Võib-olla saad luua hoopis oma kohaliku grupi.

 

Vali konkreetne kuupäev, millal alustada

Mul tuli mõte jäätmevabadusega katsetada suvepuhkuse ajal, kui viibisin ülikoolilinnast eemal vanematekodus. Teadsin, et mul seisab vahepealsel ajal ees reis. Tahtsin alustada enesekindlalt ja korraliku eduelamusega. Seepärast valisin teadlikult kuupäeva 1,5 kuu pikkuse ettevalmistusajaga, et olla alustamise hetkeks piisavalt informeeritud ning oma otsustes ja katsetustes vaba.

 

TASE 2

Loo endale vahepealseks perioodiks väikeseid eduelamuse võimalusi

Analüüsi ennast ja kiida end selle eest, mida juba hästi teed (vaata minu eneseanalüüsi juhist siit) ning mõtle, mida saaksid veel teha. Vali välja üks-kaks asja, mida teha sel perioodil, kui sa veel täiskäiguga jäätmevabaduse poole ei püüdle. Mina loobusin ühekordsete pudelite ostmisest ja võtsin kasutusele ema antud joogipudeli. Lisaks käisin oma karbikesega poes saiu ostmas, kasutasin oma kotti ja toidukotte ning ei võtnud üldjuhul prügi vastu. Pakendiga ostmisega jätkasin.

 

Jaga oma mõtteid, plaane ja eduelamusi sõpradega ning sotsiaalmeedias

Sotsiaalne mõju on võimsamaid tööriistu maailma muutmisel. Sotsiaalmeedia vajabki värsket tuulutust plastkõrrega kokteilidest, kohvitopsidest ja läbipaistvatest kõrrega jääjookidest. Vabandust, see on lihtsalt nii koomiline, kuidas influencerid tellivad fotograafi ja teevad siis prügiga pilti - #winterwonderland (vt FreshGo sketš). Ehk õnnestub ka oma sõpru muuta. Tuleb aus olla, et teiste huvi ja kiitused on tõesti väga motiveerivad

 

Vaata, mida prügi vähendavat Sul kodus juba on

Jäätmevabaduse mõte on vähendada ressursside ületarbimist. Sotsiaalmeedias võib näha palju esteetilisi pilte roostevabast terasest anumatest ja kümnetest vedrukaanega purkidest, kuid nende soetamine tähendab tarbimise suurendamist. Mina kasutan siiani oma vanaema pärandatud ja korterikaaslaste toodud korduskasutatavaid plastkarpe toidu ostmiseks (jah, siin on plastiku toitu lekkimise probleem nagu tavapakendilgi, seepärast paljud eelistavad osta täiesti uued asjad). Kuivaineid hoiustan poest muude toiduainetega saadud purkides ning meil ei ole enam koiprobleemi (*sülitab kolm korda üle vasaku õla). Võtsin ennast isegi õmblemise osas kokku ja õmblesin koju külalistele kasutamiseks Uuskasutuskeskusest saadud kangast miniservietid.

 

Kaardista pakendivaba ostlemise võimalused

Enne alustamist tegin endale selgeks, kust midagi saab ning kas mul õnnestub mingisugune mõistlik teekond tekitada. Selgus, et ostud Biomarketi, Juustukuningate, Turu ja Coopi vahel konkreetse nädalamenüü ja nimekirjaga võtavad mult umbes tunni (vt siit, kus Tartus oma pakendisse osta saab). Kui elad väiksemate võimalustega piirkonnas, siis ära pead norgu lase. Tee seda, mis sinu võimuses! Igal pool saab vähemalt puu- ja juurvilju pakendamata soetada.

 

TASE 3

Tekita endale alustamiseks vajalikud tööriistad

Kui lõpuks midagi puudu jääb, siis tekita see endale. Uuri tasuta kraami või prügi aardeks taaskasutus gruppidest, kas kellelgi seisab miskit niisama või piilu Uuskasutuskeskusesse. Mina ostsin enda vedrukaanega purgid lekkiva kraami transportimiseks uuena Realiseerimiskeskusest.

 

Valmistu korralikult oma esimeseks suuremaks pakendivabaks toiduostuks

Mine poodi konkreetse nimekirjaga, kindla trajektooriga ja ettevalmistunult (loe siit, kuidas hoida oma ostukomplekt kergena). Käitu, nagu käiksid iga päev pakendivabalt ostmas. Tee enesekindlaid liigutusi ja ära küsi kelleltki luba. Ütle letis näiteks silmad soovitule suunatuna: “Tere, palun mulle see riis siia karpi!” Ole turul valmis kiirelt reageerima: “Tere, palun mulle siia oma kotti kimp karulauku!” - Turumüüjad on reaalsed kilekotininjad. Nad tunnetavad juba viie meetri kauguselt, et sa tahad midagi osta ning see tajumine väljendub kilekoti haaramiseks. Ole valmis kiirem olema!

Minu kõige esimene pakendivaba ostmise katsetus. Kilekoti võtsin kdoust kaasa.
Hiljem muutusin veidike osavamaks.

 

Asenda ühekordseid asju järk-järgult

Kui kodus on juba topsis hambahari või paar pudelit šampooni, ei pea neid kohe millegi muuga asendama. Asendused tulevad järk-järgult. Samuti võib enne toidukottide õmblemist või otsmist korduvalt kasutada vanu kilekotte.

 

Ole asendusi tehes kriitiline

Üks esimesi oste, mis inimesed teevad, on korduskasutatav kõrs, kuid lihtsam on lihtsalt kõrrest keelduda ning kutsuda söögikohti ülesse kasutama säästlikumaid alternatiive, kui nad kõrrega serveerimist vajalikuks peavad. Samuti ei ole mõtet osta bambusest söögiriistu, kui kodus on juba söögiriistad olemas. Samas, mõnele asjale on minu kogemuse järgi mõttekas rohkem kulutada: nt mina soovitan pärast mitmeid valusaid kogemusi klaaspudelitega soetada roostevabast terasest kvaliteetne termos. Mõtle, mida sina saad vältida ning mis on Sinu jaoks päriselt tähtis.

Ostsin endale alguses sellise kohvitopsi, aga see läks katki nädalaga. 12 € lihtsalt maha visatud. Nüüd on mul vastupidav termos.

 

TASE 4

Hari ennast ka muudes valdkondades

Jäätmevabadus on hea “väravanarkootikum”, mis tekitab sõltuvust keskkonnateemadest. Kui prügi ja tarbimise vähendamine juba käpas on, tasub uurida ka teisi teemasid: sealhulgas looma-, transpordi- ja energiatööstus. Küsi, kuidas need maailma mõjutavad ning proovi sellest lähtuvalt oma eluviisi muuta. Edasi arenemise sooviga küsimusi küsides arendad seda süsteemset mõtlemist, millest Nullkulu.ee Maryliis oma rahakulukate nullkulu-harjumuste artiklis kirjutab.

 

***

Vaata lisaks:



Eelmine
Suuhügieen ja bambushambaharjade võrdlus
Järgmine
Viis minutit Vigri kohviku ees

Vastused puuduvad

Email again: