Tahkete šampoonide võrdlus

Tahketel šampoonidel on mitmeid plusse. Need võtavad kotis vähe ruumi ja nendega on hõlbus reisida ja trennis käia. Üks tahke šampoon maksab küll šampoonipudelist rohkem, kuid täidab kahe šampoonipudeli rolli. Lisaks on neid lihtne soetada väheses paber- või papp-pakendis või üldse pakendamata. Kõik tahked šampoonid pole aga ühesugused. Mul on aja jooksul õnnestunud testida erinevaid tahkeid šampoone ning kujundada oma arvamus.

Pilt on illustreeriv, sest siin on hoopis Meelest seep :)
 Võrdlesin tooteid alustuseks pakendi, lõhna, välimuse ja hinna põhjal ning tegin Skincarisma lehte kasutades analüüsi, kas need tooted sisaldavad mingisuguseid aineid, mida üldiselt soovitatakse vältida. Skincarisma koondab endas teadustööde tulemused ning aitab tavatarbijal hõlpsalt koostisaineid analüüsida. Tuleb lihtsalt koostisainete nimekiri analüsaatorisse kopeerida. Meeskond Skincarisma taga koosneb tavalistest inimestest, mis on muidugi põhjus, miks teatav skeptilisus analüsaatori suhtes tuleb kasuks. Seepärast loen tavaliselt ettevõtte kodulehelt lisaks, kuidas nemad teatud ainete kasutamist põhjendavad ning annan oma peaga mingisuguse hinnangu - vahel võib koostisainete info ettevõtte kodulehel olla ebapiisav (nt mingi koostisaine on teadaolevast loodussõbralikum, aga kodulehelt see selgelt välja ei tule). Skincarisma analüüsid näitavad lihtsalt, et teatud koostisainetega võivad kaasneda teatavad riskid. Mul võttis tõesti silme eest kirjuks, sest mina ei ole ses vallas ekspert. Allikaviidetega mõtted on vägagi teretulnud.

 

Tahke šampoon

Pakend

Lõhn

Välimus

Koostis (Skincarisma analüüs) - suhtuda skeptiliselt

Hind (€)

Lush “Jason And The Argan Oil

Poes ilma pakendita, postiga tellituna pakendiga

Tugev magus aroom. Paneb kogu vannitoa lõhnama, mis võib osadele sobida, osadele mitte.

Ringikujuline ketas

20% aroomainetest selles tootes on Skincarisma andmetel kõrge riskiga allergeenid ning 13% madala riskiga. Lush kasutab palju lõhnaineid, mida nimetab turvalisteks sünteetilisteks aineteks. Iga koostisainet on Lushi kodulehel täpsemalt kirjeldatud. Lush ise kommenteeris pärast postituse avaldamist asja nii: "Kõik aroom on tulnud eeterlikest õlidest ning midagi lisatud pole. Samuti on värvaine meie toodetes alati kehale turvaline toiduvärv, mida me igapäevaselt ka toidust saame." Seega, minu esialgne hinnang Skincarisma põhjal osutus valeks, kuna nad kasutavad looduslikke lõhnaaineid.

9.90

Nurme jojobaõliga

heledatele juustele

Tugev papp-pakend

Tagasihoidlik seebi lõhn

Risttahukas

Kõrge riskiga on lõhnaaine ning mõõduka riskiga naatriumboraat.   

 7.5

Tahpoon "Pilvede embuses"

Õhuke paberpakend.

Seistes tavaline lõhn, pestes kerge soolane, kohati vetikane lõhn.

Risttahukas

Koostiselt lihtsaim. Ükski kasutatud õli ei anna Skincarismas riskist märku. Toodetes kasutatakse ka erinevaid looduslikke eeterlikke õlisid ning värvaineid, mille kohta täpseid andmeid ei ole ja mille riski ma analüüsida ei saa.

5 € käest kätte (Põlvas, Laadal), 7 € Kiiks ja Knihvis

Solidu “Grandma said”

Suurem pappkarp, mis sobib kinkimiseks ja postiga transportimiseks. Samas, see ei aita oluliselt vähendada pakendit.

Tugev lõhn, mis sobib nii meestele kui ka naistele. Paneb kogu vannitoa lõhnama, mis võib osadele sobida, osadele mitte.

Nagu tahutud kivi või teemant, milles on pressitud Solidu logo.

23% koostisainetest on mõõduka riskiga. Kõik neli mõõduka riskiga aineist on lõhnaained. Taaskord, ma ei tea, millised need lõhnaained on.

11.99

 

Roosa ring on Lushi šampoon.
Valge risttahukas on Nurme tahkest šampoonist välja lõigatud tükk.

 

Tahke šampoon

Ettevõtete taust

Lush “Jason And The Argan Oil

Lush on Suurbritanniast pärit ülemaailmne poekett, mis müüb oma tooteid ainult enda poodides või e-poes. Enamik tooteid on pakendivabad. Nad püüavad järgida kõiksugu eetikapõhimõtteid (ei tee loomkatseid, maksavad õiglast palka, kasvatavad toorainet mahedalt jne). Poodidele on iseloomulikud tugevad lõhnad.

Nurme jojobaõliga

heledatele juustele

Nurme on Eesti looduskosmeetikat tootev ettevõte Harjumaal, mis valmistab käsitsi kõikvõimalikke ilutooteid.

Tahpoon

2018/2019 Eesti õpilasfirma, mille tegijad on kolm Põlva Gümnaasiumi 11. klassi õpilast. Nad valmistavad kõik oma tooted käsitsi ning video tootmisprotsessist leiab siit. Hetkel müüvad nad käest kätte, laatadel, postiga ning Kiiks ja Knihv poes Tartus.

Solidu “Grandma said”

Solidu edasimüüja eestis on viljakusmonitor.ee, kes saatis mulle Solidu testimiseks. Solidu ise on Leedu ettevõte. Välismaal müüakse seda jäätmevabades poodides, lennukites ja hotellides.

Solidu saatis testimiseks viljakusmonitor.ee. Aitäh!

 

Kasutuskogemus

Solidu ja Lush jätavad juustesse pärast pesu kerge ja harjumuspärase puhta tunde. Neid saab vabalt hõõruda otse pähe. Mõlemad lõhnavad tugevalt. Nendega tuleks kindlasti kasutada koos juukseõli või palsamit. Lushi palsam mulle muljet ei avaldanud ning isiklikult soovitaksin pigem juukseõli. Nurme ja Tahpoon niisutavad juukseid korralikult ja jätavad raskema tunde, mis ei ole harjumuspärane. Kui juuksed jäävad šampooni otse pähe hõõrudes rasvaseks, oleks mõistlik neid hõõruda tahket šampooni pigem käte vahel ja siis seebine kiht kätelt niisketesse juustesse hõõruda. Teine variant on juukseid põhjalikumalt loputada. Mina saan vabalt kasutada kõiki tooteid, aga eelistan lihtsamat koostist.

Väljavõte ühest mu Instagrami loost. Käisin õpilasfirmade laadal.

 

Kuidas hinnata: koostisainete transpordikaugus vs valmistusviis?

Tahket šampooni valides tekib inimestel küsimus, et mida koostisainete puhul vaadata: nende rohkus, päritolu või koostisainete transpordikilomeetrid. Mike Berners-Lee raamatu “How bad are bananas?” lugemise järel tean, et üldjuhul tuleks mitte keskenduda transpordikilomeetritele (kui toodet pole just lennutatud), vaid tootmisviisile. Pärast vestlusi Tahpooni tegijatega ning vaadates Nurme kodulehte tegin järelduse, et pelgalt Eestis leiduvate koostisainetega korralikku šampooni ei tee, mistõttu on teatav koostisainete sissetoomine vältimatu. Kuna Tahpoon ei oma eraldi tootmishoonet ning nende tootmisviisid (valmistavad seepe koolis) ja koostisained on lihtsaimad, tundub puusalt tulistades, et nende tootmisviis on ka jalajälje poolest väiksem.

 

Kes on minu võitja?

Minu isiklik lemmik on Tahpoon, sest nad näitavad, kuidas nad oma tooteid teevad ning nende koostisained on lihtsad ja läbimõeldud. Lihtsus loeb mulle seepärast, et eelistan oma kehal kasutada tooteid, mille koostisaineid mõistan. Kuigi juuksed on raskemad, siis see ei häiri mind ja kasutuskogemus on meeldiv. Nende tootel on ka hea hinna ja kvaliteedi suhe ning paberpakendi saab ringlusesse suunata. Nende jaoks, keda rasvasema koostisega tahked šampoonid häirivad, võiks võitja olla Solidu või Lush (Lush oma hinnaga). Solidu on kingina  ilusaima kujundusega. Kuigi Tahpooni saab ka koju tellida, siis rasvaema koostisega šampoonide eelistajaile on Nurme jällegi kättesaadavam.

Vaata ka:


***

Millist tahket šampooni Sina eelistad?

***

Praegu on viimaseid maikuu päevi käimas Eesti Blogiauhindade hääletus 2019. Kui Sulle minu blogi meeldib, käi ja hääleta minu poolt siin ning osale seejärel loosis siin, et võita ööbimine Rummu järvel Paekalda Puhkekeskuse tünnikämpingus. Olen meeletult rõõmus, kui Sulle mu blogi kasulik on ning seda EBA2019 hääletuses näitad. Kniks!

- Liisa

Eelmine
Kuidas alustada nullist prügi nullimisega?
Järgmine
Viis minutit Vigri kohviku ees

5 vastust

Email again:
Piret 29. mai 2019
Minu lemmik on diomina shampoon, miks see on võrdlusest välja jäänud?
Suletud Ring 29. mai 2019
Hei, Piret! Ma ei ole lihtsalt veel kahe aasta jooksul Diominat kunagi proovinud ning mitmeid teisi veel, aga kui peaksin kunagi proovima, siis kindlasti täiendan seda lugu uute teadmiste ja kogemustega :) Seni tervitan teiste kogemusi ja mõtteid avasüli :P Kuidas enda kogemust kirjeldaksid?
E 29. mai 2019
Nurme Avokaadoga on minu lemmik.
Tiina 3. juuni 2019
Tahpooni saab ka Tartus kohvikust MÕTE. Asub TÜ raamatikogu lähedal :)
K 3. juuni 2019
Kasutan ka praegu Tahpooni tahket šampooni kanepiõli ja nõgesega. Varasemalt olen proovinud Nurme tahket šampooni kanepiõliga. Tahpoon sobib mulle palju paremini, see ei jäta juukseid takuseks ega raskeks. :) Mul on üsna peenikesed juuksekarvad, aga neid on ka see-eest palju, mistõttu nad lähevad ka väga kergesti pusasse. Olen märganud, et Solidu tahkeid šampoone ja palsamit müüb ka Les Petites (https://lespetites.ee/disainerid/solidu/), kavatsen kunagi ka neid katsetada!