Ökotualettpaberite võrdlus

Oops Nature Ungarist ja Grazie Natural Itaaliast.
Selle loo kirjutamine on olnud veidi koomiline. Soetasin erinevaid ökotualettpabereid, võrdlesin neid omavahel pakendil leiduva info põhjal, katsusin, vahel isegi mõõtsin ja kaalusin. Tean tänu Pakendivaba poodlemise facebooki grupile, et teisigi huvitab  roheliseim tualettpaber. Tore on teha teistsuguseid ja natuke veidraid eksperimente. Alustuseks, tualettpaberirulli hind ei anna meile infot soodsaimast valikust. Korralikuks hinnavõrdluseks on vaja teha tabel. 
Võrdlesin tabelis erinevaid ökotualettpabereid nende omaduste ja hinna alusel. Tabelit saab vaadata SIIT ning selles kirjutises teen kirjaliku kokkuvõtte oma leidudest. 

Mike Berners-Lee kirjutab oma raamatus "How bad are bananas", et taaskasutatud paberist tualettpaberirulli süsinikujälg on 540 g CO2e (süsinikdioksiidiekvivalent) ja uuel paberil 730 g CO2e. Väidetavalt kasutab keskmine põhja-ameeriklane 57 lehte tualettpaberit päevas ja sellise eluviisi juures on selle süsinikujälg 75 kg CO2e aastas.  Keskmine ameeriklane kasutab aastas 23 kg tualettpaberit, aasialane 1,8 kg ja aafriklane 400 g. Mingisugusekski võrdluseks pesemisega, kraanist alla voolava poole liitri kraanivee süsinikujälg on 0,58 g CO2e.

Asi pole aga nii lihtne, et kuskil marsivad puuraidurid kirvestega puid tualettpotti ajama, kirjutab Treehugger. Sageli kasutatakse uue tualettpaberi valmistamiseks jääke muudest protsessidest (nt saepuru jmt).

Kõigepealt, ülejäänud maailma meetod
Ideaalseim alternatiiv tavalisele pleegitatud tualettpaberile on käsidušš personaalsete rätikutega. Mugavuse huvides võiks olla palju väikseid isiklikke kuivatusrätikuid ja eraldi kott nende kogumiseks. Rätikuid saab tellida kohalikelt kas Etsyst või otsides riidest mähkmete tegijate lehtedelt riidest beebilappe. Lisaks võiks vaadata natuke juhiseid, et kuidas teised inimesed neid asju kasutavad (vihje: enda korralik pesemine ja kuivatamine lihtsalt pühkimise asemel). Nii ei pea sõltuma tualettpaberist ja puhtuse mõttes on see tõhusam. Treehugger kirjutab, et rätiku ja käsidušši kasutamise käigus kulub vähem vett kui paberi tootmiseks ning see ei ole seotud sama mahu orgaaniliste ja keemiliste jäätmetega (rätikuid peab ka pesema). Samas, igaühele see lahendus ei sobi ja külalisi ei ole ka soovitatav nõnda ehmatada meie kultuuriruumis. Seepärast, räägime tualettpaberist.

Kuidas võrrelda tualettpaberite hindu
Tualettpaberite mõõdud erinevad tugevalt: kihtide arv, lehe mõõdud, lehtede arv rullis. Seega tuleb neid omavahel võrrelda näiteks ruutmeetri hinda kasutades. Ruutmeetri hind näitab meile, et mitmed ökotualettpaberid ei ole nii palju kallimad teistest kui esmapilgul arvaks. Nt rulli hind võib olla neli korda kallim, aga tegelikult on võrdluses ruutmeeter kaks korda kallim. Kindlasti on detailidesse sukelduja jaoks olemas ka kuskil info, milliste mõõtudega (kihid, lehe mõõt) paberit kulutavad inimesed keskmiselt rohkem, millist vähem, aga ma nii kaugele praegu ei läinud.

Hind
Lugeja täiendusena (31.01.2021) sain tabelisse lisatud Prisma Rainbow tualettpaber, mis on soodsaim plastis tualettpaber. Minu vaadatud pakendatud tualettpaberitest on teine soodsaim Soome Zewa Nature Lover, mis on sisuliselt igas toidupoes kättesaadav ja võidab kättesaadavuse ja taskukohasuse võistluse. Plastivabadest on soodsaim kindlalt Itaalia Grazie tualettpaber Rimi vastutustundlikust letist ja mitte nii kindlalt (sest me ei tea, kas see on enne plastis) Grite tualettpaber ehituspoodidest.

Zewa Nature Lover Soomest.
Tootjamaa
Tootjamaa poolest võidavad võistluse Soome Serla, Zewa ja Rainbow (viimane lisatud 31.01.2021) ning Leedu Grite. Täiendus lugeja vihje põhjal: Grite on seotud tõsise Läänemere saastamise skandaaliga.

Serla tualettpaber plastpakendis. Soomest.
Vinged sertifikaadid
Enim sertifikaate on Cheeky Pandal, mille bambus pärineb 100% jätkusuutlikult majandatud metsast. Samas, Cheeky Panda tuuakse meile Hiinast. 
The Cheeky Panda bambustualettpaber paberpakendis. Valmistatud Hiinas

Heategevus

Ühelt poolt on heategevustooted toredad, sest need võivad juhtida tähelepanu olulistele probleemidele ja panna inimesed annetama oma ostuga millessegi, kuhu nad muidu poleks annetanud. Samas, annetusega või annetuseta toode võiks olla ostja valik. Heategevuse poolest on kõige tublimad puude istutaja Hempur ning Who Gives A Crap, kelle enda kasumist läheb 50% tualettide ehitamiseks vaesemates piirkondades (arvesta, et kui ostad nt poest 2€ tualettpaberi, siis ei lähe 1€ annetuseks, vaid oluliselt vähem, sest vahendajad on vahel ning me ei tea, mis summa see on). 
Hempuri bambustualettpaber Hiinast plastpakendis.

Kasutajamugavus
Kui tegu ei ole just liivapaberi sugulasega, siis tualettpaberi pehmusest on üsna ükskõik. Siiski, pehmeim paber on Cheeky Panda. Ägedaim ja praktiliseim pakend on Who Gives A Crapil - hea kasutada kingituste pakkimiseks ja kaasa haarata.

Lõplik otsus
"How bad are bananas" raamatus on ära toodud toidu süsinikujälje ülesehitus: 67,2% tooraine tootmisprotsess, töötlus lõpptooteks 3,8%, transport 8,6%. Veopakend on 1,5% ja tarbijapakend 5,8%. Väidetavalt pole transport enamike toodete osas nii suur asi (on erandeid). Lähtudes samast loogikast peaksime ainult süsinikujälge silmas pidades vaatama eelkõige toorainet, seejärel transporti ja siis pakendit. 

Tooraine
Kuniks maailmas on vanapaberit, võidab taaskasutatud paberist valmistatu. Tselluloosi osas arutasin asja ühe ökoloogiadoktoriga ning ta ütles, et ei ole päris selge, kas tooraine on esmane  (puit) või teisene (vanapaber), mistõttu ei saa see koostisaine teistega praegu samal tasandil võistelda. Ma ei leidnud seda infot ka tootjate kodulehtedelt. Hiina pakendivaba bambusest tualettpaber versus Soome tselluloosist plastpakendis paber on juba oluliselt keerulisem teema, mis vajaks põhjalikumat lahkamist. Sõelale jäävad esimeses voorus Zewa, Serla, Rainbow (lisatud 31.01.2021), Who Gives  A Crap ja Grazie Natural.

Transport
Transport on  lühim Euroopa riikidest. Alles jäävad paremuse järjestuses: Zewa, Serla, Rainbow, Grazie Natural. Paber- ja kilepakendi süsinikujälge pole mõtet arvestada, sest see on neil üsna sarnane, paberil veidi kõrgem. Süsinikujälg on vaid üks mõõtmismeetoditest. Kui tahame lühemat transporti, siis Prisma Rainbow (lisatud 31.01.2021) või laialt kättesaadav Zewa Nature Lover plastpakendis on parim. Kui tahame mitte tekitada plastjäätmeid, mida saab töötada ümber paar korda kehvema väärtusega materjalideks ning mis tuleb seejärel põletada või prügimäele saata, siis on parim valik Itaalia Grazie Natural.  Mõlemad on ka soodsaimate paberite seas. 

Las ma pakun aga välja ka muu lahenduse: Soome Zewa Nature Lover võiks olla saadaval ka paberpakendis või kastis. Nüüd peaks aga mõni suurem kaubanduskett seda neilt suuremas koguses tellima :) 


Vaata ka
Video: "Why westeners love using toilet paper"


Ma ei ole kindlasti tualettpaberi elutsükli ekspert ja see lugu siin on ühe tavatarbija mõtteharjutus, püüd mõista valikuid. Seega, jagage julgelt oma mõtteid ja häid allikaid :) 
Eelmine
Multifunktsionaalsed riietusesemed, mis sobivad ideaalselt naiste kapselgarderoobi
Järgmine
Kapselmeigikoti teooria

7 vastust

Email again:
Kristin 30. jaanuar 2021
Olen ostnud seda Nature Lover'i vetsupaberit, aga minus oli selline konflikt, kui seda teksti lugesin, sest siin oli kirjas firmaks Zewa. Prismas müüakse teda hoopis Lotuse firma nime alt :D.
Mariann 31. jaanuar 2021
Ma olen püüdnud osta Grite Ecological tualettpaberit, kus on kohe peal kirjas, et see on tehtud vanapaberist. Väga tore oleks, kui rohkem tootjaid seda teeks ja sealjuures ka plastikuvaba pakendit kasutaks.
Suletud ring 31. jaanuar 2021
@Kristin: väga huvitav, et Lotuse alt müüakse :D Ei oska kommenteerida :D
@Mariann: ostsin kaks aastat Gritet arvates, et saan hea pakendivaba toote, aga tuleb välja, et nad on suunanud oma reovee otse Läänemerre, niiet vist rohkem ei osta. Kui juba nii väikese asjaga ei saa ettevõte normaalselt hakkama, siis järelikult ei lähe muud asjad ka korda. Aga jätsin praegu tabelisse nad.
Helen 31. jaanuar 2021
Minu teadmiste järgi on vanapaberi ümbertöötlemine energiakulukam kui uue tootmine - samas tähendab taaskasutatud paber, et metsa on vähem maha võetud. Kas selle järgi ei saaks mitte öelda, et taaskasutatud paber on keskkonnasõbralikum variant vaid juhul, kui see on toodetud taastuvenergiaga? Aga seda, millist energiat erinevate tualettpaberite tootmisel kasutatud on, ma küll kuskilt ei leia ...
Suletud ring 31. jaanuar 2021
@Helen, kas saaksite allikat jagada? Mike Berners-Lee järgi on taaskasutatud materjalidest paber väikseima süsinikujäljega (tekstis toodud) ning sarnaseid andmeid leidsin ka veebist. Oops Nature on väidetavalt toodetud roheenergiaga (tabelis), aga mida see tähendab, jääb segaseks: https://www.vajdapapir.hu/sustainability/green-energy
Helen 31. jaanuar 2021
Mul ei ole kahjuks allikat jagada, sest ma ei lugenud sellest, vaid mulle räägiti. Niisiis on tubli võimalus, et olen saanud valeinfot. Aga kui võimalus on, siis võtaks igal juhul pigem roheenergiaga toodetud paberi :D
Jana P 1. veebruar 2021
Äkki suhelda Zewa maaletoojaga ja kurta, et Eesti turg tahaks teist pakendit + algmaterjali peale kirjutatuna saada? Ja mul on hea meel et NAture lover "võitja" oli! Ja tekkis mõte veel vaadates tootenime "Hempur" ja et see on bambusest - tea kas kanepikiud ei võiks olla hea variant? Lihtsalt uitmõttena tuli see idee, ma ei ole üldse kursis vanapaber vs kanepikiu tootmine eeliste/puudustega ja täitsa vabalt võib see mage idee olla.