Kasutasin kuu aega tableti kujul puhastusvahendeid: minu mõtted

Kõiksugu tahkete asjade kasutamine on jäätmeid vähendavas kogukonnas väga populaarne: seebid, tahked šampoonid ja isegi tahke kosmeetika. Hiljuti sain aga oma uues kodus testida ka Hispaanias toodetud Biobaula puhastusvahenditablette, mille Heveren Eesti mulle saatis. Biobaula on saksa ettevõte, mis
Millega on tegu
Olen ise seni olnud suur sidrunhappe, sooda ja nõudepesuvahendi kasutamise fänn, kuid on rõõm, kui erinevate eelistuste ja pindadega inimestele pakutakse ka muid alternatiive. Näiteks uues kodus on mul selline köögipind, mida ei ole soovitatav suvalise äädika- või soodalahusega puhastada. Üks kolmeses papp-pakendis Biobaula tablett lahustatuna 750 milliliitris vees annab pudelitäie pesuvahendit. Mina sain proovida üldpuhastusvahendit ja stardipakki (klaas, põrand, vannituba).

Kasutuskogemus
Ostsin uude koju kriisiperioodil eraldi klaasist pooleliitrised pihustipudelid (need kahjuks lekivad külili natuke), aga kui teil on kodus mingisuguseid vanu tarvikuid, kasutage neid. Kleepisin neile paberteibi, kuhu kirjutasin markeriga, mida need sisaldavad.

Kuna üks tablett on mõeldud 750 milliliitriga kasutamiseks, lõikasin tabletid noaga pooleks ja tegin vähe lahjemad lahused. Tabletid lahustuvad umbes kümme minutit. Isegi põrandapesuvedeliku tegin pihustipudelisse: pihustan seda põrandale (Clean My Space soovitus) ja käin mopiga üle. Põrandapesuga on siin korteris - ka veeämbrimeetodit kasutades - miskipärast üldse raskem olnud. Ilmselt on asi mopis, mitte vahendites. Kõik tooted töötasid kenasti: peeglid ja klaas, dušinurk, põrand ja muud pinnad said puhtaks.


Tabletid kolmeses kombopakis
Koostis
Kui oled samuti inimene, kes ei kannata tugevaid lõhnasid, siis tea, et tabletid lõhnavad puhtal kujul pakendis seistes üsna tugevalt. Tegemist on ikkagi kontsentraatidega. Mul on koht, kuhu need panna nii, et see mind ei sega. Lahuste endi lõhn ei ole aga üldse häiriv. Koostisained on kõik  väidetavalt looduslikud, aga tuleks kindlasti teada, et sealhulgas on ka parfüüm - näiteks kui sul esineb sellele allergilisi reaktsioone. Koostisosadega saab lähemalt tutvuda Hevereni kodulehel, kuid Biobaula tootja antud kirjeldus on hetkel üsna üldine. Siin saab kindlasti teha paremat selgitustööd, mida mingisugune aine teeb ja miks see tootes on. Rohelise mõtteviisiga kliendid on ses osas kahtlemata üsna nõudlikud. Selle võib Biobaulale aga heldelt andeks anda, sest ettevõte on üsna noor: Facebooki leht on Biobaulal 2018. aastast.

Ökomärgised

Biobaula tooted on tootja sõnul sobivad veganitele. Flustix sertifikaat kinnitab selle plastikuvabadust. Ecocert märgis näitab, et suures osas on toode looduslikest koostisainetest, mahetoodangust ja keskkonnasõbralikke põhimõtteid järgides valmistatud (loe siit lähemalt, mida see tähendab).

Kasutegurid
Üldpuhastusvahendi tabletid
Ma ei tea, kuivõrd intensiivne on tableti kujul toodete valmistamise süsinikujälg võrreldes vedelikega, kuid oletan hetkel, et see vorm võib anda suure võidu. Toode kaalub transportides vähem (kulub vähem kütust toote kohta), see vajab laos, poeriiulitel ja inimeste kodudes vähem ruumi. Veel, tabletid on pakendatud papp-pakendisse, mistõttu ei kulu ressursse oluliselt suurema naftast plastpakendi tootmiseks ja selle kokku kogumiseks.

See on isiklik arvamus, aga minu jaoks on üks koledamaid asju kodudes plastis puhastusvahendite hunnik kapis. On alati olnud - ka siis, kui ise ostsin tavatooteid ja endal see varu kodus oli. Tablettide olemasolu tähendab, et puhastusvahendeid varuda eelistav inimene võib ruumi säästa.

Hind
Olen märganud, et nii mõnedki ökotooted võivad olla oluliselt soodsamad kui tavatooted. Näiteks Froschi ökomärgisega nõudepesutabletid (plastpakendita) olid kaks korda soodsamad mitteökodest. Mahejahud on praegu kaks korda soodsamad kui muidu ning nii mõneski ökopoes on allahinnatud toodete riiulil magusaid pakkumisi.

Ka Biobaula puhastusvahendid on hinna poolest täiesti konkurentsivõimelised. Ühe tableti hind on u 3,4€. Kui ma lõikan selle pooleks, siis ühe puhastusvahendi hind on 1,7€ ning pisikesest kolmesest pakist saab teha kuus pudelit pesuvahendit.

Üldpilt
Olen väga rõõmus, et saan soovitada nüüd tõhusaid taskukohaseid tooteid inimestele, kes ei saa või ei taha kasutada äädikat, nõudepesuvahendit, sidrunhapet ja soodat igapäevases koristuses. Ma näen end neid tooteid ka edaspidi kasutamas ja loodan, et need jõuavad peagi ka näiteks supermarketite riiulitele muutes vähesema plastiga elu kättesaadavamaks rohkematele: Antslast Kuresaareni. 
Eelmine
Millistest kohtadest saab Tallinnas kaupu koju tellida?
Järgmine
Konkreetsed nipid, kuidas rohelisema eluviisiga raha kokku hoida

Vastused puuduvad

Email again: