Millistest kohtadest saab Tallinnas kaupu koju tellida?

Puuviljapokaal õhtupäikeses ühe muljuda saanud pirniga.
On väga suur tõenäosus, et sattud seda postitust lugema nii, et sa pole varem selle blogiga kokku puutunud. Tervitus nii uutele kui ka vanadele! Mina olen Liisa ja tavaolukorras räägin palju sellest, kuidas tekitada vähem prügi, sh pakendita ostmisest. Eriolukord teeb aga omad korrektuurid ning jagan suurt nimekirja kõikvõimalikest poodidest Tallinnas. Esmalt toon välja rohelisema nišiga poed, seejärel tavapoed ning nipid, kuidas neist tellides rohelisemaid valikuid teha.
Ma olen alati olnud seisukohal, et jäätmete vähendamine ei saa jääda väheste oma karpidega mööda turge kondavate entusiastide teha. Meil on vaja korduskasutatava taara pandisüsteemi suuremale osale pakenditest, suuremaid lahendusi ning kojuvedu. Seega, hügieeni- ja mugavusmured eriolukorras ei taba mind nagu välk selgest taevast - töötan (koos meeskonnaga) juba eelmise aasta suvest selle nimel, et luua rahvusvahelised võimalused pakendita e-ostlemiseks. Õnneks panditaarasüsteem siin Eestis oodatavasti ka laieneb teistele pakenditele: kanged ja lahjad alkohoolsed joogid, siirupid  ja piimajoogid.

Aga läheme nüüd nimekirja juurde. Ma testin ise erinevaid tellimisvõimalusi, aga neid on rohkem kui mina paari kuu jooksul tellida jõuan. Seega, osadega on mul isiklik kogemus, osadega mitte.

Jäätmevaba (zero waste) toit
 • Ilma pood: saab tellida paberkottides pakiautomaativõi leppida kokku toomise kasutatud purkides Tallinna piires - võib küsida ka selle kohta, et nad pakiks tellitu ette ja lähed ise järele (lisatud 29.11.2020)

Kohalik toit: mahe ja mittemahe
Mh välismaine toit talukauba müüjalt
 • Pirsu e-turg pakub köögivilju, puuvilju, marju ning hoidiseid. Tellida saab Facebooki lehel või telefonitsi.
Mh välismaine mahetoit
 • Biomarket: nende kaupu saab tellida Bolt Foodi kaudu kiirelt.
 • Bio4You: saadetakse pakiautomaati või SmartKulleriga.
 • ItsBio: saadetakse Pärnust pakiautomaati
 • Looduspere: beebitoidud, kuivained, õlid, pähklid, kuivatatud puuviljad, meed ja teed (sh Eesti tootjatelt) jpm
 • Mahemarket (soovitas lugeja)
 • Ökosahver:  valik on suur. Tellisin mahekasti, aga edaspidi eelistaksin pigem tellida kohalikelt tegijatelt, sest neilt saan sama raha eest rohkem kohalikku ja puhast toitu.
Lahtine tualettpaber
Ma püüdsin leida e-poodi, mis müüks normaalse hinnaga ja normaalses suuruses pappkastis lahtist tualettpaberit. Kahjuks sellist kohta, mis tavainimesele okei hinnaga mingisugust kohalikumat pakub, on raske leida. Siiski, natuke valikuid on.
 • GreenBee: Who Gives a Crap taaskasutatud paberist tualettpaber, 1.2-1,5€ rull. Tootja annetab pool tulust heategevuseks. Paber toodetakse Hiinas. Idee on iseenesest lahe, mugav ja lahendab keskkonna-alast probleemi, kuid keskkonnasõbralikkus Eestis (kui pakend välja arvata) on küsitav. Taolist asja võiks meil keegi siin korrata.
 • Veganshop: Cheeky Panda bambusest tualettpaber (0,72-0,83€), mis valmistatakse Hiinas bambusest, mida pandad ei söö. Tualettpaber on süsinikuneutraalne. Ettevõte positsioneerib end ka luksustoote müüjana.
Võrdluseks: Zewa Nature lover plastpakendis taaskasutatud paberist tualettpaberirull maksab 0,41€.

Tarbekaubad

Tavalised pakkujad


Kuidas tellida tavapoodidest rohelisemalt
 • Kirjuta ostu juurde kommentaarikasti palve, et asjad pakitaks kõik võimalusel pappkastidesse / paberkottidesse ning köögi- ja puuviljad pandaks samuti lahtiselt kasti. Paberkottidel püsib viirus 24 tundi, kilekottidel 2-3 päeva - ma nii kui nii ausalt öeldes ei hoiusta neid praegusel ajal ning sorteerin kõik jäätmetesse. Paberit ja pappi saab rohkem ümber töötada.
 • Vali rohkem taimseid toite ning katseta vegan-alternatiividega
 • Eelista materjalidena paberit-pappi, klaasi ja metalli
 • Toeta kohalikku
 • Väldi palmiõliga tooteid
 • Eelista tooteid, mis on rohelisemad: nt ökobrändi nõudepesutabletid võivad ka soodsamad olla tavapärasest.
 • Eelista mune, mis ei tule puurikanadelt

Kuidas tellida soodsamalt
 • Eelista oa- ja hernekonservidele kuivatatud kaunvilju: nt võta kikerhernekott konservi asemel. Ubade leotamine ja keetmine pole tegelikult nii raske
 • Soeta lahtiseid vilju ja pese need koju saabudes ära. Tee neist ise sügavkülma külmutatud aedvilju.
 • Ilmselge: vali kõige odavamad tooted, aga jää truuks oma väärtustele.
Vaata ka:

***
Millised poed võiks siia nimekirja lisada? Millised on sinu kogemused erinevate poodidega

Eelmine
Kuidas ma kodus töötades oma aega planeerin?
Järgmine
Kasutasin kuu aega tableti kujul puhastusvahendeid: minu mõtted

5 vastust

Email again:
sellestmison.wordpress.com 6. aprill 2020
Italian taste in Estonia toob ka mu teada koju. Neil on ka mahevilju mingi valik. Puuviljade osas üks parimaid kohti. Samuti tomatid, sparglid, suvikõrvits jpm on seal väga head.
Kaie 8. aprill 2020
Aitäh põhjaliku ülevaate eest, leidsin endale mitu uut pakkujat. Ka Nopri talumeieril on nüüd e- pood, samuti saab tellida Andre farmi juuste ja Viinamärdi talu tooteid. Goodfood on ettevõtte mis toob toidukaupu nii Tallinnas, Tartus kui Viljandis koju.Neil suur kala- ja mereanni ning liha valik. Lisaks kiire tarne, sain tellimuse kätte järgmisel päeval. Eks palju kohti ole veel aga kõik kohe ei meenu.
Vaprat koduspüsimist !
Helen 10. aprill 2020
Kaugemalt pärit maitsete armastajatele on umami.ee ja pipar.ee :)
AZL 10. aprill 2020
Mahetoitu saab ka Mahemarketist: http://www.maheveeb.ee/
dagmar 11. aprill 2020
Tarbekaupade alla võiks lisada ka Refuse Plastic Today (http://www.refuseplastic.today): nahahooldus, hügieen, kodukaubad. Mitmeid tooteid olen testinud, testimisega jäin rahule.