Kuidas teha jätkusuutlikku kinki?

Jõulutunne pole stress, pankrot, ületarbimine või plastireostus. Jõulutunne on perega koos veedetud aeg, jõululaulud, värske kuuse ja mandariini lõhn, vürtsine piparkook, hapukapsas, pohlamoos ning küünal lumes. Samas kinke on ka tore teha. Terveilm.ee jagas Facebooki ürituse “Rohelised jõulud - rohkem aega, vähem asju!” seinal joonist, kuidas valida hoolivat kinki. Harutame selle natuke põhjalikumalt lahti.


KINGI ÜHISEID MÄLESTUSI
Asjade emotsionaalne väärtus hakkab nende kätte saamise hetkest inimeste jaoks vähenema, kuid soojad mõtted toredatest mälestustest püsivad. Kingitus.ee-s on 15 € eest müügil kinkekaart “Šokolaadifondüü C’est La Vie’s” kahele Tallinnas. Selle hinna ja kvaliteedi suhe on parim ning sobib hästi kinkimiseks näiteks vanematele, kes harva kahekesi aega veeta saavad, või jagamiseks sõbraga. Tartus Cafe Shakespeare’is maksab šokolaadifondüü 2-4 inimesele 12.5 €. Ehk siis, jõuluvana või keegi teine kingitegija saab neljaliikmelisele perele toreda 12,5 € kingituse teha.


KINGI ENDA AEGA
Kingi lähedastele isetehtud kinkekaart. See võib olla näiteks pilet sinu pool toimuvale suupistetega filmiõhtule. Viimati kinkisin sõbrannale paketi, mis sisaldas kolmekäigulist jäätmeteta elustiili õhtusööki (teen ilmselt suupisteid, prantsuse sibulasuppi ja šokolaadikreemi) ning õlamassaaži minu poolt. Talle paistis see väga meeldivat. Olen ka heategevuslikul oksjonil välja käinud enda poolt teostatava jäätmeteta elustiili koolituse. Võib-olla kingin kunagi mõnele sõbrale personaalse jäätmeteta elustiili konsultatsiooni. Lisaks teen ka Psühhobussis tõhusa õppimise töötuba, mille produktiivsuspoolt võin lähedastele sõpradele tasuta kingitusena õpetada. Millised on sinu oskused ja teadmised, mida võiksid kinkida ja millest su lähedastel kasu oleks?


TAASKASUTA
Selmet tüdrukutirtsule uus nukk soetada, vaata, kuidas Marilis vanu nukke taastab ja siis välja loosib. Tal on Facebooki leht “Marilisi meisterdamised”, kus on mh õpetus, kuidas nuku juuksed korda teha. Pinterestist leiab palju vahvaid ideid, kuidas taaskasutatud materjalidest mänguasju meisterdada.


OSTA KASUTATUD ASJU
Minu tuttavad on kinkinud korras välimusega kasutatud raamatute poest ostetud raamatuid, mille puhul nad teavad, et sisu lugejale huvi pakuks. Pean tunnistama, et minul isiklik kogemus kasutatud asjade kinkimisega puudub. 

Kommentaar 2020. aastal: nüüd on mul see kogemus olemas ja läks väga hästi. Vaata SIIT, mida kinkisin sõbrannale tema 25. sünnipäevaks kevadel.

TEE ISE
Minu arvates tasub isetegemine ära siis, kui see ei lähe sulle ajaliselt maksma rohkem kui mingi asja ostmise jaoks töötamine. Mida ma mõtlen, on see, et kui vabakutselisena suudab inimene teenida näiteks 6 € tunnis, siis meisterdamiseks asjade ostmine, koju viimine, nendest millegi tegemine võib võtta näiteks 4h. Siin võib mõelda, et võib-olla on asja 12 € eest ostmine mõttekam kui seda 24 € (enda aja väärtus) + x € (tarvikud) valmistada. Jäätmeteta elustiilis tuleks asju ise meisterdada siis, kui sa tõesti väga tahad seda teha, see tagab olulise aja- ja rahasäästu ning pakendamata või keskkonnasõbralikumas pakendis alternatiivi pole saadaval.

Väldin praegu suuremat isetegemist, sest mul on praegu ülikoolis vaja eksamiteks õppida ning suured väljakutsed tööl. Kes aga ise tahab meisterdada, siis 31. detsembrist (2018) muutuvad õhukesed kilekotid tasuliseks ja soovitan kodus olevatest puuvillastest kangajääkidest või läbipaistvast kardinariidest kingiks puu- ja juurviljakotte õmmelda. Tartu O. Lutsu Linnaraamatukogus on selleks isegi õmblusmasin olemas. Veel saab ise kodustest lõngajääkidest meigieemalduspatju heegeldada. Nullkulu.ee lehel on õpetus, kuidas teha mesilasvahast nakkeriiet (asendab toidukile).

OSTA EETILIST

Minu kingiostud on selleks aastaks tehtud. Keskendusin sellele, et kingid oleks pakendamata, klaasis, metallis või paberis. Valisin mahetoodangut, mis oleks võimalusel kohalik ja taimne. Eelistasin sööki ja suuhügieenitooteid, kuna tean, et need tarvitatakse nii kui nii ära. Need on üsna universaalsed ja sobivad kinkimiseks komplektidena kogu perele korraga. Veel, arvan, et nii mõnegi minu kingisaaja jaoks on seda tüüpi tooted tavapärasest menüüst erilisemad. Läksin Valete Ökopoodi, sest seal on suurim valik mahekaupa ja valisin järgnevad põnevad tooted.

 -       Oma purki ostetud mahe kuivatatud mango, mandlid ja datlid. Mahe mango on aromaatsem ja vähem magus. Mandlid on samuti veidi teistmoodi. Datlid on mahlased ja viljaliha on oluliselt rohkem.

-       Tervisekomplekt: metsik mahe mesi, ingver, kurkum, kreeka pähklid, kodust küüslauk.

-       Joogikomplekt: rabarberi-vaarikalimonaad ning kasemündi jook (Neil peaks kohe kasemahla glögi müügile tulema).

-       Uugi talu kasesiirup: sageli on retseptides vahtrasiirup, kuid minu arust võiks eelistada ikkagi kohalikku. Kasesiirup ei ole nii magus nagu vahtrasiirup, kuid see on maitselt tummisem. See on hea nii pannkookidel kui ka pudrul.

-       Säga-Aaviku talu mulgikapsas. Jõuludel sobib see hästi mõnda kinkekomplekti.

-       Öko metsmustika nektar. Mustikanektar pole mitte ainult maitsev, vaid see on hea ka seedimisprobleemide korral.

-       Vegan šokolaadikreem ja maapähklivõi. Kõige keskkonnasõbralikum toit on üldiselt taimne. Maapähklivõid võib ka kodus ise teha, kuid mul pole korralikku blenderit. See maapähklivõi maksis 3.9 €.

-       Karulaugumääre ja kohalikud nonna päikesekuivatatud tomatid. Sobivad taaskord mõnda komplekti paigutamiseks. Kui lähed sõbrale külla, võid need ühes oma kotti ostetud ciabattaga külakostiks kaasa haarata.

-       Georganicsi Hambahari ja hambaniit. Hambaharja ma pole veel testinud, aga hambaniit meeldis mulle väga. See konkreetne hambaniit on ka vegan. Lastele sobivad kasutamiseks väiksemad lastehambaharjad. Nad võivad nende puidust osale oma nimed kirjutada.


-       Külakostiks Fresko vegan käsitööjäätis popcorni ja soolakaramelliga. See jäätis on küll keskmisest kallim (3.9 €), kuid sobib hästi degusteerimiseks ja kinkimiseks. Selle tekstuur on mõnus siidine ja maitsest kumab läbi kerget kookost.

Veel ideid, mis on silma jäänud

-       Joogipudelid ja termosed. Soovitan investeerida kohe korralikku tootesse. Mina kasutan metallist matti Klean Kanteeni joogipudelit. Kuumade jookide jaoks soovitan valida lekkekindla kohvitassisuuruse termose, mitte nt bambusest korduskasutatava kohvitopsi. Termose saab kotti panna ja see hoiab jooki kaheksa tundi soojana. Kohvitassisuuruse termosega saab rahulikult kohvipoest kohvi kaasa osta.

-       Signe seepide seep vahukausis härradele. Eriti luksusliku kingi tegemiseks võib juurde osta habemeajamisnoa ja vahupintsli.

-       Pirtspeki linasest riidest toidukotid või Chicobag ökopuuvillast ja kanepist toidukotid sobivad nii puu- ja juurviljade ostmiseks kui ka nt jahu või suhkru soetamiseks.

OSTA
Kui midagi eelnevatest kategooriatest välja jäävat ostad, siis mõtle hoolega, kas see inimene päriselt vajab ja kasutab seda. Allpool toon ära oma üsnagi täiskasvanuliku jõulusoovide nimekirja. Kindlasti kõik need soovid ei täitu, aga sellised mõtted on aastaga minu isiklikku ostunimekirja kogunenud.

Minu isiklik asjadest koosnev jõulusoovide nimekiri

-       Kuulsin juba jõuluvanalt, et ta kavatseb mulle uued talvesaapad tuua! Aitäh, jõuluvana! Eelmised talvesaapad läksid eelmise -16C ajal talla juurest nii katki, et neid ei saanud enam parandada. (2020. aasta kommentaar: olemas; kes endale vaatab, siis uurige Kira omi - Eestis tehtud ja teise ringi materjalidest)

-       Klean Kanteeni kohvitermos: kasutame termoseid, mis on teistest inimestest meie korterisse jäänud, kuid mis lekivad ja mida ei saa rahulikult kotti panna. (2020. aasta kommentaar: olemas)

-       Silikoonist küpsetusmatt: kasutame praegu komposteeritavat küpsetuspaberit. Tahan vähendada meie komposti kogust, tekitada vähem prügi ja käia vähem poes. (2020. aasta kommentaar: olemas, aga sobib pigem küpsistele, kuid mitte vedelikust nirisevatele asjadele)

-       Korduskasutatav kohvifilter: praegu kasutame ikka veel ühekordseid kohvifiltreid. See aitaks vähendada tekkivat prügi. (2020. aasta kommentaar: olemas, aga seda masin läheb kellelegi teisele)

-       Pestav kriit, millega saaks klaasile kirjutada: ma ei tea, kust seda isegi saab, aga kui meil on külalised, siis see vähendaks oluliselt vajadust nõusid pesta. (2020. aasta kommentaar: sain kunstipoest).

-       Korralik blender: tahan ise valmistada mitmeid toite nagu näiteks 100% maapähklivõi, taimne piim jt taolised tooted, mis nõuavad pikemat purustamist ja segamist. Olen neid valmistanud vastavalt uhmri ja nuia ning saumiksriga, kuid tulemus ei ole praegu sama, mis oleks blenderiga. (2020. aasta kommentaar: olemas) 

-       Tulekustutustekk: meil puudub hetkel köögist tulekustutustekk juhtudeks, kui näiteks pott süttib mingil x-põhjusel. Tahan, et meie köögis oleks tagatud turvalisus.

-       Tulekustuti: tahan valmis olla ohuolukordadeks.

-       Suitsuandurid elutuppa ja kahte magamistuppa: Meil on praegu suitsuandur koridoris köögi kõrval ja n-ö kohus on täidetud. Soovin aga, et andurid oleks ka elutoas ja magamistubades, et oleks tagatud maksimaalne tuleohutus. Ilmselt on aru saada, et käisin värskelt tuleohutuskoolitusel.

-       Matemaatika õhtuõpik: tahan end matemaatikaga rohkem sõbraks teha ja end selles vallas arendada, et see oleks minu jaoks ülikoolis huvitavam.

-       Kristi Saare raamat “Kuidas alustada investeerimisega” minu investeerimisteekonna uueks alguseks.  (2020. aasta kommentaar: loetud)

-       Puidust kamm: tekitab vähem elektrit juustesse.

-       Kleankanteeni lekkekindlad toidunõud ja termosed on pigem esteetiline vajadus kui praktiline. Mul on kodus piisavalt plastkarpe, aga hea meelega vahetaks neid vaikselt metallist anumate vastu välja

Millised on sinu nipid jätkusuutlike kingituste tegemiseks? 

 Vaata lisaks

- "Ära kuluta raha pakkepaberile: hulk nippe, kuidas oma kingid lisakuluta pakkida". Liisa Aavik.Eelmine
Jäätmeteta puhastusvahendid
Järgmine
Jäätmeteta elustiili kosmeetika- ja hügieenitarbed

Vastused puuduvad

Email again: