Jäätmeteta elustiili kosmeetika- ja hügieenitarbed

Esimene samm jäätmeteta elustiilis on mõelda, mida päriselt vajame ja alles hoida soovime ning mida saaks vähendada. See, mis meile väärtuslik ja vajalik on, erineb. Toon siinkohal näiteid minimalistliku kosmeetika- ja hügieenitarvete koti sisust.

MÕLEMALE SOOLE

Tahke šampoon või lahtiselt oma nõusse ostetud šampoon

Ostsin varem tahket šampooni Lushist, kuid see sisaldab tarbetut vahuainet naatriumlaureaat sulfaati (SLS), mille kohta on palju vastakaid arvamusi. Väidetavalt võib see meie tervisele kahjulikult mõjuda. Otsustasin, et kasutan pigem vähem küsitava väärtusega tooteid, mille ohtlikkust ei määrata taimekaitsevahendite kategoorias. Mitmetest ökopoodidest saab osta lahtist vedelat šampooni. Seni olen lahtistest katsetanud Valete Ökokaupades müüdavat ja see peseb väga hästi. Reisides ja trennis käies eelistan aga Nurme tahket šampooni, mis on Eestis valmistatud ja laiemalt kättesaadav. Kindlasti tasub esiteks valida šampoon, mis sobib sinu juustega (minul on jojoba õliga šampoon heledatele juustele). Paljud ütlevad, et Nurme šampoon jätab juuksed takuseks, aga minul peseb kenasti. Juuksed on ehk veidi raskemad, aga midagi oluliselt teisiti pole. Nii mõnedki nullkulutajad pesevad pead täiesti tavalise seebiga ja see töötab ka.

*Täiendatud 2.04.2019: minu uus lemmik on Tahpoon. 

Kehaseep

Praegu kasutan veel ühte Lushi sinist hea lõhnaga seepi, milles on kahjuks samuti SLS. Selle järel ootab Eestis toodetud sidruheinaseep oma korda. Dušigeel pidavat olema veidi niisutavam kui seep, kuid kasutan nii kui nii pärast pesu kehaõli.

Lisatud 28.05.2019: minu uus lemmik on peaaegu lõhnatu Meelest seep, mis on seebijääkidest valmistatud "seepide seep". See maksab 3 €. Tegu on kohaliku Tartu ettevõtmisega. Tooted on oma koostisosadelt lihtsad, järgivad keskkonnahoiu põhimõtteid ja on valmistatud külmpressmeetodil.

Kristalldeodorant

Soovitan oma kogemuse põhjal osta täiesti tavalisest supermarketist 2-6 € eest kristalldeodorandi, mis kestab kauem kui aasta. Kristalldeodorant on küll plastikus, aga pakendit tekib vähem (iga pakendi taga on energiakulu).

 

Huulepalsam

Minu sõbranna tegi mulle mesilasvahast, kookosrasvast ja piparmündi eeterlikust õlist huulepalsami, mida kasutan lisaks kuivemal nahal, juuksevahana ja valgustpeegeldava kreemina. Iga asja jaoks ei pea soetama eraldi toodet.

 

Korduskasutatav raseerija või habemenuga

Metallraseerijal tuleb ainult žiletiteri vahetada. Minul oli kodus esivanemate pärandus juba olemas. Korduskasutatavad metallraseerijad maksavad poes umbes 20 € ja kestavad kogu elu. Teine variant on soetada habemenuga, mille teri ei pea üldse vahetama. Iseenesest saab vajaliku seebivahu tekitada kätega, kuid soovi korral võib tihkema vahu jaoks ka vahupintsli soetada.

 

Õli

Üks õli sobib kasutamiseks juukseõli, meigieemaldi, kehaniisutaja ja suuloputusvahendina (hammaste hügieeni seisukohast tähtsusetu, aga kui tahad, loputa). Pudel mandliõli on tavalises Selveris u 2 €.

 

Hambaniit

Hambaniidina sobib kasutamiseks täiesti tavalisest siidriidest tõmmatud niit. Kui eelistad midagi natuke peenemat, siis julgen soovitada Georganicsi siidist hambaniiti, mis on kaetud Candelilla vahaga ning PETA poolt vägivallatuks tunnistatud. Veganitele sobib bambuse aktiivsöest Euphorbia Cerifera vahaga kaetud hambaniit. Need on pakendatud metallkaanekesega klaasanumasse. See on omakorda pakitud karpi, millel on taimsed trükivärvid. Siiski tuleb arvestada, et pakendile on asetatud eestikeelne kleeps.

 

Bambushambahari

Kõige paremad bambushambaharjad sain nullkulu.ee Facebooki poest, mis praegu ei tegutse. Olen kasutanud ka Humblebrushi ja sellega enam-vähem rahule jäänud, kuid selle puhul peab arvestama, et harjased hakkavad mingi aja pärast välja tulema. Ka Georganics müüb erinevaid bambushambaharju, mida ma pole veel katsetanud. Harjaste puhul tuleks üle kontrollida, mis materjalist need on. Kui tegemist on sünteetilise materjaliga, siis tuleks see panna olmeprügisse. Soovitan koledaks läinud hambaharju veel enne ära viskamist kodus erinevate pindade puhastamiseks (nt vann ja kraanikauss) kasutada. 

Lisatud 27.05.2019: loe lähemalt minu hinnangust erinevatele bambushambaharjadele.

 

Hambapastatabletid

Kindlasti ei tasu isetehtud söögisoodalahusega kodus hambaid pesta, sest see kahjustab hambaemaili. Olen proovinud nii Georganicsi metallkaanega klaaspurgis hambapastat kui ka hambapastapulbrit ning ma ei jäänud päris rahule. Sageli ärkasin hommikul ebameeldiva maitsega suus, mida teiste hambapesutoodetega ei teki. Minu hambaarst kinnitas mulle, et minu hambad on täiesti korras ja võin ennast õnnitleda. Samas minu noormees ja mitmed teised ütlevad, et neil ebameeldivat maitset hommikul suus ei teki. Siiski, meie seda toodet enam ei ostaks hinna ja kvaliteedi suhte tõttu. See sai ka kiiresti otsa. Sama lugu on Weleda hambapastageeliga: jälle oli suus hommikul ebameeldiv maitse ja ma ei tundnud juba peale pesu, et hambad oleks puhtad. Praegu on mul 2. kohal Lushi hambapastatabletid, millega sellist probleemi pole. Kui on tekkinud viis plastanumat, saab need tagasi poodi taaskasutamiseks viia. Need sisaldavad aga samuti tarbetut vahuainet lauroüülsarkosiini, millel võib väidetavalt olla kahjulik mõju. Siin on jällegi arvamused vastakad: ühed ütlevad, et on ohtlik ning teised, et ei ole. Söögisooda, mis neis toodetes on, on väidetavalt eriliselt töödetud ja peenemateralisem, aga ma ei saa täpselt aru, et kas see siis kahjustab hambaid või mitte. 1. kohal on ItsBio e-poes müüdavad fluoriidiga hambapastatabletid, mis järgivad minu hambaarsti ja hambarstidest või hambaarstitudengitest tuttavate soovitusi. Soovi korral saab neid osta ka fluoriidita. Need saadetakse koju paberpakendis (muudetud 15.04.2019).

 

Suuloputusvett pole vaja

Minu tuttav hambaarst ütles, et suuloputusvett ei ole vaja kasutada. Tähtis on hambaid harjata ning niiditada. Proovisin sellegi poolest Georganicsi suuloputustablette ning need jätsid mõnusa aroomi suhu küll. Siiski, soovitan oma raha kulutada sellele, mis on päriselt vajalik.

 

NAISTELE

Korduskasutatavad meigieemalduspadjad

Meigieemalduspadjad võib ise kodus olemasolevast lõngast heegeldada või vanast rätikust välja lõigata ja kinni õmmelda - see on ka kõige ökom variant. Minu omad on sünteetilisest materjalist ja poest ostetud. Kui ostad samuti oma meigieemalduspadjad poest, siis eelista mahepuuvilla (müüjad: veganshop, Mahemarket). Pesen padjakesed pärast kasutamist pesuseebiga ära ja panen kuivama. Vahepeal lasen ka pesumasinast läbi.

 

Kakaopulber

Kakaopulbrit saab kasutada tumeda põsepuudrina, kulmuvärvina ja lauvärvina. Bea Johnson kirjeldab oma raamatus “Jäätmeteta kodu” (Zero waste home) põhjalikumalt, kuidas saavutada erinevaid toone. Raamat ilmub aastal 2019 ka eesti keeles.

 

Menstruaalanum (ja pestavad hügieenisidemed)

Menstruaalanum on meditsiinilisest silikoonist pisike anum, mis sobib hästi asendama muid naistele mõeldud tooteid. See maksab 19-25 € ning seda saab kasutada 6-10 aastat. Investeering tasub end mõne kuuga ära. Looduspere poes on suhteliselt lai valik. Seda on mugav ja lihtne kasutada. Paljud kasutavad ka pestavaid hügieenisidemeid.

 

Couleur carameli mineraalpuuder

Ma pole veel jõudnud kosmeetikatoodete isetegemiseni, aga kavatsen seda katsetada Bea Johnsoni raamatus “Jäätmeteta kodu” (Zero waste home) mainitud retseptide põhjal. Praegu kasutan Couleur carameli tooteid. Tegemist on prantsuse loodusliku mahekosmeetikaga, millel on ohtralt kõiksugu ökosertifikaate. Puuder töötab suurepäraselt. Ka pakend on veidi keskkonnasõbralikum kui teised. Kui pakend peaks kukkuma, siis see on nagu väikeste avadega soolatops, kust ei lenda meeletus koguses tolmu põrandale. Raputan tavaliselt puudrit korgi sisse. Kannan puudrit pintsliga värskelt kreemitatud näole. Hetkel mul jumestuskreemi vahelduseks pole, aga mingi hetk ilmselt soetan selle veelgi ühtlasema tulemuse tagamiseks.

*Täiendatud 9. aprill 2019: loe lähemalt Zao jumestuskreemist, puudrist ja ripsmetuššist.

Couleur carameli ripsmetušš

Selle toote koostisosad on 98.9% looduslikud, mistõttu tuleb arvestada, et see tuleb kergesti veega maha ja läheb silmi nühkides laiali. See ei ole aga probleem, kui sul pole kombeks avalikult sageli nutta, silmi nühkida või nägu taeva poole pikalt vihmasadu nautida. Mina hetkel muid tooteid neilt ei kasuta, aga soovijad leiavad suurema valiku Mimesis looduskosmeetika e-poest ja Telliskivi Loomelinnakus asuvast poest.


Mida sina juba kasutad ja kasutada soovitad?

 

 

 

 

 

 


Eelmine
Kuidas teha jätkusuutlikku kinki?
Järgmine
Mida toredat saab Tartus valentinipäeval teha?

6 vastust

Email again:
Katrin 13. detsember 2018
Kiirelt vastan, et kasutan Slow.ee-st ostetud bambusest ja seaharjastega hambaharja. Esimesed korrad oli isegi pisut tülgastav sellega oma hambaid harjata - mõned harjased tulid lahti ja kleepusid hammaste külge, kuid praegu ütlen vaid kiitvaid sõnu. Harjamine on leebe ja tõhus ja pole vaja karta, et varem juba taandunud igemed veel enam hambakaelu paljastaks. Kaalult kerget harja jätkub ehk kauemakski kui vaid 6-ks kuuks. Slows on müügil ka tahkeid šampoone, kuid eelistan pigem Nurme toodangut - kodumaine ja soodsam hind. Kasutanud neid veel pole, aga kavas on.
Katrin 22. jaanuar 2019
Ei saagi aru, et kas fluoriidiga või fluoriidita? Hambapastast on jutt. Milline neist on parem ja/või kasulikum?
Suletud Ring 8. veebruar 2019
Mina lähtun hambaarstide soovitustest ning teadustekstidest ja eelistan kasutada emaili tugevdavat fluoriidiga hambapastat (kui ei ela just piirkonnas, kus fluoriidi on joogivees palju). Selleks, et fluoriid oleks meile kahjulik, peaks minu hambaarsti sõnul 5 kg hambapastat ära sööma. Internetist võib leida juttu, mis on argumenteeritud stiilis "ei see ei ole nii" ja "see kahjustab meie kolmandat silma" (kolmas silm siis nende arvates käbinääre). Kui siis edasi lugeda, kasutatakse Rene Descartesele viidates väidet, et käbinäärmes kohtuvad vaim ja keha, mille peale mina psühholoogia magistrandina peksan kätega vastu laupa ja mõtlen, et kuidas on võimalik nii asjatundmatult sellist jama levitada. Üldiselt tuleks minu hinangul lähtuda ikkagi hambaarsti soovitusest, kes on oma eriala aastatid õppinud ja praktiseerinud ja lugenud lõpmatul hulgal usaldusväärseid teadusartikleid. Kui kohalik joogivesi ei sisalda fluoriidi, siis tuleks kasutada fluoriidiga hambapastat.
Kati 3. aprill 2019
Millisest poest Tartus saab osta kristalldeodorandi?
Suletud ring 9. aprill 2019
Kristalldeodoranti saab Tartus osta näiteks Kvartali Coopist, aga kindlasti ka teistest Coopidest. Selle nimi on "Crystal" pulkdeodorant.
Marju 21. mai 2019
Kasutan karvade eemaldamiseks sugaring tehnikat ehk siis suhkrupastat. Pmst depilatsioon, aga selleks ei lähe vaja depilatsioonipaberit ning pasta saab ise suhkrust, veest ja sidrunist kokku keeta. Depileerise puhul on veel see pluss, et iga korraga muutub karvakasv hõredamaks ja karvad õrnemaks-heledamaks ja karvavaba periood pikemaks. Ainuke tüütu külg on see, kui suhkrupastat ise enda peal kasutama hakkasin, läheks tehnika kättesaamisele kindlasti rohkem aega kui raseerijaga end siuhti siledaks ajamisele.