Suuhügieen ja bambushambaharjade võrdlus

Üks tore hambaarstitudeng Liisu korraldas mõni aeg tagasi suuhügieenikoolituse, kus osalesin. Olen talle aja jooksul viinud testida erinevaid alternatiivseid suuhügieenitooteid (ses mõttes, et need ei tekita prügi), küsinud arvamust. Ta on väga asjatundlikult oma mõtteid jaganud. Näiteks vaatas ta üle kolm bambushambaharja ning rääkis, mis on harja valimisel oluline. Õpitust kannustatuna kirjutasin kokku olulised asjad, mida nn prügi vähendava suuhügieeni puhul järgida.

Mis on olulisimad põhimõtted, mida suuhügieeni puhul järgida?

●     Toitu tervislikult: mitmekülgne ja tasakaalustatud toit. Jälgi toidu suhkrusisaldust ja kleepuvust - nt banaanid on salakavalad - ja püüa selliseid toite vältida. Treeni oma mälumislihaseid süües regulaarselt toitu, mis nõuab närimist.

●     Pea toidust puhkust: toidukordade vahe võiks olla kolm tundi. Neid võiks olla päevas neli-viis ning nende vahel ei tohi näksida

●     Janu jook on vesi: tarbi mahla, piima ja keefirit söögikorra ajal. Maitsevesi ei sobi oma suhkrusisalduse tõttu pidevaks joomiseks. Eelista kraanivett mulliveele, sest CO2 tekkivad ühendid tekitavad hammastel happelise keskkonna.

●     Pese hambaid kaks korda päevas kaks minutit: kasuta fluoriidiga hambapastat. Niidita korra päevas.

 

Kumb on tähtsam: kas tervis või prügi vähendamine?

Palun ärge seadke oma tervist prügi vähendamise nimel ohtu. Mitmed zero waste iidolid nagu jagavad soodast koosnevat hambapasta või hambapulbri retsepti, mis võib hambaid tegelikult kahjustada. Seda retsepti levitavad paljud teadmatult edasi. Palun usaldage inimesi, kes on aastate viisi töötanud selle nimel, et olla hambaarstinduses või arstinduses pädev: kuulates loenguid, lugedes teadusartikleid ja õpikuid, praktiseerides ühes superviisoriga päris patsientidega töötamist, tehes erialast tööd. Rääkige enne mingisuguste alternatiivide kasutuselevõttu ALATI mitme oma ala professionaaliga: nt ühe vanemaga, kellel on korralikult kogemust, ning ühe nooremaga, kellel on värskeimad erialased teadmised.

 

Miks ei või sooda või soolaga pesta?

Mitmed inimesed räägivad, et nad pesevad sooda või soolaga. Mõlemad on abrasiivsed ning kahjustavad pikemal tarbimisel hambaemaili muutes selle hapraks happerünnakutele. Ehk, ei kraabita lihtsalt mustust maha, vaid ka email, mis hammast kaitseb. Hambaarstide sõnul on sellisel juhul tervislikum juba lihtsalt harjaga hambaid hõõruda. Tavaliselt kohtan seda mainides soodaga pesijate protesti, et “aga minu hammastega on kõik korras ja hambaarst pole mulle midagi öelnud”. Mulle näib, et see on pigem reaktsioon enda ego kaitsmiseks, sest inimestele ei meeldi, kui neile öeldakse, et võib-olla nende pika-aegne tegevus pole just parim mõte. Tekib küsimus, kas hambaarstiga on sellest räägitud? Ja kas rohkem kui ühe hambaarstiga? Mina ei saa keelata enda peal eksperimentide tegemist ja enda kahjustamist, aga oma lugejatele ma sellist asja ei soovita. Lähtun selles erialaselt haritud inimeste teaduspõhisest arvamusest, mitte sellest, mida kodus leiutatakse, kellegi vanaema soovitas või mida keegi kuskilt internetist luges või vaatas.

 

Fluoriidiga või fluoriidita hambapasta?

Fluoriidi sisaldub rinnapiimas, rohelises tees ja banaanides. Lähemalt saad fluoriidi kasutamisest lugeda siit. Kasutamisvajadus sõltub piirkonnast: üldiselt ei ole Eesti joogivees nii palju fluoriidi, et see tekitaks probleeme. Minule on fluoriidiga hambapastat soovitanud kaks hambaarsti ja kaks hambaarstitudengit.

 

Kui ma keedan oma normaalse välimusega hambaharja pärast kolme kuud läbi, kas võin seda edasi kasutada?

Isegi pärast kümmet minutit keetmist jäävad ikkagi osad bakterid alles, mis on keetmisele resistentsed. Tark on hambahari ikkagi iga kolme kuu tagant välja vahetada.  

*** 

Aja jooksul on mul õnnestunud testida erinevaid hambaharju. Tänan It’s Bio poodi, kust saadeti mulle mõned hambaharjad veel testimiseks ning Liisut, kes andis oma hinnangu. Tema nõuannete põhjal tegin tabeli, kus hindasin erinevaid hambaharju nelja tingimuse põhjal.

 

 

Varre ergonoomilisus

Harjased

Pakend

Hind

Humblebrush

Väga ergonoomiline

Pehmed nailonist harjased pakendi järgi, kasutajakogemuse järgi liiga kõvad, tulevad ära.

Papp-pakend, hari eraldi komposteeritavas paberümbrises

4.5 € Kaubamajas, Biomarketis oli vist 3.9 €

Denttabs

Väga ergonoomiline

Pehmed, mikrotippidega, mis teevad harjamise veelgi tõhusamaks.

Kompostitav pakend (tundub, et sobib tööstuslikku kompostrisse, aga mitte kodusesse), mis katsudes on nagu plastik

3.7 €

Hydrophil

Vinge käepideme disain, aga ebamugav käes hoida. Osa varrest kraapis mu noormehel suu katki (võib-olla oli halvasti lihvitud see konkreetne)

Pehmed biobaasil nailonist harjased, mis on bioloogiliselt lagunevad (ma ei julgeks neid ikkagi panna komposti)

Pruun papp-pakend, hari eraldi kompostitavas paberümbrises

3.7 €

Bambaw

Enam-vähem

Liiga tugevad, nõuab väga õrna harjamist ja seepärast kindlasti ei ostaks.

Väheste kirjadega pruun papp-pakend

3 €

 

Geoorganicsi hambaharju pole ma veel testinud, kuid silma järgi vaadates võiksid saada samasuguse hinnangu nagu Hydrophil. Minu ja Liisu lemmik oli Denttabsi hambahari!

 

*** 

Vaata lisaks:

http://suukool.ee 
 

Eelmine
Kapselgarderoob
Järgmine
Kuidas alustada nullist prügi nullimisega?

2 vastust

Email again:
Liispet 27. mai 2019
Kas sa oled palunud testida ka Jordani taaskasutatud plastikust hambaharja? https://www.selver.ee/hambahari-green-clean-soft-jordan-1-tk
Suletud Ring 27. mai 2019
Hei, Liispet! Ei ole, aga Mari Jaanus kasutab neid: http://www.marijaanus.com/2019/05/kuidas-mul-maailma-paastmine-laheb-ja.html Pildilt vaadates tundub, et nende vars pole ergonoomiline (aga see on üle-elatav). Ma ei näe hetkel pildilt, kas neil on mikrotipid ka. Valiksin selle järgi. Peab Marilt küsima. Ise-enesest tore, et ümbertöödeldud ressurssidest neist valmistatakse. Ma ise eelistan siiski bambust kompostitavuse tõttu :)