Kandsin kontoris kuu aega Eestis tehtud zero waste jalanõusid: minu mõtted

Ma korrutan oma blogis igal pool, et teise ringi poed on ägedad. Aga tõsiasi on, et
mõningad asjad on vahel uuena ka vaja osta, kui meil on kindlad põhjendatud nõudmised. Mina ei leia naljalt teise ringi poest endale sobivaid jalanõusid, kuna mulle sobiva suuruse valik on igal pool piiratud. Sel suvel muutusid minu baleriinad lõplikult mittekantavaks. Õnneks kinkis KIRA mulle koostöö raames uued. Ja ega ma siis kohe siia kirjutama tormanud. Kandsin neid enne olulisel üritusel ning siis kuu aega kontoris. 

Kandsin esimest korda (väljaspool kodust proovimist) KIRA kingitud baleriinasid Pariisis ChangeNow Summitil. Meie pakendivaba ostlemise e-platvormi idee valiti 160-180 idee seast TOP10-sse ning ma pidin tegema liftikõne. Lisaks kolmele žürii lemmikule valiti ka rahva lemmik. See sõltus 50% ulatuses e-rahvahääletusest ja 50% ulatuses koha peal tehtud hääletusest. Ma tahtsin kanda madalaid jalanõusid, et ma ei närveeriks liftikõnet tehes. Selleks vahetasin reaalselt kohapeal oma väljas käimise kontssaapad kirade vastu. Ja me võitsime rahva lemmiku auhinna ning 1000€! Pildil on minuga auhinna üleandjad.
Ostsin oma eelmised kuldsed baleriinad tudengina viieka eest H&M-ist, kuna mul oli kontol kümme eurot ja tarvis lahtiseid jalanõusid (ma ise vabatahtlikult olin ok selle olukorraga, ei olnud näljas ega külmas). Need pidasid isegi mitu aastat vastu. Tahtsin aga uute jalanõude valiku teha teadlikumalt ning nii, et need kestaks veel kauem. Kontoris sain kirasid enne koju jäämist kanda kuu aega ja ma olen tõesti nendega rahul.

KIRA baleriinad sobivad hästi kapselgarderoobi. KIRA pakub erinevaid toone: punast, tumesinist, elevandiluukarva tooni, roosat, kirkamat sinist ja musta. Mina valisin musta, sest mul on tumedaid jalanõusid lihtsam erinevate rõivastega sobitada. Teise toonina soovitan kapselgarderoobi fännidele tumesinist. Baleriinad on ka üsna neutraalse välimusega, mistõttu neid saab kanda nii igapäevariietuse kui ka pidulike rõivastega.

KIRA baleriinad valmistatakse Tartus. Neid teeb Samelin, kellel on aastatepikkune kogemus matka- ja militaarsaabaste valmistamisel. Seega saavad tegijad ka inimväärset palka. Kui ma võrdlen neid oma eelmiste jalanõudega, siis materjalid on käega katsudes oluliselt tugevamad: peab ikka tööd tegema, et need kuidagi lömaks vajutada. Need hoiavad ise hästi oma vormi.

Lisaks on suur boonus mõnus ergonoomiline tallatugi. Mu jalal on oluliselt mugavam kogu päev ja tallal hea toetatud tunne. Eelmiste baleriinadega oleks nagu paljajalu käinud ja seda halvas mõttes - jalad olid väsinud ja valusad.

Ergonoomiline tald, ümbertöötatud puuvillast tekstiil.
Valmistamiseks kasutatakse ökosertifikaadiga teise ringi materjale. Plastpudelivilt tuleb Itaaliast ning taaskasutatud rehvimaterjal ja puuvill Hispaaniast. Materjalid sobivad ka veganitele. Kui talda vaadata, siis saab kohe aru, et see on rehvist. Tallal on kerge konts. Ma ei soovitaks nende baleriinadega kindlasti välja minna tolmusele külateele, vihmasel või niiskel päeval ükskõik kuhu, kuna ümbris on ikkagi puuvillast ja võib läbi liguneda või tolmu koguda. Need jalanõud on mõeldud puhtamas keskkonnas kandmiseks.
Rehvist tallad.
Tellimisel on variant osta juba olemasolevad kingad või eeltellida. Eeltellimine on 20% soodsam - praegu 55,2€. Mina panin oma jala paberile, tõmbasin selle ümber kontuuri ning mõõtsin pikkuse kanna keskosast suure varbani. Mulle kui inimesele, kes ei viitsi absoluutselt šopata ja kes soovib, et vajalikud asjad lihtsalt minuni jõuaks, sobis selline variant hästi. Nii kui nii taolist jätkusuutlikku baleriinat mujalt tavapoodidest ei saagi.

Hooldamiseks tuleb king niiske lapiga puhtaks pühkida. Mina soovitaks ekstreemsetel juhtudel lasta mudal kuivada ja see õrnalt puhta kuiva harjaga maha harjata ajalehe kohal ning siis alles niiske lapiga raskem kraam üle käia.

Kui jalanõudega midagi juhtub, siis vanad kirad saab tagasi saata. Need töötatakse “Reborn” projekti raames ümber ja annetatakse heategevuseks. Saatja saab järgmiselt paarilt 10% allahindlust. KIRA kompenseerib ka saatmise süsinikujälje.

Eelmine
Mida võiks arvestada mõistlikke toiduvarusid planeerides?
Järgmine
Kuidas lihtsurelikuna aru saada, milline pakend on ümbertöötatav?

2 vastust

Email again:
Kadri 23. märts 2020
Need jalanõud võiksid vastata barefoot kriteeriumitele, siis ostaks kohe. Kui viimane aasta olwn kandnud bf jalatseid, siia naljalt enam kitsa ninaosa, tallakõrgenduse ja võlvitoega jalanõud ostma ei lähe. St kindlasti ei lähe. Muidugi super, et teevad siinsamas kodulinnas sellisel viisil jalataseid.
Egle 8. mai 2020
Neil on vist kahte sorti musta värvi jalanõusid, aga kas sinu kantud jalanõud jalgu higistama ei ajanud? Kui ühekorra neid nägin, siis paistis olevat vildist sisu ja suvel hakkab jalg äkki väga higistama?