Mida võiks arvestada mõistlikke toiduvarusid planeerides?

Seda lugu sponsoreerib Rimi Eesti (#TarbimeTargalt). Liitu Tarbime Targalt Facebooki grupiga klõpsates siia.
Pihlaka talust saadud pastinaak ja maapirn
Ma loodan, et sul läheb hästi. Kui oled kodus, siis loodan et kasutad seda aega uute asjade õppimiseks, puhkamiseks ja perega koos aja veetmiseks või jõudsalt tervenemiseks. Ja kui sa pead väljas töötama, siis loodan, et mõistad (müüjana, transportijana, meditsiinitöötajana jne), milline kullatükk sa oled ja kui paljud inimesed on sulle tänulikud. Tänu sulle saavad teised kodus püsida ja viiruse levikut ennetada. Hoiame üksteist (see on praegusel ajal eelkõige ikka kujundlik väljend) ning helistame oma lähedastele, et sidet hoida. Igatahes, kõik me peame täna tavapärasest rohkem mõtlema oma toiduvarudele ja sellest see postitus siin sellest räägibki. Lähen asjale tavalise inimesena, kes püüab natuke keskkonnale mõelda.
Planeerimine
 Ühelt poolt kirjutatakse kriisikompelekti koostamise juhises, et meil peaks olema vähemalt nädala toiduvara, millest pool on toit, mis ei vaja valmistamist. Teiselt poolt rõhutas Tervise Arengu Instituudi toitumise ja liikumise valdkonna ekspert Tagli Pitsi, et ainult purgisuppide, makaronide ja ülesoolatud valmistoitude pealt ei ole kindlasti tervislik elada.

Kuigi haigusega võitlemiseks võib inimene vajada rohkem energiat, siis kodus niisama karantiinis istudes kulub seda vähem. Siin tuleb seega leida mõistlik tasakaal pidades silmas mõlemaid soovitusi. TAI loost leiab ka näidismenüü.

Heidame kõigepealt pilgu TAI toidupüramiidile. Nagu näha, moodustavad siin enamiku toidust puu- ja köögiviljad ning teraviljatooted. Liha, kala ja piimatooted (või nende alternatiivid) on vähemuses. Seda püramiidi tuleks ka oma menüüd koostades silmas pidada.
Kuni asjad ei ole veel kriitilised, võiks enamiku tarbitavast toidust ikkagi moodustada värske töötlemata toit. Natukese aja pärast käsitlen ka seda, kuidas säilitada värskeid toiduaineid.

Asjad, mis säilivad pikalt
  • kuivained nagu makaronid, riis, tatar, erinevad helbed ja jahud; eelistatavalt täisteratooted;
  • müslid ja maisihelbed - mina teen nagu TAI ka soovitab, ise müslit kaerahelvestest, pähklitest, kuivatatud puuviljadest, meest ja kookosrasvast - tuleb ikka odavam kui pakimüsli.
  • Purgisupid (lahjendada rohkem kui purgil kirjas), purgiroad, konservid, marineeritud kurk, praekapsas jmt, mis nõuab minimaalset või olematut ettevalmistust.

Rimil on muide ka oma rakendus ostunimekirja koostamiseks.

Ostmine
Teate, mina olin ka see, kes toitu varus. Viis päeva enne eriolukorra välja kuulutamist kolisime veel olulisemaid asju Tartust enda uude korterisse. Meil ei olnud siin erilisi varusid mitte millekski, sest kes see kolib toidumassiividega. Neljapäeva varahommikul enne kriisolukorra välja kuulutamist sain aru, et nüüd on kriitiline hetk käes ja tuleb toiduvarud tellida. Kriisikomplekti toiduvarusid tahtsin tekitada juba suvest, aga selleks polnud enne eriolukorra alguse nädalat kohta ega võimalustki.

Ma olin ka see, kes käis tualettpaberit ostmas (ostupaanikat täheldamata). Meil oli kodus neli rulli. Tartus ma käisin korra-kaks aastas spetsiaalselt aianduspoes, et aasta-poole varu soetada. Tallinnas ostsin kolm haledat kilepakki ja juba keegi vaatas kummaliselt. See on minu jaoks väike kogus. Nagu üks mu tuttav ütles, siis inimeste ostukäitumise üle ahastamine ja jauramine on topelt-ebaratsionaalsem, kui varude tekitamine.

Tegelikult me ei tea, mis olukord kellelgi kodus on ning me ei peaks kedagi hukka mõistma ega paigutama paanika kasti. On normaalne tunda ebanormaalses olukorras hirmu, muret ja stressi. On normaalne varuda toitu (ka ilma emotsioonideta). Lihtsalt siin tuleb ka olla mõistlik, et ei ostaks rohkem, kui enne pahaks minemist ära tarbida suudame.

Kui e-poest tellida ei saa, siis poes käies tasub jälgida põhilisi hügieeninõudeid ning olla meeldiv, julgustav ja tänulik inimene kõigi poetöötajate suhtes. Nemad teevad võimalikuks selle, et paljud meist saavad kodus istuda. Veel, tasub teada, et kilekottidel säilib koroonaviirus elujõulisena kaks-kolm päeva, paberkotil 24 tundi. Soovitatav on võtta kaasa oma kotid, mille saad pärast läbi pesta.

Hoiustamine
Lahtised kuivained võiks kõik panna õhukindlatesse purkidesse, et putukad ligi ei pääseks. Näiteks, kui mõni kuivaine on tootja juures saastunud, siis läheb raisku ainult see kuivaine, mitte kõik varud. Hea tavaliste purkide puhastamise juhise leiad siit.

Kõik säilimiskuupäevaga toiduained (purgisupid, konservid, pakendatud kuivained) tuleks paigutada kappi nii, et kõige hiljem aeguvad toiduained on tagapool ja teised eespool. Keera aegumiskuupäevad kõik enda silma poole. Vajadusel pane endale kalendrisse meeldetuletused esimesena aeguvate toiduainete kohta. Selleks ei pea iga toodet registreerima. Kui kõige varem aeguva toote eest ära võtad, saad teada, mis järgmiseks kalendrisse tuleks panna.

Valmistoidud on soovitatav silme eest ära panna. Sama kehtib ka igasuguste toredate maiustuste osas. On leitud, et kui asjad on meil silme ees, on meil suurem kiusatus ka neid tarbida. Kriisikomplekti šokolaad võiks pärast ostu kapis kauem vastu pidada kui tunnike. Muude kaupade hoiustamisel on mõistlik teha sama nagu nende kaupadega ka poes tehakse (vastavalt külmkapis või mitte) ning nagu pakendil kirjas on.

Säilitamine
Õpin hapukapsast tegema
Kuna ma üritan plastiku tarbimist madalal hoida ka praegu, siis tellin või ostan oma köögiviljad värskena, hautan ära ja panen sügavkülma. Paralleelselt teen endale ka neist toidu kohe söömiseks. See tuleb ka kokkuvõttes odavam. Kui see on sinu jaoks liiga palju, siis osta seda, mis sinu eluviisiga sobib. Külmutatud köögiviljad säilivad kauem ja tagavad, et saame ikkagi oma igapäevase vajaliku annuse kätte.

Lisaks soovitan väga tutvuda inglisekeelse Zero Waste Chef blogiga. Tal on väga palju juhiseid, kuidas näiteks asju hapendada: teha hapukapsast, ingverilimonaadi ja hapusaiataigent. Just praegu on parim aeg oma koduste oskuste arendamiseks ja uute ja lihtsate asjade nullist tegemise õppimiseks. Mul on juba kõik eelmainitu hakkamas ning vaatame, kuidas need välja tulevad. Varem oleme ka teinud pelmeene ning tahaks teha ka ise pastat.

Ingverilimonaadi tegu.
Sügavkülmas hoiustamiseks kasutan ma muudest toitudest üle jäänud klaaspurke (kui purki vedelikuga ääreni ei täida ja jätad väikese õhuava, siis midagi ei lähe katki). Praegu on sügavkülmas ka üks Stasherbag silikoonkott brokoliga. See kott on kerge ja ruumitõhus, kuid enamik inimesi ilmselt ei saa lubada endale nende kottide suures koguses kasutamist. Varem olen ka kasutanud korduskasutatavaid plastkarpe, mille puhul on teada, et see sobib toidu pikaajaliseks hoiustamiseks.
Muide, osadel inimestel on kodus palju Vapiano korduskasutatavaid karpe üle. Küsi näiteks vastavatest Facebooki gruppidest.

Loe lisaks:

Millised on teie nipid praeguses olukorras mõistlike toiduvarude tekitamiseks?

Eelmine
Millised on alternatiivid väikestele kilekottidele?
Järgmine
Kandsin kontoris kuu aega Eestis tehtud zero waste jalanõusid: minu mõtted

Vastused puuduvad

Email again: