Katsetasin uudseid jäätmeid vähendavaid lahendusi laiast maailmast

Olen ühe rahvusvahelise ringmajanduse projekti kallal Eesti ringmajanduse olukorda kaardistades ning varasemalt Eesti roheuudiseid toimetades aru saanud, et Eesti on kahjuks keskkonnateadlikkuse ja sellealase ettevõtlikkuse osas pigem Euroopas paljudest teistest maas. Tuleb tunnistada, et sel perioodil, mil mina olen püüdnud oma jäätmeid vähendada, oleme küll teinud korraliku hüppe jäätmevabade tarbekaupade osas - korralik tahkete šampoonide valik, zero waste pakendites tooted, Eesti väiketootjate kaupade kättesaadavus, mitmed uued ettevõtted.

Suuremat pilti vaadates saame Eestis uhkustada “Teeme Ära” maailmakoristuspäeva ja panditaarasüsteemiga ning veel mõne üksiku suurema näitega (nt Replace OÜ). Ülejäänud kiiduväärsed tegemised on pisikesed eesrindlike ettevõtmised, suuresti kellegi tubli entusiasmist ja südamest sündinud. Olemasolevat maha tegemata tuleb aga tõdeda, et puudu jääb meil laiaulatuslikust süsteemsest mõtlemisest, terviklikest suurtest lahendustest, mis jõuaksid kõigini: maal elava Triinuni ja linnas pesitseva Kalleni. Nüüd on viimane aeg ringmajanduse pardale hüpata ning mõelda suurelt ja süsteemselt. 

Kui tahad ajas rännata ja näha, millised võiksid välja näha meie tulevikupoed ja -ettevõtted Eestis, tuleb toetada ja võimendada nii kohalikku olemasolevat potentsiaali kui ka piiluda välismaale. Selles loos teeme seda viimast. Huvitavaimad Euroopa riigid on ringmajanduse poolest minu hinnangul Sloveenia, Holland ja Portugal. Eestis teab ilmselt kõige rohkem välismaal pakutavatest jäätmeid vähendavatest alternatiividest Monika Kallaste, Elamise Kerguse poe omanik. Julgen öelda, et väljastpoolt vaadates on Elamise Kerguse nišš lisaks üldiselt jäätmevabade toodete pakkumisele ka huvitavate välismaa kaupade tutvustamine. Elamise Kergus saatis mulle hiljuti ka testimiseks põnevaid tooteid, mis võiksid tulevikku muuta. 

Pesupesemisvahendid

Hetkel tuleb oma pesuvahendi pakendivabalt või vähese pakendiga saamiseks elada ökopoe lähedal või kasutada ainult pesupulbrit. See ei ole aga kõigile kättesaadav või sobiv - mina eelistan värvilise ja musta pesuga kasutada geeli. Tru Earth valmistab Kanadas pesuribasid, mis on imeõhukesed ja kerged. Need näevad välja nagu tahke geel väikeste mullikestega ning on pakendatud paberpakendisse. Mina valisin lõhnatud pesuribad ja kasutamiskogemus oli üsna tavapärane ja meeldiv. Veider nauding oli seda riba oma pealtlaetavasse masinasse veel väiksemateks tükkideks rebida - täiesti ebavajalik, aga ma ikkagi tegin nii. 

Üks pakk kaalub 94% vähem kui võrdväärne pesugeelikanister. Ribad on pakendatud papp-pakendisse. Riba tuleb lihtsalt visata pealtlaetava masina puhul pesu peale, eestlaetavas pesumasinas pesuvahendi sahtlisse. Taolise kergema tootega kaasnevad süsinikuemissioonisäästud transportimisel, ladustamisel, hoiustamisel, doseerimisel. Lisaks, ostjal on lihtsam seda tassida - olgu ta siis “üks käsi lapse käes” lapsevanem, eakam härra või erivajadusega inimene. Sellise lahenduse saab hõlpsasti viia nii maa- kui ka linnapoodi. Nüüd oleks ainult vaja nende tootmine Euroopasse, miks mitte Eestisse tuua, et kulusid ja transpordiga tekkivaid süsinikuemissioone langetada. Kujutage ette, et geelikanistrite riiul on asendatud õhukeste geelribade pakikestega ja see on normaalsus kõikjal poodides. 

 

Tualettruumi antibakteriaalse puhastusvahendi kapsel

Olen blogis varasemalt kirjutanud puhastusvahendi tablettidest, mis vees lahustuvad ja mida saab olemasolevasse spreipudelisse panna. Mul oli veel puudu ainult antibakteriaalne vahend tualettruumi ning tuleb välja, et ka see on lahustuva kapslina müügil. Taolised tooted võiksid muuta täielikult seda, kuidas meie puhastusvahendi riiulid välja näevad ning nende tootmist, transporti, ladustamist, hoiustamist. Olgem ausad, ükski hea maitsega inimene ei arva, et need jubedad plastpudelid poes on midagi ilusat.  

Inglismaa ettevõtte OceanSaveri kapslid (10 ml/tk) on vedelad ja veeslahustuvad ning antibakteriaalse vahendi kohta saab üsna detailset juhist lugeda siit. Mina lahustasin enda kapsli kõigepealt pudelis sobiva hulga veega, loksutasin ja doseerisin seejärel väiksemasse spreipudelisse, mis juba kodus olemas oli. Pakis oli olemas ka kleeps tooteinfoga - väga oluline taoliste kemikaalide kodus hoiustamisel. Tooted pole testitud loomadel ja sobivad veganitele. Üks soovitus: kui sul on lapsi või loomi, palun hoiusta kapsleid kindlasti neile kättesaamatus kohas nagu oma tavalist kodukeemiatki.  

Vt lisainfot OceanSaveri kodulehelt.

 

Söödavad kõrred

Olen teiega aus: keeldun lihtsalt väljas olles ja jooki tellides kõrrest. Kui aga söögikoht või baar soovib oma jooki tingimata kõrrega serveerida, siis peab olema selle koha vastutus seda jätkusuutlikult teha. Samamoodi, nagu restoranis ega väärikas baaris ei sobi serveerida toitu plasttaldrikul, -topsis ja -söögiriistadega, ei peaks ka joogis olema plastkõrs. Lisaks silikoonist, metallist ja pilliroost kõrtele on ka saadaval söödavad kõrred. Nende puhul ei pea ettevõte muretsema asja ära pätsamise päralt. 

Hiljuti sain mekkida Hispaania ettevõtte Sorbose söödavaid kõrsi, mis on valmistatud suhkrust, (loomsest) želatiinist ja looduslikust magusainest. Need püsivad kenasti joogis umbes 40 minutit ning annavad joogile kerget magusust, maitsega kõrred ka lisamaitset. Želatiini võiks ehk võimalusel tulevikus asendada agar agariga (vegan želatiin), mis on küll kilohinna poolest kallim, kuid mida kulub oluliselt vähem ja mis tasub seega end ka rahaliselt ära - ma ei tea, kas asendamine on võimalik. Kõrre saab hiljem suhkrukommina ära krõmpsutada. Ka diabeetikutele ja veganitele on alternatiiv: õunte pressimise jääkidest ja nisust kõrred.

 

Foolium, toidukile ja küpsetuspaber ühes

Toidukile saab kenasti asendada lihtsalt kas taldrikuga kausil või mesilasvahast säileriidega. Küpsetuspaberi asemel võib kasutada silikoonmatti. Kirjutasin küll kunagi oma blogis üsna entusiastliku postituse, et ei kavatse kunagi enam küpsetuspaberit osta, sest soetasime Tartu silikoonmati. Siis tuli eriolukord: meie Tallinnas, matt Tartus. Mu elukaaslane väljendas, et talle üldse ei meeldi need silikoonmatid, sest need ei kata korralikult ahjupanni ära, kui mõni rasvasem toit on.  

Elamise Kergus lasi mul katsetada Agreena kolm ühes korduskasutatavaid küpsetusmatte (ettevõte registreeritud Austraalias). Need asendavad nii fooliumi, toidukile kui küpsetuspaberit ning kestavad kauem kui mesilasvahast säileriie. Taoline variant on kahtlemata mesilasvahast säileriidest ka hügieenilisem, kuna seda saab kuuma veega pesta, sealhulgas nõudepesumasinas - ideaalne minusugusele, kelle nõudepesumasin kulutab ühtlasi käsitsipesuga võrreldes vähem vett.  

Hetkel olen saanud testida seda kausikattena ja juustuümbrisena - viimane tõestas ka fooliumina kasutatavust. Nakkuvus on muidugi mesilasvahast säileriidel pikaajaliselt parem, aga silikooni ei pea iga aasta ära viskama. Küpsetuspaberina suurematel alustel kasutamiseks tuleb mõned korrad väiksemaid lehti eraldi ahjus kasutada. Seejärel võib kaks alust kohakuti panna ja nii katavad need ka suurema plaadi otstest ära. Väga rasvaseid/voolavaid toite mina oma plaatidega neil niisama teha ei saa, sest kahest äärest jääb ikkagi lahtist ruumi.  Üks lahendus on siin neist kuidagi tasku voltimine, aga sellega pean rohkem katsetama. Kasutamise kohta on Elamise Kergusel kirjas väga põhjalikud juhised. Matid on on pakendis kinnitatud plastalustele, mida saab korduvalt kasutada. 

*** 

Milliseid keskkonnasõbralikumaid alternatiive võiks Eestis veel toota? Millised on sinu hinnangul need tooted, mis võiks olla kättesaadavad tavapoodides?  

Loe lisaks:

Liisa Aavik: Vaata, milliseid uuenduslikke pakendilahendusi näidati Pariisis. Rohegeenius (2020)

Eelmine
Kaks õde toovad kasutatud kangastest lipukettidega pidudele sära
Järgmine
Kuidas ma kombuchat ehk seenekalja valmistan

6 vastust

Email again:
A 11. juuni 2020
Kahjuks olin Agreena silikoonmattides üsna pettunud. Idee on äge, sestap toetasin neid kunagi Kickstarteris. Kahjuks küpsetades kinni jäänud toit ei tahtnud pestes hästi maha tulla ja vist vähem kui aastase kasutamisega hakkasid matid pestes rebenema... Loodan, et Sul läheb paremini nendega :) Võib-olla on pesumasinas pestes paremad tulemused.
Suletud ring 12. juuni 2020
Hei, A! Väga kahju kuulda, et kogemus kehva oli. Vaatame jah, et kuidas mul läheb. Proovin olla siis temperatuuriga hästi ettevaatlik. Sain aru, et üle 220C ei tohi kasutada selle matiga.
Anette 19. juuni 2020
Kas oskad anda infot, kust sa said sellise spreipudeli. :)
Suletud ring 30. juuni 2020
Hei, Anette! Sain selle pudeli Tradehouse'ist :)
A 11. august 2020
Kui aus siis ma olen pesuribades pettunud. Plekid maha ei tule ja pesuriba ei taha laguneda pesuusahtlis. Suured lootused olid pandud sellele ja suht kallis ka.

Samas meeldiv üllatus on jällegi pesukapslid. Puhastavad ja lõhnavad ka hästi. Mõnus vaheldus äädikale.
Suletud ring 20. august 2020
Hei, A!
Tore kuulda, et kapslid meeldivad ning kahju, et ribadega on kogemus kehv. Kas oled proovinud asetada pesuribasid otse trumlisse? Kuna ma asetan sinna, siis mul lagunevad kenasti (olen pannud nt varasemalt geeli nii eest- kui ka pealtlaetava masina puhul otse sinna). Ei ole ka plekiprobleemi olnud. Ilmselt siis, kui ikkagi on tõsisem plekk, vajaks see pigem vedela geeliga töötlemist.