Kuidas häkkida oma terviseharjumusi?


See blogipostitus on Noomi raamatu "Learn the science, lose the weight" (õpi teadust, kaota kaalu) lühikokkuvõtte teine osa. See raamat räägib sellest, kuidas käitumisteadustega enda tervisliku kaalu saavutamist toetada. Kokkuvõtte esimeses osas rääkisime eesmärkide seadmisest, selles osas räägime terviseharjumuste häkkimisest ja kolmandas osas konkreetsetest tegevustest tervisliku kaalu saavutamiseks.

Harjumus algab käivitajast, mis võib olla:

  • nälg
  • sotsiaalne - rämpstoitu sööma kutsuvad sõbrad, teiste käitumise alateadlik mimikeerimine. Teistega süües kipume neid jäljendama: sööma nendega sarnast kogust sarnasel kiirusel, tarvima sarnaselt ebatervislikku toitu, aga ka õnneks, vastupidi - seda nimetatakse normi klapitamiseks.  
  • keskkond - sõõrikud nähtavas kohas
  • aeg - automaatselt pärast õhtusööki sõõrikute suunas käe sirutamine
  • bioloogiline - tung süüa suhkrust toitu, kui hommikusöök vahele jääb
  • vaimne - nt tung end premeerida trenni tegemise järel, vastus kriisile, tööstress, pere- või suhtestress
  • emotsionaalne - igavus, väsimus, ärevus, kurbus, negatiivsed tunded

Harjumuse käivitajale järgnevad mõtted-tunded. Näiteks astud koduuksest sisse ja tunned end väsinuna. Mõtled, et ei jaksa tervislikku toitu teha. Mõtetele-tunnetele järgneb tegutsemine: kiirtoidu tellimine kullerplatvormilt toidu ise valmistamise asemel. Vahel võime tegutseda asju registreerimata: nt haarata snäkivaagnalt järjest juustu. Ja sellel tegutsemisel on tulemused.


Tulemused võivad olla positiivsed või negatiivsed:

  • Füsioloogilised - nii maitsev toit, ma tunnen end rahulikumana
  • Füüsilised - kõhuvalu
  • Psühholoogilised - mul on õigus täna jõusaalist puhata, sest tegin täna kõvasti tööd
  • Emotsionaalsed - ma olen kurb, aga see maiustus paneb mind end paremini tundma.

Positiivsed tulemused suurendavad, negatiivsed vähendavad sama tegevuse kordamise tõenäosust. Harjumuse ahela katkestamiseks tuleks rõhku panna käivitajale või sellega seotud mõtetele-tunnetele.

Harjumused on osa stsenaariumitest, mis meil on erinevates olukordades toimetamiseks. Näiteks: “kui on lõuna, ostan võileiva, krõpsud ja küpsise ning söön töölaua ääres”. Lahendus on siin näiteks asendada lõuna suure salati, küpsiste ja banaaniga. Stsenaarium jääb samuti suuresti automatiseerituks, aga selles on uus, tervislikum harjumus.

Ülesanne: teadvusta oma alateadlikku käitumist. 

Analüüsi oma harjumuse ahel tagurpidi läbi. Analüüsi oma käitumise tulemust, käitumist, mõtteid-tundeid ja käivitajat. Kui suudad suunata oma mõtteid-tundeid pärast käivitajat, siis suudad muuta käitumist ja tulemust. Teatud juhtudel on sul võimalik ka muuta käivitajat - muuda teadlik teistmoodi automaatseks.


KUIDAS REAGEERIDA OMA TUNNETELE

Jälgi mõtteid eemalt, teadvusta, märka tunnet selle juures, valideeri tunnet ja uuri, et kust see tunne tulla võib. Aktsepteeri end, oma valusid, olusid, ole enesekaastundlik. Kanalda oma sisemist vaatlejat: märka oma mõtteid ja tundeid, sõnasta need kui miski, mis sul on, mitte miski, mis sa oled - mitte “ma oleks pidanud täna trenni tegema", vaid “mul on mõte, et ma oleks täna pidanud trenni tegema”.

Siin on mõned viisid, kuidas reageerida oma erinevatele tunnetele, mis toovad kaasa tegevused, mida sa ei soovi teha.

  • Sa oled tõepoolest väärt häid asju. Kas see hea asi on täna see?
  • Kas sul on suhkrusöömise tung sellest, et sa ei söönud piisavalt? Või on asi milleski muus?
  • On okei olla kurb. Kas on ka muid asju, mis sinu tuju tõstaks?
  • Ka muud asjad võivad rahustada. Tass teed, tekk, kaisutamine lemmikloomaga, naljakad videod, lõõgastav muusika. Millised neist sulle meeldiksid?

Noomi tegijad soovitavad ka tunda oma tundeid ehk oma tungidel surfata: sõita ebamugavuse lainel (nagu surfar) jättes tegemata midagi, mida oled harjunud tegema. Ebamugavate tunnetega pikemalt olemine aitab sul ebamugavusega harjuda, kuni need ei ole enam sama ebamugavad. See on viis treenida vaimset vastupidavust ja tolerantsi erinevate emotsioone suhtes.

Ülesanne: disaini endale uus käitumisahel. Muuda käivitajaid, mis viivad mõteteni, kavandatud tegevuste ja suurepäraste tulemusteni.



Soovitan kindlasti vaadata Noomi äppi ja lugeda nende raamatut. Anna kommentaaris märku, kui see blogipostitus sulle väärtust pakkus, ja jaga seda blogilugu sõbraga. Järgmises blogipostituses räägime mõjusaimatest tegevustest tervisliku kaalu saavutamiseks.

Eelmine
Kuidas seada tervisliku kaalu eesmärke?
Järgmine
Millised tegevused on mõjusaimad tervisliku kaalu saavutamise toetamiseks?

Vastused puuduvad

Email again: