Kuidas ma valisin endale uue ridiküli

Enda praegusi tegemisi jälgides olen kindlaks teinud, et mul on vaja ühte käsipagasi mõõtudes reisikohvrit, ühte seljakotti, ridiküli ja trennikotti. Need asjad peavad olema sellised, mida saan kanda erinevate riietega ja eri olukordades. Hiljuti valisin endale uut ridiküli.

Minu eelmisel kahel ridikülil läks rihm katki aastaga (omasin ühte korraga). Need maksid kumbki umbes 20 eurot kiirmoepoes - ei soovinud korrata sellist jama, vaid tahtsin midagi vastupidavat. Minu jaoks osutus pärast erinevate toodete uurimist sobivaimaks koostöö raames saadud Stella Soomlaisi “Capital of Plenty”. Ühel tuttaval õnnestus see muide läbi õnneliku juhuse teise ringi poest 15 euroga leida, kuid kasutatud kotte müüb ka Stella Soomlais ise - on need ju see keskkonnasõbralikuim variant. Minu kott on uus.

Kasutajamugavus
Küsin iga eset oma ellu tuues, kas see sobitub kapselgarderoobi, on multifunktsionaalne, kantav erinevate riietega ja erinevatel hooaegadel? Olulisim näitaja on minu jaoks see, kas asi on korralik ja sobib mu ellu. Kui asi ei tööta, siis see ei vähenda ka keskkonnaressursside ületarbimist.

Kui naised lähevad kontserdile või klubisse ja tahavad tantsida, siis kõigepealt tehakse suur ring. Ringi keskele pannakse hunnik kotte. Ja siis tantsitakse nende ümber rituaalset tantsu. Vahest ilmub mõni tont selle peale ka kuskile selja taha.

Teisel juhul hüppab kotike iga tantsuliigutusega küljel. Capital of plenty rihma saab lühendada nõnda, et sellest saab teha vöökoti - ideaalne näiteks kontserdil ja klubis kandmiseks. Rihmapikendusest võib teha käerihma.

Ridikül on kantav lühikese ja pika rihmaga või hoopis ilma, rinnakotina jne. Iga kord kannaksid justkui uut kotti. Ja kui üks hommik vaatad, et pihale sobiks kleidi juurde üks kena rihm, siis saad selle oma ridikülilt laenata.

Ridikülis on kaartide hoidmiseks mõeldud kummiosad. Kaas käib klõpsuga kinni nii, et klõps jääb ridiküli tagaküljele. Tagaküljel on lukuga tasku. Muide, kui otsite käekott-seljakotti, siis see on neil ka müügis.
Olen kotti nüüdseks kandnud jaanuari lõpust. Käisin sellega ka Pariisis Climathon Global Awards TOP10 võistlusel, kus saime oma ideega publiku lemmiku auhinna (rahvahääletus netis ja kohapeal). Võistlus toimus ChangeNow Summit suurürituse raames, kus olid väljas ka minu endised Sloveenia kolleegid Aljaž ja Robert myWaterist. Olin seal 1,5 kuud praktikal.


Valmistajatest

Minu kotis on kirjas, et selle valmistas aastal 2020 Kerli ning see on 550. omataoline. Kui tahan, siis saan Kerli pilti kodulehel vaadata. Seal on ka info, kui suur protsent talle palgaks läheb ning mille tarbeks ülejäänud tasu läheb. Stella Soomlaisi töötajad on väga avatud küsimustele kogu oma tooteahela kohta.
Materjalidest
Valisin Stella koti tervikliku mõtlemise tõttu toote elutsüklis. Neil on väga lihtne sellesse lülitada mis tahes kvaliteetne imematerjal, kui see sündima peaks. Hetkel on kasutusel taimpargitud loomanahk selle kauakestvate ja kvaliteetsete omaduste tõttu.

Nahka tellitakse Rootsist (ökosertifikaadiga kohast), Itaaliast ja Hispaaniast. Stuudios soositakse Rootsit oma lähedase asukoha tõttu. Sellest on valmistatud ka minu kott. Enamik Stella tooteid on valmistatud taimparknahast, mis hakkab oma elu elama ja vanub ilusamaks, samas kui kroomparknahk kulub. Taimparknahk laguneb looduses ja prügimäel, kuid aeglaselt.

Kui keeldud loomset nahka kandmast, siis stuudios katsetatakse hetkel ka muid alternatiive ning loodetakse mõnega neist ka turule tulla. Hetkel pole ühtegi veel turule toodud, kuna uute materjalidega kaasnevad ka uued probleemid. Välja valitakse need materjalid, mis on päriselt kvaliteetsed ning mitte lihtsalt üks suur turunduskära. Kuigi sain teada, et loomse sarnast nahka saab kasvatada ka laboris, siis praegu on see veel liiga kallis. Vegan-materjalide kohta arengute küsimiseks võid julgelt stuudio poole pöörduda.

Parandamine ja väärtustav taaskasutus
Stella kott on valmistatud nõnda, et seda oleks lihtne parandada. Esimesel aastal tehakse sellele turgutuskuuri: kott pestakse, kulunud osad vahetatakse välja, üldpilti viimistletakse ning kotti kreemitatakse. Järgmistel aastatel võib selle oma raha eest hooldusesse tuua. Kohapeal müüakse ka nahahoolduskreemi, mida võib lisada üle kuu, kuid sellega ei tohiks kindlasti liialdada. Nahast toodete puhul tuleb arvestada, et need vanuvad ja neile tekivad kriimud, mis teevad need omanäolisemaks.

Kui ühe koti elutee ikkagi lõppeb, siis jätkub see järgmises. Kott võetakse lahti, naha peale paigutatakse lõiked ning sellest saab mitu uut eset. See paljuneb väiksemateks esemeteks uuesti ja uuesti.

Teate, normaalne allhanget tegev nahavabrik viskab veerandi nahast prügikasti. Aga Soomlaisi stuudios kasutatakse kõik jäägid maksimaalselt ära: hinnasildid, kinkekaardid, juhtme- ja võtmehoidjad on pisikestest naharibadest, mis muust tööst üle jäävad. Lisaks nad lasevad inimestel üksteist nende jääkidega lustiks magamistoas ka peksta: nimelt korraldavad nad vahel harva lausa nahajääkidest piitsa valmistamise töötubasid. Populaarseimaid töötube tellivad sõpruskonnad ja ettevõtted, kes käivad ühiselt võtmehoidjaid, käepaelu jmt valmistamas ning naha hingeelu kohta loengut kuulamas.

Väga kaval! Kes see ikka tahab selle prügiveo eest maksta. Rohkem Eesti ettevõtteid võiks oma jääke targalt kasutada. Stella Soomlais kuulub ka Vastutustundlike ettevõtete Foorumisse. Ettevõtet hinnati 2019. aastal vastutustundliku ettevõtluse hõbetasemega. Lisaks on Stella Soomlais allkirjastanud ringmajandusel põhineva moe 2020. aasta pühendumuse ja kuulub kestliku arengu koalitsiooni.

Laenutamine
Kotte saab laenutada üksikutel sündmustel kandmiseks või katsetamiseks. Kui otsustad, et kott väga meeldib, siis laenutussumma lahutatakse originaalhinnast.

Hinnad ja tellimine
Minu ridiküli väärtus on 195€. Enamikule inimestest ei ole nende kottide ostmine impulssotsus. Kõigepealt peab see kotisoov endal natuke kuskil soovinimekirjas istuma ning selleks tuleb raha koguda või kasutada järelmaksu. Koti saab otse stuudiost või edasimüüjatelt osta. Sealsest valikust erineva koti valmistamiseks tuleb esitada eraldi tellimus ning natuke aega oodata. Aga kui kott valmis on, siis võib eeldada, et see teenib saajat hästi. Minul on igatahes seljakotitellimus hetkel sees.

Kui kott jääb ikkagi seisma
Kui kott enam mingil põhjusel kasutust ei leia, siis saab koti stuudio kaudu teisele ringile suunata. Kulunud kotid võetakse näiteks lahti ja neist valmistatakse uued asjad nagu selles videos siin:
Eelmine
Mida pakun kiirel päeval külalistele?
Järgmine
Millised on alternatiivid väikestele kilekottidele?

Vastused puuduvad

Email again: