Kuidas valmistada kahe koostisosaga multifunktsionaalset huulepalsamit?

Mõni aeg pärast Eestisse tulekut avastasin, et mu huulepalsam on kuskile peitu pugenud ning huul on siinse niiskuse ja külmaga üsna krõbedaks ära tõmmanud. Kui tahad kiirelt Tallinna kesklinnas jäätmevaba huulepalsamit leida, siis seda müüakse metallanumas ja see maksab üheksa eurot. Natuke palju nii lihtsa toote eest. Jagan teiega retsepti, kuidas seda ise valmistada.

Kui sirvida tavalisi juhiseid, kuidas kosmeetikat ise teha, siis seal on miljon koostisosa, mis ei ole tegelikult funktsionaalseks tooteks vajalikud. Bea Johnsoni raamatust “Jäätmeteta kodu” leiab mitmeid häid ja lihtsaid juhiseid (aga teatav kriitilisus on muidugi soovitatav, nt soodaga hammaste pesemise puhul). See retsept ongi tema raamatust ja mitmetest teistest inspireeritud. Esimest korda tegi mulle selle kingiks mu hea sõbranna Airika ning see oli oluliselt parem kui rahvusvaheliselt tuntud brändi möks. Palsami mesilasvahane lõhn on juba iseenesest mõnus ning see on suurepärane kingiidee.

 

Mesilasvahaga palsami retsept

VAJA ON:

  • 1 tl mesilasvaha
  • 4 tl õli (nt päevalilleseemneõli, kookosõli)
  • pisikest anumat hoiustamiseks (vaata, kas midagi on juba kodus olemas)

 

JUHISED:

  1. Pane koostisained väikesesse purki või keeratavasse metallanumasse
  2. Aseta paarisentimeetrise veekihiga potti ja lase sulada.
  3. Võta purk välja ja lase jahtuda. Segu taheneb umbes kümne minutiga ilusaks tahkeks palsamiks.

 

Palsamit saab kasutada huultel, valgustpeegeldava kreemina põskedel ja kulmude all, kulmuvahana, oskuslikul toimetamisel juuksevahana, küüntele sära andmiseks, kannalõhede ravimiseks ja ka tugeva kätekreemina kuiva nahaga kätel. Viimase puhul võib käsi palsamiga määrida, panna ööseks kindad kätte ja hommikul rõõmustada pehmete käte üle. Mõned kasutavad seda eraldi anumas hoiustatuna ka puitesemete poleerimiseks ja nahkesemete hooldamiseks (ei oska kommenteerida, kas see on mõistlik).

 

Õli leiab sageli kapist, aga kuidas leida mesilasvaha?

  1. Esimesed kogused mesilasvaha sain pappkarbis tasuta “Prügi aardeks taaskasutus” Facebooki grupi kaudu. Soovitan uurida ka grupist Tasuta Kraam.
  2. Tutvu kohalike mesinikega ja soeta mesilasvaha neilt. Turud on selleks üks võimalik koht. Samuti leidub eraldi poode.
  3. Soeta ökopoest. Looduspere poes müüakse plastikust zip-lock kotis seebikujulisi plokke. See tähendab, et prügi veidi tekib, aga ikkagi vähem kui muidu. Ühest tükist saab teha minu hinnangul 10-15 portsu ning see maksab umbes kolm eurot (mälu järgi).
  4. Uuri oma piirkonna võimaluste kohta Facebooki gruppidest: Zero Waste Tallinn, Zero Waste Tartu, Pakendivaba poodlemine.

Kuidas leida sobivat anumat?
Võimalusel kasuta seda, mis juba kodus olemas on: metallist keeratav anum, pisike purk vmt. Kui asjaga pole kiire, saab purke küsida ka prügi aardeks taaskasutus facebooki grupist või sõpradelt. Purke leiab veel kodutarvete-, aiandus- ja ehituspoodidest. Kui miski muu ei aita, aga alla ka ei anna, võid endale toidupoest mõne väikeses purgis delikatessi osta.
Eelmine
Mida olen viimase aasta jooksul oma keskkonnakäitumises muutnud? Kuidas edasi?
Järgmine
ABC: Kuidas vähendada toidu raiskamist?

Vastused puuduvad

Email again: