Mida toredat saab Tartus valentinipäeval teha?

Ajaloolaste sõnul on valentinipäeva eelkäijaks rohkem kui 300 aastat eKr alanud Rooma Lupercalia pidusöök, mille paavst Gelasius I keelustas. Ta asendas selle pühale Valentinusele pühendatud päevaga, kelle väidetavalt keiser Claudius II hukkas. Valentinus olevat salaja keisri armee sõdureid laulatanud ja armastajatele lilli kinkinud. Üks legend jällegi räägib, et ta armus vangis olles Rooma vangivalvuri tütresse, kellele enne hukkamist saadetud kirja lõpus seisis “Sinu Valentinilt”.

Läänes aitas valentinipäeval juurduda tarbimis- ja poppkultuur. Ameerikas muutus sõna “valentin”, mis tähistas algul inimest, valentinipäeval üleantavat asja tähistavaks. Kui otsida Pinterestist märksõnapaari “Valentine’s day”, ilmubki ekraanile hunnik imalat roosat prügi. Hoolimata sellest tähistan valentinipäeva/sõbrapäeva, sest mis siis enam tähistamist väärt on kui sõprus ja armastus? Mulle sobib iga ettekääne mõnusaks ajaveetmiseks. Lihtsalt pole tarvis inimestele prügi kinkida.

 

Uued elamused ja ühine kvaliteetaeg on parim kink. Kui asjade emotsionaalne väärtus hakkab nende kätte saamise hetkest langema, siis kirgas mälestus toob alati naeratuse suule. Erinevalt täispuhutavatest roosadest südametest, südamekujulistest kõrvu soojendavatest klappidest, karvasest tengelpungast, mida Katrin Pärgmäe üleskutse “Ma ei osta roosat prügi” raames eelmine aasta Ringvaates näitas, toob koos veedetud aeg meid üksteisele päriselt lähemale. Uudsus ja ühiselt veedetud aeg kallima või sõpradega tugevdavad suhteid. Tartlasena kasutan võimalust tutvustada, mida vahvat mina Tartus oma sõprade ja elukaaslasega teinud olen. Seekord keskendun nendele asjadele, kus ainus endapoolne korralduslik pool on minna kohale ja maksta, kuid järgmises osas kirjeldan isetegemist.

 

Põgenemistoad

Kui esimesel korral käisime palat nr. 205 põgenemistoas elukaaslasega kahekesi, siis edaspidi oleme käinud sõpradega, sest mitmekesi on lihtsam. Kõik põgenemistoakogemused on seni olnud lahedad. Palat nr 205 olime n-ö valedel alustel hullumajja pandud ning pidime sealt põgenema enne, kui meie peal eksperimente tegema hakatakse. EscapeTartu PsychoLabis olime kätest kettidega lakke aheldatud ja pidime taaskord põgenema enne jubedate eksperimentide algust. Escaperi Vova sünnipäeva põgenemistoas läks lift katki ning selle põgenemistoa ülesannete sooritamiseks mõeldud vahendid olid geniaalsed. Minu parim põgenemistoakogemus oli aga Escaperi Hullu keldris, kus käisime viiekesi. See oli esimene koht, kus mul oli päriselt õudne ja adrenaliinilaks käis üle pea. Meid aheldati viiekesi jalgupidi üksteise külge ning pandi kotid pähe. Taustaks käisid jubedad kriisked ning elekter läks korduvalt ära. Mina ja mu sõbranna hoidsime üksteisest kõvasti kinni ja lõugasime hirmust. Asi läks minu jaoks aga eriti reaalseks siis, kui tundsime köögis sprotihaisu. Siis tekkis küll tunne, et nüüd pole tegu enam mänguga, vaid siin ongi päriselt mingi haige inimene sprotte söönud. Pärast selgus, et eelmine meeskond arvas lihtsalt, et ülesande edukaks lahendamiseks tuleb neil külmkapist leitud sprotikarp lahti teha. Kui soovid samuti sõpradega järgmise taseme põgenemistuba kogeda, siis kasuta veebruaris Escaperi koodi “suletudring5€” 5€ soodustuse saamiseks.

 

Maitsev Tartu

Oleme mitu aastat elukaaslasega “Maitsev Tartu” maitseelamuste kampaaniast osa võtnud. Veebruaris on kolmekäiguline erimenüü näo kohta 21€, mis on suurepärane hind. Valik on esmaklassiline ning kasutatakse võimalikult kohalikku toorainet. Eelmine aasta õnnestus mul käia lausa kahe restorani menüüd maitsmas (Chez Andre ja JOP Antonius). Mõlemad olid maitsvad, aga minu lemmik oli JOP Antonius, mis tundub ka see aasta põnev. Osaleb 14 restorani ning Polpo ja FII road on kohandatavad ka taimetoitlastele.

 

Elektriteater

Elektriteater on mulle väga südamelähedane, sest seal näidatakse neid kvaliteetfilme, mida teised kinod ei näita. Ma ei soovi vaadata pelgalt raha sisse kasseerimiseks mõeldud järgesid, vaid tahan, et nendesse oleks pandud autori hing ja et need rikastaks mind uue nurga alt. Osalesime kunagi ka Elektriteatri ja Spargli korraldatud Toidukino üritusel Athena Keskuses. Kaunis avaras saalis olid peenelt kaetud lauakesed, kuhu ettekandjad vaikselt uusi käike tõid või pokaale veiniga täitsid. Ainus miinus oli ehk see, et vaatasime söömise ajal filmi “Delicatessen” postapokalüptilisest maailmast, kus vahepeal oma kõhtu mõne teise inimese lihaga täita tuli.

 

Tartu seiklusrajad

Kui sugulastega looduses turnimine tundus kuidagi lihtne, siis Tartu Lõunakeskuse siserajal inimeste peade kohal ronimine tõi mulle miskipärast judinad peale. Päris koomiline, et viisin ise oma elukaaslase ronima ja seejärel tudisesin trossidel. Ehk mõtlesin, et mis siis, kui kellelegi pähe kukun? Kuid see on koht, kus tuleb mõistusega emotsioonidest üle olla ning tore võimalus ühiselt ennast ületada. Kasutan endiselt võimalust ronimas käia, kui saan.

 

Spad ja tervisekeskused

Meil on Tartus mitu tervisekeskust ja spad igale hinnaklassile. Soodsaim variant on minna Aura veekeskusesse ujuma ning kalleim päevapakett Dorpat Tervises - viimast pole katsetanud. Mulle ja elukaaslasele vähemalt näis mõnusaim variant lisaks duaalmassaažile (kunagi Dorpati keskuses) VSpa saunamaailm. Mulle meeldib, kui ühiselt lõõgastudes saame samal ajal juttu ajada.

 

Tee-, kohvi ja šokolaadinauding STEP UP poes (Poe 10)

STEP UP pood on väike õiglase kaubanduse pood aadressil Poe 10. Soovitan ühendust võtta ja uurida, kas poes oleks võimalik saada hariv tee- või kohvinauding. Käisime kunagi suurema seltskonnaga istumas ning omanikud tunnevad oma asja suurepäraselt. Näiteks Jaanusel on õiglase kaubanduse, kohvi, tee ja šokolaadi nautimise osas põhjalikud teadmised ning ta räägib oma tegemistest suure kirega. Poes valmistatakse kohvi (eraldi küsimata) kaerapiimaga, sest see muudab kohvi oluliselt kreemjamaks. Soovijad saavad lahtiselt osta kuvertüüri ja kohvi ona anumaga või kohapealt saadud tassiga kaasa.

 

Tooršokolaad, marjarullid ja näksid Naadis (Rüütli 4)

10. veebruaril korraldab Naat sõbrapäevaeelset tooršokolaadi töötuba. Osalesin kunagi kaaslastega ja väga tore oli. Lisaks saab ka muul ajal poodi hõrgutisi nautima minna või uurida, kas on võimalust korraldada töötuba ka sobivamal päeval. Jäätmeteta elustiili elavad inimesed võiksid töötuppa kaasa võtta oma pakkematerjali (nt mesilasvahast säileriie või purgike) ning kohapealt saab ka lahtiselt marjarulle jmt soetada.

 

***

 

Muidugi oleme jooksvalt käinud veel paljudel teistel üritustel, kus on võimalus kogeda midagi uut ja end harida. Bowling, piljard, uisutamine, rulluisutamine on samuti vahvad ühistegevused. Soojematest kevadpäevadest alates saab Emajõel sõita kanuu, paadi või lodjaga. Lisaks võib uurida, kas Vein ja Vine oleks valmis sinu seltskonnaga veinist või Pühaste Kelder õllest rääkima. Palju vahvaid võimalusi leiab veel kingitus.ee-st või Facebooki jooksvate ürituste seast. Järgmises valentinipäevateemalises osas kirjeldan asju, mis nõuavad teatavat isetegemist, kuid tasuvad end ikkagi ära.

 

 

Mida sina roosast prügist arvad? Milliseid vahvaid ühistegemisi sina sõprade või kallimaga ühiselt aja veetmiseks Tartus või mujal soovitad?


Eelmine
Jäätmeteta elustiili kosmeetika- ja hügieenitarbed
Järgmine
Tööandjat ei pea tualetti minnes kaasa võtma

2 vastust

Email again:
Kai-Epp 2. veebruar 2019
Soovitan ka kardisõitu, mida ka talvel nädalavahetustel Lange Motokeskus pakub.
Olen ise ka elamuste usku, igal tähtpäeval, kui võimalik. Või siis midagi tarvilist, mida kingisaajal vaja on. Teater, kino või kasvõi lihtsalt piknik on palju ägedamad, kui mingi roosa ja südametega jama.. Aga samas lilli ma armastan..
Paksuke.ee 2. veebruar 2019
Lihtsalt tahtsin öelda, et mulle väga meeldis see postitus!