Millega arvestada boksimüüki tehes?

Foto: Karolin Luik. Ljubljana (10.2019).  Pildil on mul seljas Ahvenamaa kaltsukast ostetud nahktagi, mis boksimüüki läks. Juuksed on muidugi tuulest püsti. Sall on ostetud Praha kaltsukast 2017. aastal ning puuvillane triibuline pluus ühest pisikesest Aardla keldrikaltsukast 2019 algul. Tegin parajasti sõbrannadele Ljubljana-tuuri. Üks oli äsja kolinud Rooma vahetussemestrile, teine Prahasse ning nad tulid mulle külla.
Uus aasta võib olla ka aeg oma kapis ümberkorralduste tegemiseks ja rahaasjade üle vaatamiseks. Eelmise aasta lõpu poole sain koostöös XXL kirbuturuga katsetada boksimüüki, millega mul oli seni null kogemust. Nimelt kaks sõbrannat kiitsid XXL kirbuturgu. Mul ootas juba mõnda aega valik riideid müümist, aga ei tekkinud hetke ise müüjarolli võtta. Boksimüük sobis seega kenasti. Kogetu põhjal panin kirja mõtted, kuidas edukalt boksimüüki teha.

See aasta saab olema üks suur muutuste aeg, kus kolin oma elu Tallinna. Mul ei ole endal meeletult palju isiklikke asju ning põhiaur läheb mitteisiklike sorteerimisele. Mõned riided on siiski, mis näevad väärikad välja ja mille eest tahtsin ka raha teenida. Kusjuures, päris palju riideid olen ise saanud teise ringi poodidest, sõpradelt, sugulastelt ja tuttavatelt ning olen selle üle väga uhke, muidugi ka tänulik nendele inimestele. Tore on anda teine ring vanale, selmet toetada raiskavat moetööstust isegi, kui ma saaks seda endale lubada. Nüüd sain mitmed teise ringiga saadud asjad edasi müüdud. 

Boksimüügi plussid

●     Asjad müüvad ennast ise. See on eriti hea, kui sul on vähe aega või sa ei ole aktiivmüügis hea.

●     Asjade presentatsioon on keskmisest parem: hinnasildid näevad välja sellised nagu poes ja saad need kiirelt hinnasildipüstoliga riietele kinnitada.

●     Ühe nädala boksikoht võib olla odavam kui paaritunnise kirbuturu oma. 

Boksimüügi miinused

●     Aktiivse personaalse müügiga kirbuturul müüb rohkem esemeid ja kiiremini kui boksikirbukas. See sõltub muidugi sellest, kas sa oled selles hea. Mina arvan oma kogemuse põhjal, et suudaksin ise juures olles ilmselt müüa rohkem, kuid see tähendaks suuremat ajakulu. Kirbuka kuupäev peaks mulle täpselt sobima - olen enamik ajast Tallinnas.

●     Riideid tuleb ikkagi käia ise korrastamas või maksta poele selle eest. Inimestel on sinu riietest suva ja nad ei pane neid tagasi riidepuule, vaid jätavad vedelema riiulile hunnikusse. Minul käis sõbranna, kes andis samuti paar enda asja müüki, vahepeal asju korrastamas. 

Müügi rahaline planeerimine

Kui soovid kasutatud riiete boksimüüki võtta lisaraha teenimise võimalusena, siis pead arvestama, palju sinu aeg väärt on. Oletame, et soovid saada oma aja kompenseeritud vähemalt miinimumpalga eest (3,2€/h - täiendus2019. aastal). Ma ise ei soovitaks oma ootusi liiga kõrgeks seada, sest see on pigem koht, kus asjadest väikese taskuraha eest lahti saada.  

Sinu kulutatud aja koguväärtus?

 

Ajakulu (h)

Aja väärtus (€)

Minek-tulek

1.5

4.8

Asjade valmis seadmine kohapeal

1

3.2

Asjade valmis seadmine kodus

1

3.2

Asjade ära viimiseks ette valmistamine

 

0.25

0.8

Asjade reklaamimine sotsiaalmeedias

1

3.2

KOKKU:

3.75

15.2


Rahaline kulu 

Kulu

Hind (€)

L boks üks nädal

10

Turvaelemendid

5

Minek-tulek transport (takso, kütus, sõbra abi)

10

KOKKU:

25

Kulusid saab vähendada jagades boksi sõbranna või lausa mitmega. Mina panin oma boksi ka mõned enda eesti kirjanikust sõbranna asjad, et iga eseme vahel tuul ei puhuks. Hinnanguline asjade protsent, mis ära ostetakse, on minu kogemuse põhjal 20% (nii minu asjade kui ka sõbranna asjade puhul). Eeldus on, et müüki pandud asjad on kvaliteetsed, moodsapoolsed ja praktilised. Samuti maksin omal algatusel 10€ kütuse ja ajakulu eest sõbranna Kristinile, kes mu asju transportida aitas. 

Ostjad soetasid minu boksist enim soodsamaid asju, mis maksid alla 5€. Vahet polnud, et näiteks 8€ kleit oli tegelikkuses hinnanguliselt 105€ võrra suurema hinna eest ostetud kvaliteetsem brändikaup kui see, mida üldiselt mult osteti. Luges, et asi oleks ka praegu moodne. Üks nahktagi osteti mul ka 10€ eest. Ostsin selle ise sama raha eest Ahvenamaa kaltsukast, sest XS suurust sain ka suvel kenasti kanda kleitidega, kuid sügisel ja kevadel pükstega jätab see pool mu selga veidralt paljaks.

Eksperimendina panin müüki ka ühe ilusa 40€ kleidi, mida ma ei tahtnud odavalt ära anda. Mul ei ole seda kleiti otseselt tarvis, aga ma ei taha tast niisama loobuda ka ja panin vaid veidi madalama hinna kui poes. See jäi mul alles ja ma pole kurb.

Foto: Airika Harrik. Riided XXL kirbuturul.

Käsiloleva näite juurde tagasi tulles, oma ajakulu ja kulutusi arvestades tuleks müüa vähemalt 40.2€ eest kaupa. Kui 40.2€ teenimiseks müüme 20% kaubast, siis müüdava kauba koguväärtus peaks olema 201€. See tähendaks näiteks 40 eset, mille keskmine väärtus on 5€. Siit tuleb ka välja, miks võib olla mõistlik sõbraga boksikoht pooleks teha. Samas, kui asju on korraga liiga palju ja boks täis tuubitud, ei viitsi inimesed seal tuhnida - tuleb leida ideaalne tasakaal.  Võimalusel võib asju järk-järgult juurde viia.

Kuigi on inimesi, kellel seisab 40 moodsamapoolset eset niisama, siis mina ei oleks üks sellistest inimestest kunagi olnud ja ma ei tea ka selliseid inimesi. Pooleks tegemine tähendab antud näite puhul, et boksi rendile kuluks 12,5€ ja asja tasa teenimiseks oleks vaja müüa oma kaupa 27,5€ eest. 20 asja kokku saamine on realistlikum. Isegi kui endal nii palju pole, siis sõpradel või lähedastel võib üleliigseid esemeid olla, mille müümisega nad ise tegeleda ei viitsi. Samas, ma kujutan ette, et väikelaste emadel ei ole probleemi ka 40 asja välja võluda, sest lapsed kasvavad kiiresti asjadest välja. 

Muide, kõik see eelnev on lihtsalt ennustav mõttekäik enda kogemuse põhjal, mitte püha tõde. Imekvaliteediga ja alla 5€ maksev gucci-mucci müüb kindlasti paremini. Samas kartulikotist valmistatud mardisandirõivad ei lähe üldse.  

Reklaamimine

Reklaamisin müüki ainult oma Instagramis. Panin oma loosse ülesse korduvalt postitusi ning lisasin need ka oma profiili päisesse, kus need istusid kuu aega. Ma eelistasin mitte kõiki esemeid eraldi näidata, kuid ka seda võib teha. Soovitaksin reklaami teha ka oma Facebookis, kus mina seda ei teinud. Ja miks mitte postitada oma kohalikku taaskasutusgruppi eraldi pildid kõigist toodetest viitega, et kes soovib, saab boksikirbukast läbi hüpata ja osta. Panin ülesse ka eraldi sildi kohapeal viitega oma Instagrami kontole, mis aitas seda kohta esile tuua. Taolisi viiteid olen näinud ka Talinna boksikirbukates, kus müüvad nii suured tähed kui ka inimesed, kellest kuulen esimest korda. See aitas ilmselt mu boksil eristuda.  

Usun, et kui minu soovitusi järgite, siis saate asjadest kenasti ja kasumlikult lahti. 

***

Muide, mulle tundub, et pärast jõule jõuab hästi palju kingiks saadud asju kirbukatesse, niiet tasub praegu ära käia.

Jaga kommentaarides, kas sina oled boksimüüki katsetanud? Kuidas läks? Mida sellest õppisid? Kas plaanid sel aastal suurpuhastust teha kodus ja proovima minna?

***

Vaata ka

XXL kirbuturg, Anne tänav 63a, Tartu (Kniks eksperimendi toetamise eest)

Eesti kirbukate kaart (leia kohalik)

Postimehe eksperiment: viisin oma vanad hilbud müüki, kas tasus ära? Maria Joost (2018).


Eelmine
Uusaastalubadused, mida jäätmevabaduse poole püüdlemine täita aitab
Järgmine
ABC: Rohepesu 

2 vastust

Email again:
A 6. jaanuar 2020
1. jaanuarist 2020 on miinimum tunnihind 3,44.
Suletud ring 6. jaanuar 2020
Tänan täienduse eest, A! Igaüks saab siis oma arvutusse kirjutada endale õige numbri :) Kirjutasin enamiku loost 2019. aasta lõpus valmis ja jäi see number praegu sisse.