Uusaastalubadused, mida jäätmevabaduse poole püüdlemine täita aitab

Mulle meeldib uuaastalubaduste idee, kuigi ei meenu, kas mul on õnnestunud mõne lubadusega ka edukas olla. Seekordki seadsin endale uueks aastaks mõned realistlikud eesmärgid. Prügi tekke ennetamine on aga varasemalt kindlasti aidanud mul ja paljudel teistel omandada palju häid harjumusi neile erilist tähelepanu pööramata. Seega, kui lubad uuel aastal jäätmevaba elu poole püüelda, siis arvesta, et saad kombona kaasa ka mitmeid teisi kihvte muutusi oma elus.

Tervislikum toitumine

Vormi saamise eesmärgis mängib trennist suuremat rolli toitumine. Jäätmevabadus hõlbustab tervislikku toitumist suurendades töötlemata toitude hulka. Heites pilgu Tervise Arengu Instituudi toidupüramiidile leiame, et suurema osa sellest moodustavad köögi- ja puuviljad. Neid saab pea igaüks pakendamata osta ning enne kui aru saad, on nende hulk sinu toitumises suurenenud.

Rohkem vee joomist

Jäätmevabadusega alustades on üks esimesi samme oma pudeli või termose kaasas kandmine pikematel käikudel. Paljud märkavad, et see aitab neil rohkem vett tarbida. 

Raha säästmine

Keskkonnasõbralikkust võib vaadata paljudest erinevates vaatenurkadest, kuid selle tuumaks on ikkagi oma tarbimise vähendamine. Keeldumine ebavajalikust ja oma vajaduste kärpimine on jäätmevabaduse tuumaks ning aitavad raha säästa. Jäätmevabaduse kolmas reegel, korduskasutamine, tähendab investeeringut pikaajalistesse varudesse ja sõltumatust ühekordsetest tarbeesemetest, mis end pikapeale ära tasub.  

Vaata ka:

●     Kuidas jäätmevabadus raha säästab 

Kodu korrastamine

Jäätmevabaks püüeldes vaadatakse üldiselt üle, millist prügi peres tekib - see on sageli ka segaduse allikaks. Oma vajadusi kärpides kärbitakse ka asjade hulka kodus ja vähendatakse seega ka nendele kuluvat aega.  

Elu organiseerimine

Jäätmevabadus paneb rohkem ette planeerima ja asju läbi mõtlema. Näiteks tuleb teha nädalamenüü ja loogiline ostukäik. Jäätmevabaduse harrastaja mõtleb ette, mida tal päeva jooksul vaja läheb ning väljub kodust sageli näiteks oma veepudeli ja toidukarbiga.  

Vaata ka:

●     Kuidas planeerida nädalamenüüd

●     Pakendivabalt ostmine Tartus 

Uued oskused

Kõiki asju ei saa hõlpsasti pakendivabalt kätte. See paneb aga loomingulisemalt mõtlema ja uusi oskusi omandama. Üks hetk avastad end perega kvaliteetaega veetmas ühise pelmeeniteoga, loodussõbralikke jõulukaunistusi tehes või seemnepaberit tehes.

Vaata ka:

●     söödavate kingituste tegemine

●     ise tehtud kinkekaardid

●     multifunktsionaalne huulepalsam

●     jääkidest toidu valmistamine

●     õliküünla tegemine


***
Kas sina teed endale uueks aastaks lubadusi? Mida endale lubad?
Eelmine
Söödavad kingitused, mida viimase kuu jooksul valmistasin
Järgmine
Millega arvestada boksimüüki tehes?

Vastused puuduvad

Email again: