Õppisin kosmeetikult, kuidas järgida jäätmevaba näohoolduskava

Isetehtud puhastusõli, toonik ja niisutaja. Uued meigieemalduspadjad saatis mulle armas Marie (meieeluilu.ee), mille valmistamise juhise leiab tema blogist.
Näohoolduse ja keskkonnasõbraliku käitumise ühendamine on mind alati natuke segadusse ajanud. Väga palju on neid, kes teavad näohooldusest, aga mitte eriti sellest, kuidas siduda seda keskkonnateemadega ja vastupidi. Soovin kanda hoolt oma naha eest ja näha hea välja ka aastakümneid hiljem ning olla sealjuures keskkonnateadlik. Just hiljuti eriolukorra ajal teatas Murueit ja tütred vegankosmeetik Eva, et ta koostab personaalseid zero waste näohoolduskavasid.

Teate, ma olen juba paar näohoolduseteemalist postitust siit ära kustutanud sellepärast, et midagi sain jälle valesti aru või tegin valesti. Ootasin väga, et leiaks ometi kellegi, kes on keskkonnateemad ja näohoolduse ühendanud. Ja siis rääkis Gethel Burlaka oma Instagramis Evast! Pidin ühendust võtma.

Kõigepealt tuli kodulehel täita küsimustik, milles Eva küsib nahatüübi, nahaprobleemide, harjumuste, ümbritseva keskkonna, praeguse näohoolduse, allergiate ja haiguste, toidulisandite, vedeliku tarvitamise ja nahahoolduse eesmärkide kohta. Seejärel saadab Eva tasu eest personaalse näohoolduskava, mis minu puhul oli seitse lehekülge pikk.

Minu näohoolduskavas oli:

  • Minu naha analüüs, mis sisaldas väikest kokkuvõtet minu eesmärkidest ja nahatüübist, tagasisidet minu praegusele näohooldusele, hinnangut nahatüüpidele. Eva selgitas, miks näiteks koorimine on oluline ning et teatud juhtudel võib kasutada näol teralisi koorijaid, millel ei ole teravaid nurki nagu kohvil või suhkrul. Analüüsis oli ka juttu sellest, et õlide komedogeensus on erinev ning osade õlidega saab ka nahka puhastada. Samuti andis Eva soovitusi vee tarbimise ja toitumise osas.
  • Minu nahatüübi peamised tundemärgid ja kirjeldus, kus Eva selgitas väga kenasti, miks ja mis minu nahatüübi puhul vajalik on.
  • Nimekiri näohoolduseks vajalikest vahenditest, nende toimest ja sobivusest mulle ning ostukohtadest.
  • Juhised õhtuseks ja hommikuseks tavaliseks näohoolduseks ning vahendite valmistamiseks - mida teha esimesel päeval ja edaspidi.
  • Juhised hoolduspäeva vahendite valmistamiseks ja kasutamiseks.

Kasutasin viimased kolm kuud näohoolduses tavapäeval alguses näo puhastamisel näoõli, seejärel toonikut ja niisutusõli. Kuna pidev puhastusõli kasutamine mulle ei sobinud, siis muutsime kava nii, et kasutan seda ainult meigi eemaldamiseks. Sellega ka probleemid kadusid. Hoolduspäeval pesen nägu veega, koorin, teen näoauru, kasutan maski, toonikut, oma lemmikut seerumit ja niisutan. Samuti jälgin oma vee ja probiootikumide tarbimist ning hoolitsen, et võtaksin D-vitamiini. Kui ma teen turbamaski, siis ma ei kasuta hüaluroonhapet, aga muidu see on mu lemmik seerum (lihtsalt ei ole vaja turbamaski tehes).

Kõik isetehtud vahendite koostisained läksid kokku maksma 14,56 eurot. Ma ostsin hiljem juurde ka pipettpudelid ja spreipudeli, mis tegid samuti umbes 15 eurot välja. Meil ei olnud Tallinnas mitte mingisuguseid üleliigseid pudelikesi ning ma ei tahtnud oodata kaks kuud eriolukorra ajal Tartusse minekut, et saaks normaalselt asju doseerida.

Soovitan väga pipettpudeleid õli doseerimiseks, mis aitavad pikas perspektiivis vahendit kokku hoida. Näiteks meigi eemaldamiseks vajan mina viis tilka puhastusõli ja niisutamiseks kolm tilka.

Samuti säästab vahendit spreipudelis tooniku kasutamine. Minu toonik säilib teoorias külmkapis aga vähe, mistõttu seda tuleks säilitada jääkuubikuna. Kui aus olen, siis tegelikult olen seda toonikut spreipudelist kauem kasutanud kui Eva soovitab.

Eva ei keela kasutada ka neid vahendeid, mis muidu meeldivad. Näiteks mulle istuvad väga hästi Tilk! tooted. Ma ei viitsi alati maski kokku segada ja kasutan Tilk! turbamaski. Samuti kasutan vahel Tilk! kreemi ning mulle meeldib väga nende probiootikumidega näovesi, mis nüüd on väidetavalt minust inspireerituna klaaspudelites (vau lihtsalt). Tilk! kreemitopsid saab tagastada teatud punktidesse ning need taastäidetakse uuesti tootega. Eestis kasutavad taastäitmist minu teada ka Bonobo ja Hoia Home Spa.

Arvutasin välja, et Eva soovitatud igapäevased tooted maksavad kuu kohta 1,03 eurot. Koorija, näotee ja maski kulud on samuti üsna olematud. Ja kui te mõtlete, et miks ma ei jaga teiega täpselt, mis vahendeid mina kasutasin, siis seda seepärast, et siin peaks teid konsulteerima ikkagi kosmeetik. See, mis minu nahale sobib, ei pruugi teistele sobida. Rolli mängib nii palju erinevaid tegureid. Seepärast, kui tärkas huvi, siis koodiga “suletudring” on personaalne Murueit ja tütred zero waste näohoolduskava -20%.

Käisin ka Eva juures Nõmmel Tervisekliinikus vastuvõtul, kus ta tegi mulle isetehtud suuresti Eestimaistest koostisosadest vahenditega näohooldust. Tema hooldustuba asub imearmsas ajastuhõngulises majas, taustaks oli mõnus muusika ja tema hääl oli väga rahustav. Samuti oli peaaegu kogu protseduur (välja arvatud komedoonilusikaga pooride tühjendamine) äärmiselt nauditav ja lõõgastav. Eva jagas ka palju huvitavat ravimtaimedest ja oma teekonnast looduslikuma näohoolduseni. Sel suvel korjas ta ka taimevarusid kogu aastaks, et looduslikku näohooldust pakkuda.

See protseduur ei ole muidugi prügita, sest kosmeetikud peavad arusaadavalt paljude inimeste eest hoolitsedes järgima rangeid hügieenireegleid (desinfitseerimisvahendid, kummikindad jne), aga kus Eva saab tekitada vähem plastprügi, seal ta ka sellele mõtleb. Väga soovitan nii kohtuda temaga isiklikult kui ka saada soovitusi näohoolduskava jaoks.

Meigieemalduspatjadest
Pärast kolme aastat pidin Looduspere poest ostetud korduskasutatavad meigieemaldusšvammid ära viskama ning tahtsin midagi uut proovida. Seega küsisin oma Instagrami jälgijatelt, et kust nad neid soetada soovitaksid. Mind alati huvitab, et mida kogukond arvab. Kuigi meigieemalduspatju on tegelikult lihtne meisterdada ja soovitan seda teistele kõigile esimese asjana, siis mulle lihtsalt isiklikult ei meeldi eriti õmmelda (ja pole masinat kodus) - kui keegi suudab minus selle rõõmu äratada, siis palun kirjuta mulle.

Meigieemalduspadjad mida inimesed soovitasid, olid:
Aga siis juhtus hoopis nii, et Meieeluilu.ee Marie saatis mulle lihtsalt heast südamest enda õmmeldud ilusad flanellist meigieemalduspadjad, mis on nii armsad, suured ja mõnusad. Marie blogis on ka väga lihtne juhis, kuidas neid teha.
Eelmine
Kuidas ma kombuchat ehk seenekalja valmistan
Järgmine
Intervjuu raamatuneelaja Nastjaga blogist Iseloodus, kes kiire elu kõrvalt ikka lugeda jõuab

7 vastust

Email again:
Sandra 24. juuli 2020
Kas eranditult kõik kavas tooted on kättesaadavad Eestis/Tallinnas pakendivabalt?
Suletud ring 25. juuli 2020
Hei, Sandra! Lühike vastus on minu teada ei. Minu kavasse kuuluvad hästi lihtsad suuresti Eestimaised tooted: paiseleht, õunaäädikas, kanepiõli, manna ja kaoliinsavi. Teistsuguse nahaga inimeste kavades võib olla midagi muud. Mujal kui Tallinnas elavale inimesele on ilmselt see kõik kättesaadav apteegikraam, aga mitte täiesti pakendivabalt. Kaoliinsavi on minul vene firmalt ja pakendatud, aga teoorias on täiesti müüdav pakendivabalt (kuiv pulber). Õunaäädika (saab ka ise teha) ja kanepiõli saan mina isiklikult klaaspudelites, aga teatud kohtades võib olla võimalik saada pakendivabalt. Paiselehte saab suvel ise Eesti loodusest korjata või soetada apteegist pakendis. Mannat saab näiteks Biomarketist pakendivabalt. Vajalikud kogused on väikesed. Tegelikult on Eestis teoorias ka alternatiive kaoliinsavile nagu näiteks meie ravimuda (Hiiumaal puhtaim) või turbamaskid (Tilk! kosmeetika korduvalt täidetavad topsid), aga ma pean Eva käest uurima, kas see saavutab soovitud efekti. Ravimudaga on ka see probleem, et hetkel saab seda ainult ühekordses plasttopsikus. Ma usun, et sügisel avatav Ilma pakendivaba pood muudab järk-järgult väga palju seda, mis Tallinnas kättesaadav on. Eva kavas on linkidena soovitused, kust mida soetada ning ta kindlasti aitab vajadusel leida paremaid alternatiive.
Airi Värnik 24. november 2020
Rõõm on, sest
kiidusõnu saanud Tervisekliinik Nõmmel, kus Eva laup-pühap vastu võtab, kuulub Amicadele, so Merike Sisask, mina ja veel Peeter Värnik. Panin end ka listi, huvitav, kuidas Eva räägib. Arvan, et sisukalt, siiralt ja haaravalt.
EwqZeJNfiRvX 19. jaanuar 2021
GoSHtzdPngkrwB
jDSiVMJhwFRWlv 19. jaanuar 2021
XBAtPqsEDoRxd
nmgkRXuhLvUAfFPe 1. märts 2021
RGEPgaNxXVjs
ZJOSmeNqDA 1. märts 2021
bRBAKqCOMe