Söödavad kingitused, mida viimase kuu jooksul valmistasin

Seda lugu sponsoreerib Rimi Eesti (#TarbimeTargalt). Liitu Tarbime Targalt Facebooki grupiga klõpsates siia.
Foto: canva.com
Suure vau-efektiga elamuskingituste järel on mul teisel kohal söödavad kingitused. Neid on kerge viia kaasa inimestele, kellele ise elamuste korraldamine läheb paljuks. Olen isegi rõõmustanud kingituseks saadud isetehtud focaccia ja kreeka maiustuste üle. Viimase kuu jooksul katsetasin uute retseptidega ja meenutasin vanu. Enamik uusi katsetusi tuli hästi välja, aga paar tükki lõppesid ka … huvitavalt.

KATSETUSED, MILLEST TULI ÕPPIDA...

Kuidas ma jõuludeks ingverilimonaadi teha üritasin

Oeh, see ei tule siin nüüd küll mingi ideaalse kodukoka lugu, kellel kõik õnnestub… Proovisin teha ingverilimonaadi Zero waste Chef retsepti järgi. Fermenteerisin siis purgis viis päeva ingverit vee ja suhkruga. Iga päev lisasin lusikatäie ingverit ja suhkrut. Siis tuli aga aeg sõita Tallinnast Tartu. Ei saa ju lapsukest üksi jätta. Panin fermenteeritud ingveriga purgi riidest kotti koos mõningate muude asjadega ja asusin kahe bussiga teele bussijaama poole. Kellegi jalad haisesid tapvalt juba varahommikul esimeses bussis. Mul hakkas nii halb sellest, et läksin mõned peatused varem lõpp-peatusest maha, et oodata järgmist bussi. 

Kui olin mõnda aega oodanud ja teine buss paistma hakkas, käis riidest kott mul võluväel kolaki ja klirinaga vastu maad, ning ideaalselt fermenteeritud ingverivedelik valgus üle kogu bussipeatuse. Õnneks olin ainus inimene seal. Bussid sõitsid järjest peatusesse publikuga, kui ma jalgupidi ingverivedelikus oma asju ühest riidest kotist teise tõstsin, klaasikilde prügikasti ning ingverit muru peale raputasin. Õnneks väärtasjad ja tehnika oli mul kõik seljakotis. Sain linnas elukaaslase juures asjad pessu panna ja end korrastada enne Tartu sõitmist. Proovin kindlasti veel ingverilimonaadi teha, aga edaspidi jätan fermenteerunud vedeliku kellelegi lapsehoida või pakin ta paksemalt ajalehepaberisse. Praegu katsetan aga mõduga ja paistab, et see edeneb!



Müsli

Ostsin lahtiselt erinevaid pähkleid ja kuivatatud puuvilju, purgis kookosrasva ja mett. Pähkleid, seemneid ja kuivatatud puuvilju on mul lihtsaim kodupoest pakendivabalt saada. Leidsin internetist piparkoogimüsli retsepti, kus kasutati ka piparkoogimaitseainet, mida mul oli mõttekas pakendis osta. Tahtsin teada, kas see piparkoogimaitseaine annab midagi meeletult sellele müslile juurde. Võib-olla veidi lõhnale andis, aga maitsestada oleks võinud samahästi lihtsalt lahtliselt ostetud kaneeliga. “Vahva üllatus” oli Tartust Tallinna naastes see, kui ilusad purgid olid ennast mu elukaaslase kohvris kõik lahti keeranud ja tema kohvri müsliga täitnud. Minul oli üks end lahti keeranud, aga kohver oli nii täis tuubitud, et sel polnud väga kuskile pudeneda. Seega, kui soetate ilusaid purke (mina sain teise ringiga uued purgid), siis kontrollige, et need ei saa ennast lahti keerata ja pakkige need igaks juhuks pakkepaberisse.

Soovitan müslit teha hoopis retsepti järgi, mis minul on toiminud:

VAJA ON:

200 g kaerahelbeid

30 g kaupa erinevaid lisandeid: nt banaanilaaste, kuivatatud jõhvikaid, datleid jne.

Iga kaerahelvestele juurde pandud 150 g lisandite kohta 2 spl mett ja 2 spl kookosrasva

Jahtunud müslile šokolaadi

JUHISED:

  1. Sega kuivained mee ja kookosrasvaga kokku ning rösti ahjuplaadil umbes kümme minutit. Mett ja kookosrasva võib üsna helde käega lisada, sest need aitavad mõnusaid müslipätsikesi moodustada.
  2. Kui müsli on jahtunud, võid sellele juurde riivida šokolaadi. Minu suur lemmik müslis on kuivatatud jõhvikas, sest armastan selle magushaput maitset.


ALGUSEST PEALE TITI-MITI TESTITUD ASJAD

Kodused hoidised

Üle-eelmisel suvel oli mul rohkem aeg ja tegin sugulaste aiast korjatud kirssidest moosi. Sildid tegin pudrukarpidelt saadud papitükkidest.

Jõuludele ja külakostile on tark mõelda juba suvel hoidiseid tehes. Seepärast ma ei tee enda hoidiseid suvalistesse purkidesse, kust hapukurgi silti maha ei saa, vaid valin esindusliku välimusega purgid, mida on uhke tunne kinkida sünnipäevadel ja muul ajal. Endal ei pea hoidiste tegemiseks maakodu või aeda olema. On palju inimesi, kes rõõmustavad, kui nende aiast rabarber, õunad ja marjad ära korjatakse. Nii olen tudengina käinud sugulaste aias kirsse korjamas ja neile pool moosidest tänutäheks viinud ning mulle on Foodsharing Facebooki grupi kaudu leitud inimesed toonud autoga oma aia rabarberit korduvalt. Kõige targem on oma aeg investeerida rabarberisse, õuntesse ja muudesse suurtesse viljadesse, sest marjade puhastamine on meeletu töö. Praegugi on veel mõned taliõunad vanematekodu aias olemas ja jõuab veel moosi teha kingiks ja külakostiks. Minu elukaaslase vanaema katsetab jällegi igasuguste põnevate hoidistega nagu tšilli- ja mangomoosid jne, mida saab valmistada igal aastaajal. Sel aastal olin mina aga suvel täiskohaga tööl ja hoidiseid teha ei jõudnud.

Vahtrasiirupiga röstitud mandlid

Mulle meeldis, kui lihtne ja efektne see VibrantPlate.com retsept oli. See nõudis nii vähe energiat, et sööjaid võluda.

VAJA ON:

2 tassi mandleid

näpuotsatäis soola

4 spl vahtrasiirupit

2 spl oliiviõli

Soovi korral võib raputada hiljem mandlid üle näpuotsatäie soola, 2 tl suhkru ja 1 tl kaneeliga. Mina jätsin selle sammu vahele.

JUHISED:

  1. Sega kõik koostisosad kausis kokku ning laota ühe kihina silikoonmati või küpsetuspaberiga kaetud ahjupannile.
  2. Pista 12 minutiks 180-kraadisesse ahju, kuni siirup hakkab karamelliseeruma. Ma ei eelsoojenda ahju tavaliselt, vaid pistan asja kohe alguses ahju arvestades, et minu ahjul kulub selle temperatuurini jõudmiseks umbes 5 minutit.
  3. Tõsta mandlid ahjust välja jahtuma ja raputa soovi korral lisanditega üle. Mina seda ei teinud. Hoiusta õhukindlas anumas.

Pähkli-kakao määre (ehk nutella)

See oli maitse poolest testitud pähkliretseptidest minu lemmik. Retsepti leidsin Zero Waste Chef blogist ja kohandasin enda võimalustele.

VAJA ON:

2 tassi metspähkleid

¼ tassi kakaod

⅛ tl soola või vastavalt maitsele

¾ tl vanilliekstrakti (asendasin vanillisuhkruga)

3-4 spl mett vastavalt maitsele

2-4 spl kookosrasva soovitud konsistentsi saavutamiseks

JUHISED:

  1. Rösti metspähkleid ühe kihina 200-kraadises ahjus 5-10 min või kuni pealmine kiht hakkab murenema, et maitset esile tuua.
  2. Hõõru pähkleid pärast jahtumist käte või rätiku vahel, et röstitud pealmine õhuke kiht eemaldada. Tulemus ei pea olema ideaalne.
  3. Purusta pähkleid blenderis kuni kümme minutit. Minul ei ole kodus blenderit. Kõigepealt proovisin uhmri ja nuiaga, mis on väga aeganõudev protsess. Siis võtsin vana kohviveski ja purustasin pähkleid väikeste koguste kaupa selles. Panin purustatud pähklikreemi eraldi potti.
  4. Seejärel lisa kookosrasv ja mesi. Mina kasutasin saumiksrit pähklikreemi, kookosrasva ja mee kokku segamiseks, aga tegelikult piisab ka segamisest.
  5. Siis lisa kakao, vanilliekstrakt (või vanillisuhkur) ja kakao.
  • Isetehtud Nutella säilib nädalaid, aga seda tuleb enne söömist segada, sest sellest eraldub hoiustamisel õli.
  • Vanilliekstrakti saab ka ise teha lisades lahti lõigatud vanillikaunale brändit ja lastes sellel mõned päevad seista.

Suhkrustatud apelsinikoored 

VAJA ON:

(Eelistatavalt) 2 maheapelsini

⅓ tassi suhkrut

⅓ vett (siirupiks)

JUHISED:

  1. Lõika sektoritena maheapelsinidelt koor maha.
  2. Lõika kooresektorid sobivateks piklikeks ribadeks.
  3. Keeda ribasid kuus minutit vees ja loputa - tee seda kaks korda.
  4. Valmista ette suhkrusiirup potis vett ja suhkrut kuumutades.
  5. Lisa siirupile apelsinikoored, keera kuumus madalaks ja keeda umbes 30 minutit. Kontrolli iga kümne minuti tagant.
  6. Eemalda koored pliidilt ja lase jahtuda. Eelistatavalt võiks kasutada jahutusresti, aga mina kasutan lihtsalt silikoonmatiga kaetud ahjupanni.
  7. Rulli koori suhkrus või kasta šokolaadi.
  8. Hoiusta õhukindlas anumas.

Imelihtsad banaani-kaerahelbe küpsised

Minu lemmmikretseptid on lihtsad ja koosnevad vähestest koostisosadest nagu see Nami-Namist leitud retsept. Seda on hea teha üleküpsetest banaanidest kiire ampsuna külla minnes.

VAJA ON:

2-3 banaani

2 dl kaerahelbeid

Soovi korral lisandeid: rosinaid, kuivatatud jõhvikaid, hakitud šokolaadi või pähkleid

JUHISED:

  1. Suru kooritud banaanid kausis puruks ja sega kaerahelveste ja meelepärase lisandiga segamini. 
  2. Tõsta küpsetuspaberi või silikoonmatiga kaetud ahjuplaadile tlusikaga pätsikesed. 
  3. Küpseta 15-20 minutit 170-kraadises ahjus kuldpruuniks.
***
Üks tore idee, mida mina veel ei katsetanud, on šokolaadiküpsiste küpsetussegu. Minu kingisaajad on kõik sellised, kellele sobib pigem juba valmis asi. Aga iseenesest näeb see väga armas välja.

Järgmisel aastal tahaksin katsetada tegemisi, mis nõuavad varasemat ettevalmistust
***
Milliseid söödavaid kingitusi sina soovitaksid teha?


Eelmine
13 ise tehtud kinkekaartide ideed
Järgmine
Uusaastalubadused, mida jäätmevabaduse poole püüdlemine täita aitab

Vastused puuduvad

Email again: