13 ise tehtud kinkekaartide ideed

Seda lugu sponsoreerib Rimi Eesti (#TarbimeTargalt). Liitu Tarbime Targalt Facebooki grupiga klõpsates siia.
Kinkekaardi tekstist võib enne mustandi teha.

Jõulukuu võib tähendada õdusaid õhtuid koos lähedastega tassikest teed nautides. Õhus hõljub piparkookide ja mandariinide lõhn, kostub mõnus jõulumuusika. Ehk langeb akna taga lundki. Kahjuks tähendab see aeg paljudele meist ka stressi nii kingitusi tehes kui ka saades. Mida kinkida? Ja olgem ausad, kuidas soovimatust kingist viisakalt vabaneda?


 Ameerika Ühendriikides 2019. aastal tehtud küsitluses tunnistasid enam kui pooled ameeriklased, et nad on saanud vähemalt ühe soovimatu kingituse. Enim on soovimatute kingituste seas riideid, millele järgnevad majapidamistarbed ja kosmeetika. Suurem osa hoiab soovimatud kingitused lihtsalt alles või kingib edasi. Viiendik vahetab kellegagi. Vähemus müüb, annab tagasi või viskab ära. Halvimaid kingitusi teevad sõbrad, kellele järgnevad ämmad ja äiad. Soovimatutele kingitustele kulutatakse USA-s 15,2 miljardit dollarit.  

 Suurbritannias tehakse hinnanguliselt 60 miljonit soovimatut kingitust hinnaga 380 miljonit naela. Enam kui pooled Suurbritannia elanikest tunnistavad samuti, et nad saavad aastas vähemalt ühe soovimatu kingituse. Eelmisel aastal Eestis tehtud uuringust selgus, et eestlased teevad küll vähem kingitusi, kuid kulutavad neile rohkem. Kinkide saamise olulisus on aastatega vähenenud. Kolmandik peredest tajub, et jõuluaeg tekitab neile stressi. Kolmandik tunnistab ka, et nad on saanud kinke, mis neile rõõmu ei valmista.  

 Üha rohkem on inimesi, kes on otsustanud kinkide tegemisest loobuda ja lihtsalt toredasti koos aega veeta. Kui kinke tehakse, siis lastele. Näiteks muusik Sandra Vabarna teatas sel aastal, et nende peres sel aastal kinke ei tehta. Kuna paljudele meeldib kingitusi siiski teha ja saada, siis üks hea variant on kinkida elamusi. Elamuskingitused tekitavad tugevamaid emotsioone ning tugevdavad saaja ja kinkija vahelisi suhteid. 

 Elamusi võib muidugi osta erinevatest portaalidest n-ö valmiskujul, aga ka ise meisterdada. Vaja läheb ühte kinkekaardi mõõtudes paberit ja soovitud kaunistusvahendeid. Teine variant on teha e-kinkekaart kasutades canva.com tasuta funktsioone. Idee võiks olla midagi sellist, mida sa oma sõpradega muidu igapäevaselt ei teeks.

 

IDEED

Matk RMK matkarajal.

Siin võib otsustada, kas minna rattaga ja jääda telkima. Kinkekaardi tegija võiks omalt poolt hoolitseda transpordi ja söögi eest. Minu sõbrannad korraldasid mulle soojal suvepäeval mõnusa matka Taevaskoja radadel. Nad võtsid muuhulgas kaasa metsast korjatud mustikaid, aiamaalt saadud kirsstomateid ja kurki ning ise tehtud kooki. Talvel on mõnus, kui on kaasas termosega sooja jooki ja suppi. Matkavarustust ei pea ise kokku ostma, vaid võib laenata sugulastelt, sõpradelt või tuttavatelt. Ühepäevaseks käiguks pole ka vaja suurt varustust kaasas tassida. 

Isetehtud kolmekäiguline õhtusöök

Kolmekäiguline õhtusöök ei pea tähendama tohutuid summasid. Eelroog võib olla lihtne, soodne ja maitsev võileib või salat kaunistustega. Kenasti sobib pearoaks ka supp: püreesuppe ja prantsuse sibulasuppi on hea soodne valmistada. Kolmandaks käiguks passib hästi lihtne magustoit: kook, jäätis, ingveriküpsised laimipossetiga vmt. Ühele õhtusöögile võib kutsuda ka mitmeid sõpru.  

Koolitus, kus sina oled koolitaja

Võib-olla sul on mõni eriline oskus või teadmine, mille suhtes sinu sõbrad huvi on avaldanud. Kas sul on suurepärased ajaplaneerimis- ja õppimistehnikad? Kas elad minimalistlikku eluviisi? Valmistad eriti häid moose? Oskad puidutööd? Tee neile tasuta koolitus. Ühe keskmise korraliku koolituse väärtus võib tegelikkuses olla sadu eurosid, vahel tuhandeid. 

Joogatund kodus

Sul ei pea olema raha joogaõpetaja jaoks, sest Youtube on videosid täis. Üks vahva kanal on Yoga with Adrienne. Kui sul on kodus piisavalt ruumi kahe või rohkema joogamati jaoks, siis on sul ideaalne koht, kus trenni teha. Hea on, kui saad joogatunni Youtubest suurde telekasse või ekraanile kuvada, et ka joogapartner neid hästi näeks. Ka beebidega emmede jaoks on tasuta juhistega videod olemas. Võite valida spetsiaalselt nt naljakate joogapoosidega katsetamise, veinijooga, õllejooga (aga miks mitte alkoholivaba tee-, limonaadi- või mahlajooga). Välismaal tehakse joogat isegi koos kitsedega ning internetis on lausa juhiseid, kuidas teha joogat koos koeraga. Matid võib laenata jällegi sõpradelt või osta kasutatuna teise ringi poest. Tähtis on neid korralikult kasutamise eel ja järel puhastada ning desinfitseerida. 

Filmiõhtu

Maailmakooli lehelt saab hariduslikeks eesmärkideks tasuta laenutada mitmeid hinnatud ja huvitavaid dokumentaalfilme, millel on eestikeelsed subtiitrid. Youtube’ist leiab “Full movie” märksõnaga otsides mitmeid tasuta inglisekeelseid filme. Ka Netflixi pakett on mitme inimese peale jagades üsna soodne ning pakub suuremat valikut inglisekeelsetest filmidest ja sarjadest. Plaksumaisi jaoks on soodsaim osta maisiterasid ning neid potis kuumutada potti raputades (müüakse kas kilepakendis tavapoes või lahtiselt oma kotti või paberkotti ökopoes). 

Kodune spa

Koduses spas võib teha mõnusat jalavanni, kuhu on puistatud soola või sisse visatud vannipomm. Kui kodus on mõnus vann (võib-olla isegi mullivann), saab ka seda paketis kasutada. Keha koorimiseks võib pakkuda näiteks õrna suhkrukoorijat. Näole saab teha sooja veega niisutatud rätikuga mõnusat auru. Juustele võib teha kookosrasvaga maski, mida tuleb pärast hoolikalt šampooniga välja pesta. Asja juurde käib mõnus tee või ise maitsestatud vesi ning tervislikud suupisted, mõnus muusika ja miks mitte ka küünlad. Kasuta eelkõige neid kreeme ja maske, mis sul juba kodus olemas on. Kui soovid aga selleks eraldi tooted soetada, siis Tilk!, Oma Care ja HOIA Homespa müüvad tagastatavates korduskasutatavates pakendites looduskosmeetikat. Mina olen hetkel mentor õpilasfirmale BumbleBee, mis müüb tagastatavas alumiiniumpakendis kehavõiet, näospreid ja huulevõiet. 

Ühine toidu valmistamine

Vali mingi toit, mida sa veel teinud ei ole ning otsi häid juhised veebist: näiteks pitsa või sushi või mõni vegantoit. Osta vajalikud materjalid ning õpi sõbraga koos neid nullist valmistama. Sa ei pea milleski kogenud ja osav olema, et seda ühistegevusena kingisaajale välja pakkuda.

 

Foto: Maryliis Teinfeldt

Seemnepommide valmistamine

Green Hearts of Tallinn on Tallinna Lasnamäe kogukonnaaiast välja kasvanud ettevõtmine, mille käigus kasutatakse vanapaberit ja põllulilleseemneid südamekujuliste seemnepommide valmistamiseks. See on tore viis levitada kogukonnaaianduse sõnumit. Variant on nad töötuba läbi viima kutsuda või hoopis ise koos sõpradega juhised netist leida ja seemnepomme teha. Nendega saab ka kuuske kaunistada. Laboras valmistatakse vanapaberist seemnepaberit, mille võib hiljem mulda istuda. Ka selle tegemiseks leiab soovi korral juhiseid internetist. 

Looduskosmeetika valmistamine

Kui seebitegu ja küünalde valmistamine vajavad natuke põhjalikumat tutvumist, siis mesilasvahast huulepalsami, deodorandi või suhkruga kehakoorija valmistamine on lihtne. Huvitavaid juhiseid ise kosmeetika tegemiseks leiab ka Bea Johnsoni raamatust “Jäätmeteta kodu”. Jällegi, siin ei pea olema kunagi varem neid asju ise teinud, vaid võib ühiselt kingisaajaga eksperimenteerida. 

Riidest kottide õmblemine ja kaunistamine

Foto: Maryliis Teinfeldt

Kui kingisaaja on inimene, kellele koos õmblemine pakub päriselt rõõmu, siis võib teha ühise riidest kottide õmblemise õhtu. Kandekotte on enamasti inimestel rohkem kui küll, kuid puuviljade, juurviljade ja lahtiste kuivainete ostmiseks enamikul kotte ei ole. Seetõttu on mõttekam neid teha. Kui omal vahendeid kodus ei ole, uuri, kas kohalikus raamatukogus laenutatakse õmblusmasinaid või kas mõni tuttav võiks sellega aidata. Tartus saab näiteks õmmelda Tartu Linnaraamatukogus ning Paranduskeldris. Teise ringi kangaid saab osta teise ringi poest või küsida Prügi aardeks taaskasutus Facebooki gruppidest.

 

Sloveenias elades käisin kasulikul ja asjalikult tasuta linnatuuril.

Ajalooline ekskurssioon kohalikus piirkonnas

Leia kohalik giid, kes teeks sulle ekskurssiooni sinu piirkonnas. Tallinnas tehakse isegi jootrahapõhiseid tasuta jalutustuure. Tasub ka uurida, kas mõni tuttav oskab teha vahvat kummitustuuri või näidata ajaloolisi maju.

 

Aardejaht

Aardejahi saad luua ise jättes erinevatesse taktikaliselt headesse kohtadesse vihjeid. Selleks saab teha koostööd näiteks kohvikutega või sõprade ja tuttavatega. Samas saab seiklusi luua ka kasutades inglisekeelseid mobiilirakendusi nagu ActionBound

 

Praktilised aja kinkekaardid

Kui inimest hästi tunned ja tead, et ta vajaks lapsehoidmisteenust, abi koristamisega või toidukaupade ostmisega, siis on praktiline kinkekaart ideaalne. Siin tasub meeles pidada, et koristamise kinkekaarti pole hea mõte kasutada inimese puhul, kellele oled teinud vihjeid tema segamini kodu pärast või isegi sel teemal tülitsenud (see tuli ükskord kinkekaardi töötoas teemaks). Pead sellist valikut tehes kindel olema, et see on hea mõte.  

***

Milliseid elamuskinkekaardi ideid kasutanud oled ning mis ideed sul tallel on?

***

Muide, minu Facebooki lehelt leiad Mõrvamüsteeriumi loosi kahele, mis lõppeb 21.12.2019 00:00.

Eelmine
ABC: Kuidas vähendada toidu raiskamist?
Järgmine
Söödavad kingitused, mida viimase kuu jooksul valmistasin

Vastused puuduvad

Email again: