Soovin suunamudijana süveneda
Suunamudijatele korrutatakse ette ja taha seda, et peame olema sotsiaalmeedias järjepidevad, postitama regulaarselt, vähemalt korra päevas, olema pildis. Kui me ei ole pildis, unustatakse meid ära. Samas, ma ei ole kindel, kas see regulaarne tootmine aitab tõesti luua sellist kvaliteetset ja tulemuslikku sisu, mida inimesed ka kuid hiljem lugeda ja vaadata tahavad.
Kui mõtlen neile väga edukatele tegijatele, kelle asju ma suure huviga regulaarselt jälgin, siis nad on pannud iga oma video, sotsiaalmeedia postituse või blogiloo taha meeletu meisterliku töö. Iga samm on läbimõeldud ja hariv. Nad ei ole sotsiaalmeedias pidevalt kohal, kuid neil on sadu tuhandeid või lausa miljoneid jälgijaid ja vaatajaid.
Loomingulised meistrid ei ole alati sotsiaalmeedias olemas
Endine NASA ja Apple’i insener Mark Rober teeb kuus ühe video, kuid igal videol on kümneid miljoneid vaatamisi. Ta ei postita regulaarselt sotsiaalmeedias, kuid see ei takista teda. Näiteks, ta tegi linnumajast toitu varastavatele oravatele takistusraja ning postipakkide varastele peeruhaisu väljutava ja ökoglitterit purskava pommi. Sinna juurde käis läbimõeldud teaduslike nähtuste seletus ja põnevad eksperimendid.
Ajaloolistele rõivastele spetsialiseeruv kostüümikunstnik Bernadette Banner teeb heal juhul neli Instagrami fotopostitust kuus. Tema rikkalikust sõnavarast pulbitsevad ajaloolisi kostüüme kujutavad videod on pea ületamatud. Ta postitab videosid ebaregulaarselt: umbes 2-3 kuus.
Vegan toitumisnõustaja Sadia Badiei teeb nädalas umbes ühe fotopostituse ja ühe Youtube'i video. Ja vahel jätab ta ka rohkem aega vahele. Muidugi, Sadia ja Bernadette'i Instagrami lugude aktiivsust ei oska ma nõnda hästi kommenteerida.
Matt D’Avella on filmitegija, kes postitab sotsiaalmeedias nii nagu juhtub, kuid avaldab Youtube’is iganädalaselt kvaliteetseid ja sisukaid videosid. Neil kõigil on läbimõeldud tekst ja kaunis pilt. Sotsiaalmeedias ebaregulaarne olemine pole teda takistanud.
Nende näidete puhul on ühine see, et esiteks, nad kõik on oma ala meistrid. Teiseks, nad keskenduvad suuresti sellega tegelemisele, mitte lõputult sotsiaalmeedias kohal olemisele. Kolmandaks, nende looming on niivõrd kvaliteetne ja väärtuslik, et “sotsiaalmeedia tootmise puudumine” ei ole takistuseks.
Süvenemine toob mulle rohkem lugejaid kui lugejate tiksutamine sotsiaalmeedias
Cal Newport kirjutab oma raamatus “Süvenemine” (ingl “Deep Work”) kriitiliselt sellest, kuidas inimestelt oodatakse, et nad tegeleks tõsist süvenemist nõudva vahepeal pealiskaudsete ülesannetega nagu postituste tegemine sotsiaalmeedias ja meilidele vastamine. Tänapäeval rõhutatakse pidevat kohalolu.
Mina olen aga see inimene, kes vajab oma blogi jaoks aega. Tahan tutvuda teemadega rohkem süvitsi. Tõtt-öelda, teemade põhjalik käsitlus ja siiras huvi põnevate inimeste vastu, kellel on mulle midagi õpetada, toobki mulle rohkem jälgijaid kui püüd koguaeg sotsiaalmeedias postitada. Samas on muidugi inimesi, kes ootavad regulaarseid sotsiaalmeediapostitusi.
Cal Newport kirjeldab, et süvenemine ja võimekus selle tulemusena kvaliteetset raskesti korratavat tulemust luua on meie üha rohkem segajaid täis maailmas üha rohkem hinnas. Taoline sotsiaalmeediapostitustega kohal olemine on tegelikkuses pealiskaudne töö. Kui ma tahan korralikku blogipostitust teha huvitaval teemal, siis mul on vaja keskenduda, asju juurde lugeda ja sügavalt mõelda. Need tunnid, mida kulutaksin sotsiaalmeedias igapäevaselt postituste tegemiseks, kuluvad ära mulle selleks, et saaksin lugeda raamatuid, päriselt midagi korralikku ka valmis kirjutada ja puhata. Soovitan kõigil Newporti raamatut lugeda. Videokokkuvõtte leiab siit ning minu arvustuse siit.
Püüan taas vähendada segajaid oma elus
1,5 aastat tagasi kustutasin oma telefonist kõik sotsiaalmeediarakendused: Facebook, Instagram, Gmail. Ja kui tahan nendes käia, siis teen seda brauseri kaudu, mis on oluliselt ebamugavam. Siiski pean seda veelgi vähendama. Mul ei tule ka teavitusi sellest, kui keegi kirjutab. Kui mind tahetakse kiiresti kätte saada, siis peab rohkem pingutama: helistama - tegevus, mida vähesed jaksavad.
Sõbranna andis mulle sotsiaalmeedia kasutamiseks aga eraldi telefoni, et saaksin igapäevalugudes Instagramis jagada kvaliteetseid pilte ja videosid. Sellel telefonil ei ole internetti ega SIM-kaarti. Seega, postitused tuleb teha internetiühendusega ja eelistatavalt päeva lõpus. Olen ka väga nautinud lugejatele soovituste andmist.
Näen aga, et mul on igas päevas vähe tunde ja samas palju asju, mida sooviksin regulaarselt teha: trenn, meditatsioon, töö, kodu korras hoidmine, lugemine, sõpradega suhtlemine ja isiklike ettevõtmiste arendamine. Nii oma töö kui ka blogi puhul pean lisaks olema seotud sotsiaalmeediaga, mis on sõltuvusttekitav. Selles tiksutamine halvendab mu keskendumisvõimet.
Facebookis panin tuimalt Anastassia eeskujul peaaegu kõigile inimestele unfollow. Isegi lähedastele sõpradele. Vajan seda oma keskendumise jaoks.
Ma pigem saan päriselt kokku ja pühendan inimesele pikemat ja tähenduslikumat tähelepanu, kui sekundit nõudev pöial. Facebooki otsustasin aga alles jätta, sest: (1) mul on vaja teha tööalaseid postitusi, (2) tahan jagada blogipostitusi, (3) see on parim müügikanal asjade jaoks, (4) prügi aardeks grupis saan ära anda oma jääke ja kombucha grupis teeseent. Kui mul poleks aga enam tööalaseid kohustusi, blogi jaoks vajadust postitada, asju mida müüa ja jääke, mida ära anda, kustutaksin selle kohe.
Facebook segab, raiskab aega, mõjub vaimsele tervisele halvasti, vähendab keskendumisvõimet, kaotab piirid töö ja vaba aja vahel, tekitab tarbetuid lisaülesandeid, tõstab ülesse soovimatuid teemasid ja tekitab sõltuvust - korralik negatiivne mõju.
Youtube'i jaoks laadisin alla laienduse, mis peidab ära soovitatud videod. Kui mul on midagi vaja, pean ise otsima. Kolme suurima lemmiku kohta tulevad teavitused. Näen juba praegu, et hommikul ja õhtul loen korralikult hoopis raamatuid.Instagrami osas mõtlen ka praegu välja strateegiad, kuidas ikkagi oma rohelist sõnumit levitada ning lugejatega olulistel teemadel suhelda. Otsustan neelata alla selle, kui seepärast keegi mulle unfollow paneb. Ma naudin storyde tegemist natuke liiga palju ja Instagram tekitab mul sõltuvust. Üks variant on kasutada taas postituste ette tegemise platvormi, kuhu kirjutada korraga läbimõeldud tekstid ja korralikud soovitused, millest inimestele päriselt kasu on.
***Kuidas teie digitaalset minimalismi rakendanud olete? Kuidas olete vähendanud erinevate rakenduste ja sotsiaalmeediakanalite kasutust? Kuidas mõjutavad blogipostituste sisu ja sagedus teie jälgimisotsust?
4 vastust
Seda sotsiaalmeediast sõltumist tunnen just eriti sel suvel, kui esimest korda saan korralikult puhata. Aga see sõltuvus on takistanud mind lõplikult lõõgastumast, senini pole suutnud muudatusi sisse viia. Ma just nüüd olen leidnud nii IG-s, kui FB-s enda jaoks väärtuslikku infot, aga sellega koos tuleb nii palju muud..
Aitäh inspireerimast! Mõtlen, et millise sammu ma nüüd järgmiseks teen!
Üks huvitav tähelepanek ka. Käisin suvisel reisil kaunil Eestimaal ja tahtsin teha mõned fotod mälestuseks ning pea iga kord kui ma telefoni välja võtsin, et pilte teha, kippusin üle vaatama ka sotsiaalmeedia. Õnneks telefoniaku on nii läbi, et see sai kiiresti tühjaks ning mina sain rahulikult nautida Eesti loodust. Lõpuks leidsin, et tark oleks investeerida korralikku fotokasse, millega saab küll pildistada, kuid ei saa sotsiaalmeedias käia.
Facebooki deaktiveerisin umbes 4 kuuks kevadel lõputöö kirjutamise ajaks ja see oli vabastav, ma ei jäänud millestki ilma. Nüüd olen küll tagasi, aga olen samuti pannud põhimõtteliselt kõigile inimestele, lehekülgedele ja gruppidele Facebookis unfollow (ja telefonis on mul FB jaoks ainult browser). Nii saan ma ise otsustada, millise info ma Facebookist üles otsin ja ei satu uudisvoo lõpmatusse jadasse. Tänu sellele käin seal ka harvemini. Gmailis olen unsubscribe'inud ennast igasugustest uudiskirjadest ja pakkumistest. Minu põhimõte sotsiaalmeediaga ongi see, et kui vaja, otsin ja leian ise infot.
Näiteks pole mul vaja FB-s jälgida Elektriteatrit - kui ma tunnen, et mul on aega ja soovi lähitulevikus kinno minna, siis võtan ise nende kodulehe lahti. Kui ma varem FB uudisvoos igapäevaselt nende postitusi nägin, tekkis alati väike surve, et oo ma võiks ju seda või toda filmi minna vaatama, aga samas ma tahan tegelt täna hoopis seda või toda teha oma ajaga. Ma arvan, et iga info jaoks on oma aeg ja koht. Ma soovin ise otsustada, mis info mulle vajalik on, mitte olla pidevalt ebavajaliku infoga ümbritsetud.
Facebookis leiab küll palju infot igasuguste ürituste kohta, aga minu jaoks on kusjuures hoopis põnevam linnas ringi kõndides lugeda plakateid ja kui siis midagi kõnetab, saab hiljem internetist täpsema info kätte.
Instagrami pole mul juba 3 aastat ja ei tunne, et oleksin millestki ilma jäänud, kuna sealne suhtlus oli vähemalt minu jaoks niigi pinnapealne ja olin liialt huvitatud, kes ja mitu like'i mulle andis. Pilte jagan hoopis aeg-ajalt pere ja konkreetsete sõpradega Messengeri kaudu, kus on suurem tõenäosus reaalseks vestluseks.
Blogipostituste osas olen absoluutselt selle poolt, et kvaliteet ületab kvantiteedi!
* netis salvestatud lehekülgedele (järjehoidjatele);
* sotsiaalmeedias salvestatud asjadele (instagramis ja facebookis "saved");
* failide ja piltide päriselt sorteerimisele (et oleks sama kaustasüsteem igas kohas, et alati teaks kust mida otsida).
Sotsiaalmeediaga "võitlemiseks" on Androidil hea äpp StayFree, mis aitab jälgida äppide kasutamist ajaliselt, panna meeldetuletused endale kui oled mingi aja ületanud, pluss blokib äpi päeva lõpuni kui ületad enda valitud aja (sõltub muidugi enda seadistustest).
Lisaks tahaks öelda, et mulle just meeldib, kui on vähem postitusi tegijate poolt. Hindan kõrge kvaliteediga postitusi, sest siis on postitused tavaliselt sisukamad ja jääb rohkem aega enda asjadega tegelemiseks.