Üldised soovitused, kuidas oma piirkonnas pakendita osta
Üks jäätmeteta eluviisi ilmselge tõde on, et piirkonniti on võimalused erinevad. Linnades on omad eelised ja maapiikondades teised. Tähtis on teha olemasolevate võimalustega parimaid valikuid ning võimalusel mõelda, kuidas oma piirkonnas pakendamata toidu ostmine kättesaadavamaks teha. Teine tõde on, et alguses tuleb natuke end asjadega kurssi viia. Püüan anda mitmekülgseid soovitusi pakendita ostmisest, mis võiks paljudes erinevates piirkondades rakendatavad olla.
Kojuostetav toit
● Puu- ja juurviljad: kättesaadavad igas tavapoes ja turul. Mullaste köögiviljade nagu peedi ja kartuli ostmiseks kasuta vana kilekotti või muust materjalist kotti, mis mustust läbi ei lase. Mõistlik on ehitada enda menüü ümber pakendamata kaupade mitte vastupidi. Talu toodang toob Tallinnas, Tartus, Võrus ja mujal Eestimaal talukauba koduukse ette.
● Kuivained: saadaval pakendamata kujul poodides nagu Biomarket, Mahemarket, Valete ökokaubad. Tavapoes on palju asju paberis või papis, mida saab ümber töödelda. Nullkulu kirjeldab oma blogis ka hulgi tellimist Veski Matilt. Hulgi tellides võib mõelda, kas kuivaineid saaks jagada oma naabrite või sõpradega, et need raisku ei läheks.
● Pähklid, seemned ja kuivatatud puuviljad: suuremates ketipoodides on jaoturid, kust saab neid kangi vajutades oma kotti lasta. Samamoodi leiab neid mitmetest ökopoodidest.
● Liha ja kala: tavapoodide lihalettidesse võib julgelt oma puhta karbiga minna. Nii Coop kui ka Rimi on avalikult väljendanud, et võtavad oma puhta karbiga kliendid vastu. Muidugi pole selleks vaja poe avalikku kinnitust. Mina käisin pakendamata kraami ostmas enne, kui see ketipoodides popp teema oli. Liha ja kala saab hõlpsasti oma karpi ka turult ja eripoodidest.
● Juust: suurt valikut juustu saab pakendamata soetada Juustukuningatest (asuvad viies erinevas maakonnas (17 poodi). Juustu võib leida pakendamata kujul turgudelt.
● Piim: uuri maad, kas sinu piirkonnas käib piimamees. Abiks on Elavtoit.com. Tartu äärelinnas näiteks liigub regulaarselt punane auto, kust saab osta ka koort ja hapukoort. Kõik ostavad oma taarasse, sest nii on soodsam.
● Hapukoor, kohupiim, kodujuust, tomatipasta: neid müüakse üldiselt turul suurtest plasttotsikutest.
● Sai, leib ja pirukad: tavapoes saab neid oma karpi või kotti tõsta. Mina eelistan osta Rimist, kuna seal on toodetel fikseeritud hind. Lisaks tasub vaadata kohalikku pagarikoda.
● Šokolaad, kommid ja küpsised: tavapoodides on Candy King lahtised kommid, mida saab paberkotti või enda kotti panna. Sealt leiab ka lahtist küpsist (minivahvleid, šokolaadi-vahvli keerdusid jne). Kalevi šokolaadipoed müüvad lahtiselt šokolaadi ja paljusid tavapärased Kalevi komme. Lahtine kommi- ja suupistevalik on ka kinodes.
● Õlu ja vein: kui läheduses asub mõni pruulikoda või kõrts, siis seal müüakse hea meelega oma pudelisse õlut. Veini on soovitatav osta mõnelt koduveini tootjalt. Oma sünnipäevaks ostsin tuttavalt tagastatavas pendelkorgiga taaras maitsvat koduveini.
● Valmistoit nagu soe kraam, salat, sushi jmt: neid tavapoest ostes tuleks kasutada võimalikult kerget karpi. Kui pole eraldi letti, kus teenindaja sinu karbi kaalu maha võtab, siis praeguse seisuga makstakse kahjuks natuke karbi eest juurde.
● Kohv & tee: lahtist kohvi ja teed müüakse spetsiaalsetes tee- ja kohvipoodides - üldiselt linnapiirkonas. Kohvi leiab ka röstikodadest. Mina joon rohelist teed kofeiinisisalduse pärast. Mitmeid teesorte (nt piparmünti või muid raviteesid) saab korjata ka kokkuleppel teiste aiamaalt.
● Maitseained: maitseaineid müüakse lahtiselt turgudel või eripoodides (Würtspood jt).
★ Paljud asjad saab tavapoes osta klaasis või paberis.
Erinevad pakkumised sinu piirkonnas
Elavtoit.ee kaardilt saab vaadata, millist kaupa talunikud sinu piirkonnas pakuvad.
Hügieenitarbed ja kosmeetika
Asja teeb ükskõik kus lihtsamaks oma vajaduste vähendamine ja korduskasutatava eelistamine. Siin kirjutasin üldiselt, milliseid kosmeetika- ja hügieenitarbeid kasutan. Lisaks, minu arust võiksime kõik kirjutada ketipoodidele, et nad muudaks sellised tarbed igal pool elementaarselt kättesaadavaks.
● Mitu ühes: mitme toote asemel võib kasutada ühte, näiteks magusmandliõli nii meigieemaldusvahendina kui ka erinevate kreemide ja juukseõli asemel
● Korduskasutatavat eelistades oled valmis ka kriisiolukorras: metallraseerija ja pakk žiletiterasid ning menstruaalanum ei saa otsa.
● Tualettpaber: pakendamata tualettpaberit tasub otsida ehitus-, aiandus- ja kontoripoodidest. Mõistlik ongi käia üks-kaks korda aastas poes ja osta nii palju tualettpaberit kui käed või pagasiruum kanda jaksavad, et sellele ei peaks tükk aega mõtlema.
● Kuigi kristalldeodoranti, paberis või pakendamata seepe ja bambushambaharju võib leida ka paljudest tavalistest ketipoodidest, siis kõige mitmekesisema hügieenitoodete valiku saab praegu koju tellida ItsBio e-poest. ItsBio on Pärnus asuv pakendivaba pood.
- Siit saad lugeda, kuidas testisin nende bambushambaharju. Parim oli Denttabs. Lisaks müüvad nad hambapastatablette paberpakendis.
● Kosmeetikat saab soodsalt teha ise: juhised selleks leiab raamatust “Jäätmeteta kodu”. Mina ei ole veel isetegemist proovinud, aga kunagi võtan julguse kokku.
● Korduvalt täidetav kosmeetika: siin ja siin kirjutasin korduvalt täidetavast Zao kosmeetikast. Zao on praegu ainus, kes minu teada Eestis väga heal tasemel kvaliteetset korduvalt täidetavat looduskosmeetikat müüb. Coloeur Caramel jällegi müüb metallkorkidega häid pigmentseid silma- ja kulmupliiatseid. Nad saatsid need mulle hiljuti katsetamiseks ja olen väga rahul.
Tehnika, mööbel, nõud, riided jmt:
Taolist kaupa leiab teise ringi poodidest ja kasutatud asju müüvatelt lehtedelt nagu osta.ee. Kui panna otsingusse kasutatud “...” (sisesta asja nimi), tuleb ette juba rohkelt tulemusi. On ka poode, mis spetsiaalselt müüvad üles tuunitud vanu asju.
Puhastusvahendid
● Küürimisvahendid: Itsbio, Elamise Kergus ja veepudel.ee e-poed müüvad mitmeid tarvikuid nagu nuustikud, luffad jne. ItsBio saatis mulle testimiseks vahetatava peaga puidust küürimisharja ja luffa ning nendega on tõesti mõnus nõusid pesta. Kunagi teen ülevaate.
● Äädikas või sidrunhape: Siin tuleb jällegi mängu vajaduste vähendamine, sest happeline lahus teeb enamiku tööst ära. Ökopoed müüvad lahtiselt sidrunhapet. Äädikat saab osta suurema kanistriga.
● Sooda: kui käed on katki, siis ei taha väga happelise lahusega teeringe tassilt või kõrbemisjälgi potist nühkida. Soodat papppakendi saab panna hiljem paberprügisse.
● Pesugeelid ja -pulbrid: taaskord müüakse neid lahtiselt ökopoodides. Tavapoes
saab osta papp-pakendis pesupulbri. Variant on ka osta vahendit suurema kanistriga
***
Kas oskad sellele nimekirjale mõne soovituse lisada? Soovin edaspidi kaasata ka erinevates linnades või maapiirkondades elavaid inimesi, kes oskaksid kirjutada oma kogemusest jäätmevabadusega. Kui Sul on põhjalik ülevaade oma piirkonna võimalustest, võimalik jagada mõningaid pilte ning sulg jookseb, siis kirjuta mulle suletudring@gmail.com. Vahva oleks neid kogemusi kõigiga jagada!Veel, ärge unustage osaleda Plastikuta juuli väljakutses, kus osavõtjate vahel läheb loosi mitmeid auhindu.
Vaata lisaks:
3 vastust