Ülevaade Eesti korduskasutuslahendustest

Ringkarbis toit. Foto: Hanna Pintson.

16. juuni on ülemaailmne korduskasutuspäev, milles lööb kaasa ka Suletud ring blogi. Eelistan toitu tellides, üritusi korraldades ja kosmeetikat soetades lihtsaid ja mugavaid korduskasutuslahendusi. Mõned ettevõtted müüvad oma tooteid tagastatavas taastäidetavas pakendis, teised pakuvad selliseid pakendilahendusi teistele või rendinõusid suurüritustele. Koostasin ülevaate korduskasutuslahendusi pakkuvatest ettevõtetest, mida näed SELLEST FAILIST. Loodan, et see on toeks ürituste korraldamisel ja igapäevaste tarbimisvalikute tegemisel.

Kes siit ülevaatest välja jäävad

Päris nõude kasutamine kohapeal süües on kiiduväärne ja õnneks üsna tavapärane nähtus ja sisuliselt teeb seda pea iga söögikoht - pigem on huvitavad kaasaostu ja suurürituste toitlustamise lahendused. Teise ringi esemeid müüvad ettevõtted käivad ka korduskasutajate alla ning oma taarasse ostlemise võimaluste pakkujad toetavad pakendivabadust, aga nemad jäävad sellest ülevaatest välja. Samuti ei saa siin tähelepanu need, kes võtavad nt plastpakendi tagasi ja töötlevad selle ümber - korduskasutus on sama pakendi samasugusel kujul kasutamine.

Tähelepanekud korduskasutajate tegemistest

Mina alustasin oma jäätmetekke vähendamisega aastal 2017 ja lahendusi on meeletult juurde tulnud. Toona ei olnud ma teadlik peaaegu mitte ühestki valikust, mis siin tabelis ära toodud on. Mõni pakkuja on muidugi kahjuks ära kukkunud ka.

Aga, head lugejad, kuidas teiega on? Milliseid neist toodud lahendustest teie täna teate? Mulle torkab silma see, et paljud ei reklaami korduskasutust oma kodulehel. Selle info saamiseks tuleb leida sotsiaalmeedia fotode virr-varrist see üks Instagrami või Facebooki postitus aastast 2019. Nii on ettevõttel üsna keeruline oma ringluslahendust toimima saada ja kliendil asjaga kursis olla. Teine variant on, et infot näeb juhuslikult Wolti tellimust tehes, mis on selline enam-vähem lahendus.

Minu soovitus ettevõtetele on, et tehke nii nagu on teinud Tilk, Bonobo ja nt Hafen restoran ning pange see info eraldi alalehena enda kodulehele suurelt nähtavale. Pasundage sellest ja tehke see nähtavaks ning teised saavad samuti infot lingiga edasi jagada. Ringkarp, millega ma ise seotud olen, näitab kirjutamise hetkel minu teada ainsa ringluspakendite pakkujana enda kodulehel konkreetselt, millised restoranid igapäevaselt ringkarpidesse ja -topsidesse toidu- ja joogipoolist müüvad. Korduskasutus on väga tugev müügiargument - kasutage seda! Lisaks, korduskasutuslahenduste pakkujad peaksid aktiivselt osalema erinevates keskkonnakampaaniates ning sihtima end rohelistele ettevõtetele (miks mitte teha purgitoitlustust keskkonnast hoolivatele organisatsioonidele ja vastavatel üritustel).

***Millised ettevõtted veel siia ülevaatesse lisada võiks?

Eelmine
Külas on KonMari konsultant Marie Pärkma
Järgmine
Üks viis pakendivaba toitumise tervisemõju teaduspõhiseks mõõtmiseks

1 vastus

Email again:
Kärt 14. juuni 2021
Tartu Kohvipausist saab osta mõningaid (magus)toite panditaaras.