Eksperiment: kas blenderiga tehtud koostisosad maksavad vähem

Kvaliteetse blenderi omamine lisab jäätmeteta ellu kahtlemata kiirust ja mugavust. Kui sõber tuleb ootamatult külla, saab kiirelt teha kosutava smuuti, saiale määrde ja juurikale dipi. Paljud asjad muutuvad pakendivabalt kättesaadavamaks, kiiremaks, mõndagi saab ära teha juba kapis olemasolevaga ning jääkide ära kasutamine muutub hõlpsamaks. Mind huvitas aga, milline see rahaline sääst blenderiga ise koostisaineid tehes ikkagi on?

Tabelieksperimendi loogika

Võtsin lahti exceli (vt siit) ja lisasin sinna erinevaid koostisaineid, mida blenderiga teha saab (määrded, taimsed piimad, jahud jne). Panin kirja enda ostuloogika ja veebilehtede info põhjal, milline on maksumus järgneval: 

  1. pakendatud valmistoode;
  2. tavapoest (Rimist) ostetud toorainega valmistatu, seda nii pakendita kui pakendiga;
  3. pakendivabast poest (Ilmast või sealse valiku puudumisel Biomarketist) toorainega valmistatu.

Näiteks, kui tavapoes on võimalik valida pakendivaba või jäätmevaba kraami, siis see on alati valemis sees. Olen siin arvestanud muidugi linnainimese võimalusi tavalises natuke suuremas poes. Kui pakendivabas poes ei ole mingisugust toodet (nt mesi, kookosrasv), siis valemis on sisse pandud poest soetatav jäätmevaba (loe: mh klaas, papis-paberis) alternatiiv. Lisaks rõhutasin tabelis leppevärvidega, kui tavapoes saab juba kraami pakendivabalt kätte või kui ise tehes tekib sääst võrreldes valmistootega.

Muidugi, ütlen ausalt, et mina isiklikult ei aja ostes mitte niivõrd sente taga, vaid väärtust: pakendivaba, eriliselt töötlemata toit. Kui olen oma toidueelarvest teistega rääkinud, siis olen alati tagasisideks saanud, et see on väga mõistlik ja normaalne. Mina ostan oma toitu sageli nii tabelis võrreldud Ilmast kui ka Rimist. 

Tulemused

Suurt osa minu esialgses tabelis toodud koostisainetest saab valmistada pakendivaba/jäätmevaba kraamiga tavalisest poest. Pakendivaba poe fookus on rohkem kuivainetel ja see katab ära mitmeid kaupu, mida tavapood täna pakendivabalt ei paku. Enamasti tekib ka sealt koostisainete valmistamiseks kraami soetamisel sääst võrreldes valmistoodetega. Seega, minu järeldus on, et suure osa blenderiga ise kodus valmistatud koostisosadega saab raha kokku hoida ning pakendit vähendada. 

Lisan siia, et blenderi olemasolu võimaldab tõhusamalt kodus olemasolevat kasutada. Kui meil kaneel otsa sai, purustasime blenderis kaneelipulki. Kui oli tuhksuhkrut tarvis, tegin seda olemasolevast suhkrust. Kui retseptis oli kikerherne- või tatrajahu, tegin selle kodus leiduvast. Ma ei pidanud minema erladi neid asju ostma.

Muide, mida te minu Excelisse võrdlemiseks lisaks?

#reklaaminurk #blendtec

Olen nüüdseks Blendteci kvaliteetblenderit kasutanud ca kaheksa kuud ja endiselt väga rahul. See on minu ellu toonud lihtsust, uusi võimalusi ja põnevust toiduvalmistamises. Lisaks tänasele rahasäästuloole olen juba varasemalt jaganud, kuidas blender võib aidata pakendiprügi ja toidu raiskamist vähendada.

Mina segan sellega taignaid, valmistan smuutisid, määrdeid, katsetan uusi retsepte (nt vegan toorjuustukook), vähendan toidujääke (kõike saab panna määrdesse, kastmesse, smuutisse, taignasse). Mul on tänu sellele ligipääs rohkematele jäätmevabadele kiiretele toitudele ja suudan toitu efektiivsemalt ära tarvitada. Tegin sellega isegi martsipani: kõigepealt teed blenderiga 100 g suhkrust tuhksuhkru ja siis blenderdad 100 g mandlitega kokku.

Kui oled ka läbi mõelnud, et taoline multifunktsionaalne blender võiks sinu ellu väärtust tuua, siis mai lõpuni on mul pakkuda kaks sooduskoodi, mida näed SIIT. Blendteci kodulehelt leiad palju lihtsaid ja kiireid jäätmevabalt tehtavaid retsepte.


Eelmine
“Kapis pole süüa” suupistevaagen
Järgmine
Külas on KonMari konsultant Marie Pärkma

2 vastust

Email again:
iKczUDTPMtJXhH 4. detsember 2021
TjGYPCUFKJQ
DTNoVGAwaj 4. detsember 2021
LbZpnTHsqcOAS