lluspektri poe looja Carmen: ilu on enda armastamine ning sügavam kui vaid välimus

Karantiiniperioodil märkasin, et mind huvitavad tavapärasest rohkem iluteemad. Mitte et ma ei tunneks end meigita enesekindlalt, vaid seepärast, et enda ilu kujundamine on enese väljendamise viis. Ma tõeliselt naudin seda ning usun, et ka paljud minu blogi lugejad niisamuti. Nii otsustasingi siia blogisse külla kutsuda Carmen Haava, Iluspektri e-poe omaniku, kes tunneb eetilist kosmeetikat, oskab kaunilt jumestada ning kiirgab siirust ja heatahtlikkust.

Carmeni sõnul hõlmab Iluspektri e-poe juhtimine päris mitmeid tegevusi, alates uute toodete otsimisest ja nende testimisest, kuni pakkide välja saatmiseni. “Töövälistel hetkedel meeldib mulle end vormis hoida jooksmise ja tantsimisega. Hetkel käime koos abikaasaga Latin Passion’i tantsutundides bachatat, salsat ja kizombat õppimas.” Carmen on varasemalt tegelenud kümme aastat võistlustantsuga.

 

Kuidas leidsid tee eetilise kosmeetikani?

Rohkem kui dekaad tagasi ostis mu ema endale Jane Iredale’i kosmeetikat. Sealt tekkis mu huvi looduskosmeetika vastu. Need tooted olid küll väga kallid, aga nahal oli spa-laadne tunne. Esimesed nahahoolduse tooted soetasin 20. eluaastate alguses. Leidsin sellise imelise looduskosmeetika brändi nagu Annemarie Börlind. Mõned aastad hiljem tegin kannapöörde enda toitumises ja loobusin täiesti loomsete toitude söömisest. Ja sealt edasi olen andnud endast parima, et vältida üldist loomade väärkohtlemist. Ehk jõudsin veganluseni. Lükke toitumise muutmises andis mulle meie perekoer Cessu. 2017. aastal tuli meil abikaasaga mõte asutada enda e-pood, mis on seotud minu kirega ja meie ühiste väärtushinnangutega. Huvitaval kombel ei ole ainult üks situatsioon mind viinud millegi leidmiseni, vaid see on olnud pikaajaline protsess.

Cessu. Foto: Carmen Haav

 

Mis on mahe-, vegan-, mineraalkosmeetika?

Mahekosmeetika retseptis on mahe päritoluga koostisosad. Mahe tähendab, et koostisosade toormaterjale pole geneetiliselt muundatud, pole kasutatud mürke, sünteetilisi väetisi. Mahekosmeetika ei tohi sisaldada mitte midagi sünteetilist.  

Vegankosmeetika tähendab, et kosmeetika ei sisalda loomseid ja loomse päritoluga koostisi. Tavaliselt tähendab see, et need ei sisalda mett, piima, loomseid rasvu ja putukate verd. 

Mineraalkosmeetikas kasutatakse mineraale. Mineraale kaevandatakse ning mineraalkosmeetikat on oluliselt kallim valmistada võrreldes tavakosmeetikaga. Samas, puhas mineraalkosmeetika on nahka hooldav, niisutav ja ühtlustav. Nt tsinkoksiid aitab vähendada aknet, kaitseb päikese eest ja on vananemisvastase omadusega. Titaaniumdioksiid kaitseb päikese eest ja sobib eriti tundlikule nahale, mis ärritub kergesti.

 

Mida võivad jäätmevabadusega tegelejad Iluspektri poest tulevikus osta lisaks Zao taastäidetavale kosmeetikale?

Mõtleme võimalusele, et tulevikus saaks tühjad anumad meile saata ning edastaksime need tootjatele. Kindlasti tahame vaadata juurde täitesisudega brände. Tegelikult ei ole neid Euroopas eriti. Rohkem leiab täitesisudega ettevõtteid USA-st, kuid nende tooteid on keerulisem ja kallim Eestisse sisse tuua.

 

Paljude arvates on iluteemad ja meikimine pealiskaudne. Mida tähendab ilu sinu jaoks?

Oo, ilu on lai mõiste. Ja minu jaoks liigub natuke vaimse tervise valdkonda. Kokkuvõtvalt öeldes on ilu minu jaoks iseenda armastamine. Kui ma armastan ennast ja olen naiselikus energias, siis tunnen ennast kõige ilusamana. Mida tähendab ennast armastama? See tähendab seda, et kõik, mida ma enda jaoks teen, teeb mulle head. Koristamine, toitumine, riietumine, juuksehooldus, nahahooldus, meikimine või mitte meikimine – need tegevused peavad olema tasakaalus. Kindlasti pole ilu pealiskaudne, see on palju sügavama tähendusega kui ainult välimuse omaduse määratlemine.

 

Seega väline kandub ka meie sisemusse?

Ja vastupidi. Kui oleme sees endaga rahul, kandub see ka väljapoole. Kuue aasta eest olin väga õnnetu inimene. Võib öelda, et vihkasin ennast. Mul sai kõrini oma negatiivsest mõtlemisest ja sisekõnest. Olin lõpetanud meikimise, mu juuksed nägid lohakad välja ning ma ise ka. Hakkasin lugema palju eneseabi raamatuid, leidsin eluarmastuse, saavutasin enesekindluse ning enesekindel olen ka nüüd.

 

Millised on sinu arvates need põhiasjad, mis võiks meigikotis olla hea meigi igapäevameigi tegemiseks? Miks me neid erinevaid tooteid vajame?

●     Ripsmetušš värskuse loomiseks, eriti hea neile, kel on väsinud silmad.

●     Jumestuspõhi – kuivale nahale niisutav mineraalpuuder või jumestuskreem

●     Peitekreem – iluvigade peitmiseks. Virsiku alatooniga peitekreem peidab sinised silmaalused ning nahatoonis peitekreem virsikutooni.

●     Punane ja nahatoonis huulepulk. Üks pidulikumaks ja teine igapäevaseks kasutamiseks. Punane huulepulk lisab pidulikkust ning nahatoonis huulepulk on igapäevasel meigil täpp i peal.

●     Mitmekülgne palett, kus on päikesepuuder, põsepuna, lauvärvid kõik ühes, et saaks võimalikult mitmed näoosad kaetud. Päikesepuudrit või põsepuna saab kasutada nii jume andmiseks kui ka laugudel.

●     Kulmupliiats – kulmude värvimiseks ja vajadusel silmalaineri tegemiseks. Hea pliiatsiga saab ka huulekontuuri ära teha ning värvida huuled huulepulgaga.

●     Särapuuder – anda näole sära ja viimistlus

●     Puuder – läbipaistev või tooniga lõppviimistluse jaoks. Tolmpuudriga on hea küpsetada. See tähendab, et kannad puudri silmade alla, ninajuurele, lõuale ja kulmude vahele ning kontuurjoone alla, et luua dimensiooni ja tuua heledamaid kohti esile.

 

Kas päikesepuudri asemel kakao kasutamine on okei?

Jah, tõepoolest. Kui sa ei soovi poetooteid tarvitada, siis saad seda päikesepuudri asemel kasutada nii kontuurimiseks põsepuudrina kui ka kulmupuudrina. Kui sul on peeti kodus, siis ka sellega saab värvida nii huuli kui ka põski. See on hästi pigmenteeritud.

 

Ma olen kasutanud ka huulepalsamit kõrgematele kohtadele läike andmiseks. Olen kasutanud ka Zao läikivat lauvärvi, mis vajas veidi rohkem hajutamist. Kas need on mõistlikud tegevused?

Jaa, need on väga mõistlikud. Ma teen ise täpselt samamoodi, kui olen laisk ja ei viitsi erinevaid tooteid kasutada. Vahel ma kasutan ainult päikesepuudrit ning teen sellega terve meigi ära. Lauvärviga on samamoodi. Lauvärvipaletti valides võiks vaadata, et seal oleks ka heleda läikega toone, et seda kasutada särapuudrina.

 

Kas sa oled ise proovinud ka meiki valmistada?

Olen väiksena värvinud huuli nii peedi kui ka arooniatega. Ma ei ole meiki ise valmistanud, ka huulepalsamit mitte. Olen kasutanud mandli- ja kookosõli huultel, enne, kõike süües, ka mett. Gümnaasiumis tegin ka ise näo- ja kehakoorijaid, viimaseid kohviga.

 

Mina ei ole julgenud paletti endale soetada, sest kui see kukub maha, lähevad kõik värvid puruks. Kas sa ise eelistad julgelt paletti või väiksemaid eraldi värve?

Kasutan mõlemaid. Nooremana soetasin palette, kuna need olid nii kulutõhusad lahendused, kus oli kõik vajalik olemas. Kui mul kukkus palett maha, võtsin puudri üles, pressisin tagasi. Praegu soovitaksin alkoholi pulbrile peale panna, et see desinfitseeriks pulbri ära.

 

Millised on põhilised nipid, mida ennast meikides võiks järgida? Kuidas neid tavainimesena õppida?

●     Ripsmetuši kasutamisel kinnita pärast läbipaistva puudriga, et ripsmetušš ei hakkaks pudenema ja määrima. Selleks sobivad ka maisitärklis või jahu. See on eriti hea trikk neile, kellel kandub ripsmetušš pidevalt silmaalusele nahale.

●     Õhukesed kihid – alati saab juurde lisada, aga keerulisem on ära võtta. Akne puhul soovitan iga vistriku peitekreemiga ära katta, need puudriga kinnitada ja seejärel kasutada üle kogu näo õhukest kihti jumestuskreemi või mineraalpuudrit. Tulemus on loomulik, täielikult kattev ja ei jäta krohvi muljet.

●     Joonista kulmupliiatsiga sünnimärk suuremate vistrikute peale ning kinnita puudriga.

●     Tõsta esile enda parimad küljed: rõhuta ilusaid silmi, pikki ripsmeid või lopsakaid huuli.

●     Meiki saab kasutada mitmekülgselt. See on tavaliselt pigment ja puuder või pigment ja kreem. Huulepulka saab kasutada nii huultel kui ka põskedel. Näiteks Kim Kardashiani jumestaja Mario kasutas väheste toonidega kreemipaletti üle terve näo segades toonid omavahel sobivaks kokku. 

Õppida saab youtube-st, Iluspektri instagrami kontolt või koolitustel. Ma õppisin ise vaadates youtube’i videosid.

 

Kuidas sa Mario Dedivanovici koolitusele sattusid?

Kardashianid on mulle oma töökuselt mulle suureks inspiratsiooniks. Kuna jälgisin neid, hakkasin ka Mariot jälgima. Mulle meeldib, kuidas ta ei kaota inimese päris nägu ära, vaid tõstab esile parimaid jooni. Tema koolitus toimus Londonis ning see oli minu esimene kord üksinda reisida. Abikaasa tõstis mu arvuti taha, et ma end ära registreeriks. Sain Mariolt väga häid nippe, kuidas teha meiki nii endale kui ka teistele.

 

Mul on endal krohvi probleem. Ostsin hiljuti üle tüki aja poest jumestuskreemi ja peitekreemi kiiruga, mida kannan ringjate liigutustega pintsliga peale. Enne panen nahale ka näokreemi ja silmakreemi. Aja jooksul moodustab see aga krohvikihi, nahajooned lähevad jumestuskreemi täis ja muult nahalt jumestuskreem kulub. See on teistele näha. Mida peaksin teisiti tegema?

Kui toode läheb kurrukeste vahele kohe, siis järelikult on toodet liiga palju. Niiske meigikäsnaga tupsutades saab üleliigset eemaldada ja tulemus jääb siledam. Kui see juhtub aga päeva jooksul, on soovitatav meigi värskendamiseks pintslit ja käsna kaasas kanda kas hajutamiseks või meigikäsnaga tupsutamiseks. Mõned nahatüübid lihtsalt söövad seda meiki sisse. Siis tasuks kanda peale lisaks puudrit või jumestuskreemi.

 

Kuidas teha tavainimesena kosmeetikat soetades häid valikuid? Kuidas tunda ära häid tooteid?

Kindlasti tasub uurida arvustusi, lugeda rohkem toodete ja nende koostisosade kohta. Ning tuleb mõelda ka enda eesmärgile. Näiteks, kui on punetava naha tõttu vajadus näokreemi järele, siis küsi endalt, milline on nahatüüp, kas on varem olnud probleeme näokreemidega ja mis on põhjustanud probleeme ja ärritusi. Vastavalt nendele probleemidele, saab määratleda, milline võiks olla näokreem.  

Häid tooteid tunneb ära brändi kuvandi, toodete koostisosade, piltide ja arvustuste järgi. Kui kõik kriteeriumid on vastavusse nõuetele, siis tegemist on hea või erakordse tootega.

 

Kas on mingisuguseid tooteid, mis on sinu arvates sellised, millele ei peaks oma raha kulutama? Millised?

Kõik, mis on loomadel testitud, sisaldab loomseid või loomse päritoluga tooteid, ilmselgelt. Süvitsi minnes, siis väga kuivatavad nahahoolduse tooted, peamiselt loomulikku rasu eemaldavad puhastustooted, mis muudavad naha hullemaks. Kõik tooted, mis tekitavad allergiat ja mille puhtuses on väga suur kahtlus. Või tooted, mille puhul ei tea, kust need pärinevad.

 

Milliseid koostisaineid sina toodetes väldid ja miks?

Lisaks ülemises küsimuses toodud infole väldin tugeva parfüümi sisaldusega nahahoolduse tooteid. Võib-olla on mul lihtsam selgitada, kuidas ma loen silte. Kui ma võtan sildi ette, siis esimene asi on see, et ma otsin ülesse, kas see sisaldab loomseid koostisosi: piim, mesi, mesilasvaha, karmiin, loomne skvalaan, loomne glütseriin. Need on peamised koostisosad, mida ma kohe väldin. Seejärel vaatan, mis järjekorras on tooted, kui kõik head koostisosad on listis eespool ehk suurema osakaaluga, siis on hästi ja soetan toote. Eelistan fillerina alati vilgukivi ehk micat ning ei kasuta talki. Kui listi eesotsas on koostisosad, mis otseselt minu nahka kuidagi ei mõjuta (nt fillerid, säilitusaineid), siis ma tean, et see toode pole väärt soetamist.

 

Millised on põnevaimad jätkusuutlikud kosmeetikatrendid maailmas?

Täitesisudega süsteem on hoogu kogumas ja mitmed suurfirmad liiguvad samuti looduslikema ja vegan toodete poole. Minimalism on hinnas, järjest rohkem rõhutatakse, et ühe tootega saab mitu toimingut teha. Rohkem teadusarendust looduskosmeetika koostisosadega.

 

Eestis on palju edukaid looduskosmeetika ettevõtteid, kelle käive on varasematel aastatel ulatunud sadadetesse tuhandetesse ja lausa miljonitesse. Jaapanisse tellitakse meie turbavett ja mida kõike veel. Paljudel neist on ka tagastatavate ja taastäidetavate pakendite süsteem. Mis sa arvad, miks meil ei toimu erilist meigivahendite tootmist?

Ma olen aru saanud, et dekoratiivkosmeetikat on oluliselt keerulisem toota kui nahahooldusvahendeid ning seadusandlus teeb selle keerulisemaks. Eestis on meil mineraalkosmeetika tootjatest Ontic Minerals. Vedelate toodete tootmine pidi samuti keeruline olema. See on vaid minu arvamus ning see, mida olen kuulnud. Ma ei oska seda faktidega kinnitada. Ontic Minerals tuli muide hiljuti välja plastivabade huulepulkadega, mis on mõeldud nii huultel kui ka põskedel kasutamiseks.

 ***

Loe ka minu varasemat postitust Zao korduvalt täidetavast kosmeetikast ning Zao kosmeetikaga ülikooli lõpuks tehtud meigist.

Kupongiga SULETUDRING saab Zao kosmeetikalt Iluspektri e-poes 30. juunini -25% soodustust.


Eelmine
Nipid, kuidas pakendist kogu toode kätte saada
Järgmine
Kaks õde toovad kasutatud kangastest lipukettidega pidudele sära

Vastused puuduvad

Email again: