Multifunktsionaalsed riietusesemed, mis sobivad ideaalselt naiste kapselgarderoobi

Foto: Airika Harrik, 2014. Kannan siin vanaema kotti ning mantlit, mis on nüüd sõbranna käes.
Kui kapis on vaja midagi asendada, siis lisaks teise ringiga soetamisele ja kohaliku moe eelistamisele võiks kaaluda ka seda, et ese oleks multifunktsionaalne: kantav mitmel viisil, erinevates olukordades, erinevate riietega ja erinevatel aastaaegadel. Päris ausalt, sageli ei saa kõiki neid omadusi korraga. Reastasin sellegipoolest mõned kihvtid multifunktsionaalsed esemed. 
Iga sekund põletatakse ära üks prügiautotäis riideid ning vähem kui 1% rõivastest suunatakse ringlusse. Taoline riiete valmistamine, mida vaevu kantakse ja siis prügimäele või põletusse saadetakse, tähendab iga-aastast kulu väärtusega enam kui 500 miljardit dollarit. Kui näpuga viibutada, siis alustuseks kehva rõivaste, ärimudelite ja materjalide disaini suunas. 
Vähem kui 1% materjalidest saadetakse ringlusse.
Meil on vaja ärimudeleid, mis hoiavad rõivaid kauem kasutuses: rentimine, jagamine, vahetamine, korduskasutus, parandamine, edasimüük. Riided peaksid olema materjalidest, mis on turvalised ja taastuvad - ei hävita ökosüsteeme ja ei eralda mikroplasti. Leian, et rõivad peaksid olema disainitud nii, et inimesed sooviks ja saaks neid uuesti ja uuesti kasutada. Need peaks ka paigutama mingisugusesse terviklikku süsteemi, mõtteviisi: miks mitte kapselgarderoobi.
Ringmajanduses hoitakse ressursse pidevalt ringluses.
Praegu on meil poodides valdavalt esemed, mida saabki ühel viisil kanda (jah, erinevates kombinatsioonides) kanda. Aga mis siis kui samade esemetega saaks oma välimust hetkega muuta? Mis siis, kui vähesed multifunktsionaalsed esemed vähendaks tunnet, et pole midagi selga panna? Vaata näiteks neid klippe, kus spioon muudab mõne hetkega oma välimust:



Multifunktsionaalsed kotid (minu elus hädavajalikud "aksessuaarid")
Stella Soomlaisi Go to the library seljakott (mul on cover and discover sarnane) saab kanda nii käe- kui ka seljakotina. Capital of plenty ridiküli rihmade paigutust muutes saab sellest teha vöökoti, lühema või pikema rihmaga koti, kanda õlakotina ja kasutada rihmasid käepaeladena või ühte neist ka vööna. Stella nahast kotid on loodud ringdisaini põhimõttel: tootmisel tekib vähe jääke, kotte saab proovimiseks või korra kandmiseks rentida, need on hõlpsasti parandatavad ja eluea lõpus muudetakse uuteks toodeteks.

Pariisis pesitseva LaFlore'i Bobobark sobib veganitele, kuna on valmistatud korgist. 835 inimese hinnang sellele kotile kokku on 4,5 tärni. Seda saab kanda käe-, õla ja seljakotina igapäevasteks käikudeks.

Hõlmikkleit (ingl wrap dress)
See on kleit, mille saab mähkida endale paeltega ümber, aga kanda näiteks ka õhukese kardiganina. Mulle jäi Etsys silma Leedu tootja linane kleit. Neid jagub aga ka teise ringiga nt kohalikus Yaga poes.


Hõlmikseelik (ingl wrap skirt)

Hõlmikseelikut saab mugavalt siduda sinna, kuhu vaja, ning see elab hästi üle ka õhtu jooksul mugides paisumise. Seda võib kanda ka üle õlgade hõlstina. Minul on olemas see Läti linane hõlmikseelik, aga see pigem ei ole selline ese, millega vana aasta õhtul sõprade juures diivanil ükskõik kuidas lebotada. Linasega peab pigem viksilt ja viisakalt istuma, sest muidu tulevad kortsud. Siiski, mina olen rahul. Kui kortse ei taha, tuleb valida mingisugune sünteetiline materjal (ja pesta seda siis guppyfriendi kotis, et mikroplast pesumasina vee kaudu lõpuks merre ei sattuks). 
Tuub
Tuubid on kantavad torusalli, erineva pikkusega kleidi ja seelikuna, topina ning mõnel juhul ka trikoona. Neid on müügil nii meriinovillast kui ka ümber töötatud plastist valmistatuna. Minul on earlgrey tuub.


Lõpmatu kleit (ingl infinity dress)
Lõpmatu kleit on üpris populaarne USA-s, kus on kombeks kõik pruutneitsid ühte värvi riietada. Ülemisi paelu võib ligi 50 viisil siduda ja nõnda isikupäraseks muuta. Kuigi see USA traditsioon ei ole minu arust lahe, siis kleit ise on igapäevases elus kasutamiseks vahva lahendus. Päriselt, pole enne nähtud kleiti, mis niimoodi regulaarselt komplimente koguks (kannad iga kord nagu miskit uut).

Eemaldatava voodriga mantel
Hobiõmbleja Svea Mäesalu tegi mulle mantli, millel saab voodri välja võtta. See oli näiteks suurepärane 2020. aasta jaanuaris käsipagasiga Pariisis Climathoni võistlusel käies. Eemaldasin lihtsalt saabudes ilmaga kohandumiseks voodri. Voodrit olen kandnud ka niisama eraldi eest sulgemata.

Pariis, 2020.
Foto: Airika Harrik (2020).
Pahupidi kantavad riided (ingl reversible clothing)

Osasid rõivaid valmistatakse nii, et neid saab kahte pidi kanda. Neil on erinevad
värvid ja mustrid. Etsyst leiab Euroopa piires nii seelikuid kui ka kleite, hõlste ja toppe. Vintage valik on samuti muljetavaldav.


Klassikalised esemed
  • Vööga pikk kardigan, mis võib talvel täita ka villase kleidi rolli
  • Kaelarätik, mida saab kanda ka pearätikuna
  • Neutraalsed jalanõud nagu nt KIRA teise ringi materjalidest baleriinad

Vaata ka:
***
Mida teie siia nimekirja lisaksite ning millised on teie kogemused nende rõivastega?

Eelmine
Ülevaade teise ringi rõivaste e-kauplustest
Järgmine
Ökotualettpaberite võrdlus

3 vastust

Email again:
Kärt 2. jaanuar 2021
Ka väiksemaid torusalle saab mitmel moel kanda: salli, murumütsi, tuukrimütsi ja peapaelana. Tõeline iga ilma riideese.
Hanna 2. jaanuar 2021
Mulle meeldivad kleidid, mida saab kanda igapäevase riietusena, nt retuusidega, aga väikseid detaile muutes sobivad ka pidulikuks ürituseks .
Reelika 3. jaanuar 2021
Ma ise küll pikemaid seelikuid ei kanna aga kui ongi pikemal seeliku ilus kangas olnud siis vahel olen lühemaks tegemise asemel kleidina kandnud. Keskelt lihtsalt vööga kinni pannud ja tuleb väga kena kleidike niimoodi.