Konkreetsed nipid, kuidas rohelisema eluviisiga raha kokku hoida

Ajal, kui seda lugu kirjutan, on jäänud viimased päevad esimese eriolukorra lõpuni, kuid majanduskriisi mõju annab veel ilmselt pikalt tunda. Paljude kulutused on küll vähenenud, aga samas tuleb neid veelgi koomale tõmmata - näiteks meelerahufondi loomiseks ja miks mitte investeerimiseks. See ei pea olema tingimata ebameeldiv, vaid hea tõuge avastamaks rohelisemat ja minimalistlikumat eluviisi. Olen varem kirjutanud sellest, kuidas üldiselt jäätmeteta elu põhimõtted mul raha kokku hoida aitavad. Tegu oli pigem mõtteviisi looga. Selles loos on aga väga konkreetsed nipid, mida ise kasutan või mis üldiselt töötavad.

Jäätmevabaduse number üks reegel on keeldumine ja teine oma vajaduste kärpimine. Selles loo rõhk on rohkem alternatiividel asjadele, mida nii kui nii tarbiksid: hügieen, toit, riided, tarvikud jmt. Lugu on jaotatud eraldi alapeatükkideks kodu ja elu erinevate osade põhjal.

(KODU)KONTOR

Pakkematerjalid (0€)

Avan pakke ettevaatlikult, et materjale uuesti kasutada. Pakkimiseks kõlbavad kenasti ka erinevad ilusamad paberid nagu näiteks maakaardid turismireisidelt. Ma ei osta tänu sellele eraldi pakkematerjale. Siinkohal on oluline rõhutada, et ma ei korja kunagi eraldi brošüüre või materjale kuskilt kokku - kasutan seda, mis on paratamatult tee minuni leidnud.

Ühepoolselt trükitud paberist märkmik (0€)

Kasutan ühepoolselt trükitud paberit märkmepaberina. Sisuliselt lõikan A4 lehed pooleks, augustan augurauaga ära ning köidan metallrõngastega kahe pappkaane vahele. Kirjutasin sellest lähemalt ka Rohegeeniuses.  

Ma ei prindi ise üldse asju, aga näiteks tellitud toiduvarudega tuuakse vahel kaasa plokk paberit, kus on sama arve prinditud kolm korda ühepoolselt. Sellistel puhkudel tasub muidugi viisakalt kirjutada ettevõttele ja pakkuda alternatiivseid lahendusi. 

Samuti töötavad mu vanemad ametites, kus teatav printimine on nende töö osa. Ühepoolseks jäänud paber leiab kasutust mu õvede koduse sodipaberina ning minagi võtan vahel oma osa. Samas, inglise keele õpetajast vanaemale kuulunud korteris pabereid sorteerides leidsin massiivse koguse ühepoolselt trükitud tühje kontrolltöid - need oli mõistlik teistele lastele anda.

Täitesulepea

Kingitud sulepea, tänu millele ma pole umbes kolm aastat pidanud pastapliiatseid ostma - lihtsalt super kingitus.

Korduskasutatavad asjad nõuavad algul veidi suuremat rahalist investeeringut, mis ennast mõne aja pärast ära tasub - mõni hiljem, mõni varem. Kui ese on parasjagu iseseisvalt ostmiseks liiga kallis, võib selle panna kõrvale  soovinimekirja. Kui ise osta ei jaksa, siis kunagi ei tea, millal keegi otsustab küsida, et mida sa jõuludeks ja sünnipäevaks soovid.

Laenamine

Laenutamisest ja laenamisest saab kirjutada eraldi pika loo tööriistadest rõivasteni. Kui sulle meeldib lugeda, siis raamatukogu on sinu parim sõber. Eesti raamatukogudel on ka veebis suur e-raamatute valik. Kindle Unlimited võimaldab hetkel e-lugerite omanikel kahe kuu jooksul teatud valikust suurt hulka raamatuid tasuta lugeda (edasi 9€/kuu). Kui ka raamatute eest raha välja käin, siis sageli aitavad need tegelikult mind oma elus tööalaselt või muidu nii palju, et need teenivad sisuliselt selle raha mulle tagasi. 

GARDEROOB JA MUUD RIIULID

Avatus

Lähedased pakuvad mulle kui teise ringi asjadele avatud inimesele suurepäraseid esemeid. Kannan uhkusega teise ringi riideid, mistõttu neid ka mulle pakutakse. Mu sõbrad on samuti suured teise ringi riiete fännid.

Multifunktsionaalsus

Kui garderoobi valitud esemed istuvad hästi selga, on omavahel hästi kombineeritavad ja multifunktsionaalsed, siis polegi vaja palju asju osta. Loe minu 2019. aastal kirjutatud kapselgarderoobi lugu siit lähemalt. Minu garderoob on vahepeal täienenud vastupidavate, multifunktsionaalsete ja kvaliteetsete esemetega:

  • Eemaldatava voodriga mõõdu järgi õmmeldud mantel, mida saab kanda peaaegu aastaringselt (õmbles Svea Mäesalu)
  • Stella Soomlaisi rahakott-ridikül, mida saab kanda mitmetel eri viisidel: õlakotina, vöökotina, risti üle rinna, ridikülina, rihmata ja rihmaga. Rihma saab kasutada korraga käevõru ja vööna. Kirjutasin selle kohta lähemalt siin.
  • Stella Soomlaisi seljakott, mida saab kanda ka käekotina ning mis sobib erinevate riietega.
  • Kira baleriinad: need mustad jalanõud sobivad samuti nii pidulikumal puhul kui ka igapäevaselt kandmiseks. Loe nende kohta minu arvustust siit.

Need esemed on kahtlemata kõrgemate hindadega kui kiirmoepoodides. Seepärast ma ei osta asju kergekäeliselt ning püüan uut eetilist moodi kombineerida teise ringi kraamiga. Need on ikkagi investeering aastateks.

Ost 

Muljetavaldavat Basaari rakendust on nii lihtne ja mugav teise ringi asjade ostuks ja müügiks kasutada. Kriisi ajal on paljud teise ringi poed ka veebi kolinud ning oma toodete soetamise mugavaks muutnud. Kirjutan sellest peagi pikemalt.

XXL kirbuturg Tartus

Müük

Vahel juhtub, et ei kanna ikkagi midagi ning tuleb see uuele ringile saata. Pakun asju üldiselt tasuta esimesena oma sõbrannadele. Seejärel eelistan nende huvita jäänut otse müüa, sest siis tean, et asi leiab kellegi kätes kasutust ja väärika kohtlemise. Kui viin asjad otse teise ringi poodi, siis ma ei tea, kas minu viidud asi üldse läheb müüki sobitudes poe esteetikaga, saab maha müüdud või lõpetab korralik asi kaltsuna, sest meil on Eestis teise ringi riietest üleküllus.

 Rikkaks sellise müügiga ilmselt ei saa, aga kel vaja, siis taskuraha saab natuke ja kindlama tunde oma eseme saatuse osas. Teise ringi poele annetamine on mul praegu viimane lahendus, kui jõud ei käi asjade hulgast üle. Siin on muide juhised, kuhu pakkuda raha eest oma raamatuid. Loe ka minu kogemusest boksimüügiga siit.

Vanad kingakarbid (0€)

Oma uues kodus asjade hoiustamiseks küsisin kingakarpe Solarise keskuse Shoeshopi käest, kes juba mõne päevaga mulle suure koguse kõrvale pani. Minu isiklikuks lemmikuks osutusid musta värvi kingakarbid, millele sai kustutatava valge kriidimarkeriga efektselt peale kirjutada, mis karbis on. Asjade voltimisel kasutasin KonMari tehnikat. Meil on riiulitel siiamaani asjad väga kenasti korras, sest kingakarpides hoiustamine on lihtsalt nii hea meetod.

 

VANNITUBA JA TUALETTRUUM

Tükiseep

Tükiseep on üldiselt oluliselt soodsam kui vedelseep ning mina olen see, kes kingitud seebi üle ka rõõmustab. Praegugi on meil vannitoas nõbu Türgist toodud seep.

Isetehtud huulepalsam

Lihtsa mesilasvahast ja õlist koosneva huulepalsami retsepti leiad siit. Kasutan seda ka valgustpeegeldava kreemina, küüntel, kulmuvahana ning vahel ka kätekreemina või oma nahal 

Isetehtud näohooldusvahendid

Hiljuti koostas zero waste teemale spetsialiseeruv kosmeetik Eva koostöö raames mulle personaalse näohoolduskava, mis võimaldab mul teha endale ise näopuhastusvahendi, tooniku, niisutaja, koorija, maski, näoauru. Nende vahendite maksumus oli lõpuks sentides, aga kirjutan sellest peagi lähemalt, kui mu 30-päevane katsetamisaeg läbi saab.  

Isetehtud kreem või lihtne õli

Nullkulu jagab oma blogis oliiviõlist, sheavõist ja mesilasvahast tehtud tahke kreemi retsepti. Paljud kehasõbralikud õlid sobivad aga samuti duši järgselt keha niisutamiseks. 

Meigieemalduspadjad

 Meieeluilu blogist leiad juhise, kuidas meigieemalduspatju ise õmmelda. Lihtsa Google otsinguga leiad palju e-poode, kus neid müüakse. Minu omad on sünteetilisest materjalist ja soetatud Looduspere poest ning need tasusid end ära umbes 2-4 kuuga. 

Vahetatavate teradega raseerija

Soodsaim metallraseerija maksab umbes 22€ ja kümme tera saab euroga. Tasuvusaeg jaotub sellel pigem aastate peale (seitse aastat nt kui kasutaks muidu 2,5-euroseid ühekordseid 10 tk pakis). Mina näiteks kasutan üldse nõukaaegset raseerijat, mis kodus juba oli ja olengi maksnud ainult terade eest. Siin tasub ehk taas mõelda selle eseme kingisoovina esitamisele. Vahu võib teha lihtsalt seebiga käte vahel, aga näiteks habeme ajamisel aitavad vana hea vahukauss ja -pintsel.  

Käsidušš

Käsidušš ei kaota üldiselt vajadust tualettpaberi järele, kuid kindlasti vähendab selle kasutamist ja muret, et mis juhtub, kui tualettpaber poest otsa saab. 

Menstruaalanum ja riidest hügieenisidemed

Siin aitab kiire Google otsing. Näiteks Viljakusmonitor pakub erinevaid valikuid. Keskmise menstruaalanuma hind jääb vahemikku 17-25 eurot ja see tasub end ära umbes 4-5 kuuga. Samas, hügieenisidemed saab ka ise õmmelda.

Riidest mähkmed

Minu kogemus piirdub sellega, et kandsin neid ise 1995-1996 titena, aga mõistetavatel põhjustel ma sellest palju ei mäleta. Paljud kasutajad toovad plussidena esile seda, et tekib vähem prügi, see tasub ennast ära ja laps õpib kiiremini potil käima.   

Katkised sukkpüksid patsikummideks (0€)

Sukkpükste vältimine on tõhusaim lahendus, aga minu elus ei ole see võimalik. Teen praegu natuke targemaid otsuseid ostes vastupidavamaid eksemplare, aga siiski on meil neid tekkinud. Siit leiad juhise, mida teha katkiste sukkpükstega. Meie leibkonnas leiavad puhtaks pestud sukkpüksid peamiselt kasutust kingade poleerimislappidena ja patsikummidena. Olen neid kasutanud ka kolimisel söögiriistade ühte punti sidumiseks, seebijäägihoidjana ja ravimikotikestena. 

KÖÖK

Korduskasutatavad lapid

Kasutame köögis (tööstuslikult kompostitavaid) lappe, mida pesen vahepeal nõudepesumasinas. Nõudepesumasinata kodus saab need panna näiteks kausis sooja vee ja äädikaga mikrolaineahju või kasutada pliiti ja potti. Need on pigem määrivate asjade pühkimiseks. Mikrofiiberlappe kasutan üldiselt pindade pühkimiseks. Mul on eraldi lapid ka ekraanide, peeglite ja akende jaoks. Kui mingisugune müstiline löga peaks kuskile sattuma, siis eemaldan selle kaltsuga (muide, kaltse saab puuduse korral osta Uuskasutuskeskuse käest). Majapidamispaberit me ei kasuta.


Purutee, teesõel, presskann

Purutee on oluliselt soodsam kui pakitee. Kasutan kas presskannu või teesõela enda joogi valmistamiseks. Minu meliss ja piparmünt on tuttava käest saadud. Mulle meeldib ka riivida lihtsalt värsket ingverit presskannu ja teha sellega särtsakat teed.  

Kasutatud purgid

Elukaaslase vanaema saadab meile mitmeid maitsvaid hoidiseid ning need purgid saadame talle tagasi. Eriolukorra ajal tekkinud purgid on leidnud kasutust hoiupurkidena nii vannitoas kui ka köögis. Kindlasti ei saa purgimajandust päris üle käte minna lasta ja edaspidi ilmselt suuname rohkem purke hoidiste tegemise seemneks. 

Isetehtud hapukapsas

Erinevate toitude ise nullist valmistamine ja jääkide ära kasutamine

Teen ise nullist müslit, hapukapsast, tulist kastet, taignaid ja arendan oma oskusi aktiivselt kaugemale. Hakin ise juurviljad sügavkülma - see ei võta palju aega ja säästab raha. Püüan ka jääke maksimaalselt ära kasutada ja nendega loominguline olla. Sellest, kuidas toidu raiskamist vähendada, loe lähemalt siit.

Nädalamenüü planeerimine
Tallinnas on väga palju võimalusi tellida endale hea hinnaga puu- ja juurviljad lahtiselt kastis koju ja seega ka plastprügi teket vähendada. Nii mõnigi võtab papp-kastid hea meelega tagasi. Nädalamenüü planeerimine aitab vähendada nii prügi teket kui ka kulutusi.

Teise ringi nõud 
Mitmed minu nõud tulevad teise ringiga vanaemalt, teised elukaaslase onu käest. Ma ei hoia neid kõige ilusamaid serveerimisnõusid kuskil turvaliselt kapis, vaid hoopis aukohal igapäevases kasutuses silmailuks - me ei räägi siin õnneks Vana-Kreeka vaasidest.

KODU ÜLDISELT

Isetehtud või tabletti kujul puhastusvahendid

Ise puhastusvahendeid tehes tuleb teada, millised pinnad sul kodus on ja kuidas nende eest hoolt kanda. Kui eelmises köögis sain rahulikult sidrunhappelahusega pindu puhastada, siis uue kodu köögipind on nõudlikum. Hetkel kasutan tableti kujul lahustuvaid Biobaula puhastusvahendeid, millest kirjutasin siin. Paljud tööd saab aga tehtud lihtsalt nõudepesuvahendi, sidrunhappe või äädika ja soodaga. Nii lahustuvad tabletid kui ka isetehtu on head soodsad lahendused. 

Parandamine

Paranduskeldri Facebookist saab palju vahvat inspiratsiooni, kuidas asju parandada ning internet on täis juhiseid. Väike nõelumine rõivaga samas toonis niidiga võib eseme eluiga oluliselt pikendada. Taustaks saab panna mõne huvitava ted-kõne, podcasti või audioraamatu. 

Leian isegi katkistele ja koledatele asjadele uued omanikud, kes neisse uue elu puhuvad (0€)

Hiljuti ilmus mul raamat "Kuidas sokutada salaja naabrite juurde oma vana rämpsu", sest selles jäätmeid vähendada püüdva inimese elu ju seisnebki, eksole. Nali, ei ilmunud! Siiski, mõnel juhul tuleb mõelda, mida vanade asjadega teha ning siis aitab prügi aardeks taaskasutus facebooki grupp (Pärnus, Tallinnas, Tartus, Rakveres - mujale võib ka teha).  

Olen leidnud omanikud vanale nõukaaegsele pliidile, katkistele ülikonnakingadele, kulunud taburettidele, katkise põhjaga voodile, ühe jalata öökapile, väikesele kulunud lastetoolile, vanadele jõuluehetele, piimakartongidele, lõnga- ja tekstiilijääkidele, katkistele ehetele jne jne. Mul ei ole seni olnud üldiselt võimalust iseseisvalt neid asju transportida, aga inimesed on tulnud järele. Entusiastid teevad need asjad korda ja/või annavad neile uue elu. Teine alternatiiv oleks, et maksan hunniku raha veoautole, lasen kõik jäätmejaama saata ja maksan veel - pigem näen ikka enne vaeva ja proovin asjad enne uuele ringile saata. Seni on see ka end ära tasunud. Need materjalid on ikkagi midagi väärt.

Praktiline sisekujundus

Iga asi, mis meil kodus seisab, nõuab aega, hoolt ja puhastamist. Seepärast ei leia minu kodust ebapraktilisi kujunduselemente. Praktilised esemed, mis regulaarselt kasutuses on, kaunistavad ka kodu: klaasanumas pihustipudelid, ilusates anumates isetehtud kosmeetika, klaasist anumad toidu hoiustamiseks, karbikesed asjade hoiustamiseks jne - viimased kaks maksid 0€.

VÄLJAS KÄIMINE

Veepudel ja/või termos

Minu number üks soovitus on eluaegse garantiiga Klean Kanteeni pudelid ja termosed - kui mõni osa katki läheb, saad need kiiresti asendada. Mul on nii veepudel kui ka termos, sest ülikoolis tahtsin oma kohvi ja vee lahus hoida. Kui see ei ole sulle oluline, soeta ainult termos.

 Number kaks soovitus on vähem kui kaks eurot maksev pendelkorgiga klaaspudel. See tasub ennast juba kahe joogikorraga ära. Lihtsalt, minul on väga kehvad kogemused klaaspudelitega - lõhki külmumine, puruks minek juuksuri juures, sest üks inimene ajas mu koti ümber - ja seega soovitan mõelda esimesel võimalusel vastupidavale variandile. Kvaliteetne termos tasub end regulaarse kuuma jookide jooja puhul ära umbes 1,5 kuuga.  

Oma karbis toit ja söögiriistad

Väljas söömise arvelt säästmiseks on lihtsaim on teha topeltports toitu õhtusöögiks ning panna üks osa sellest järgmiseks päevaks karbiga kaasa. Kasutan päris söögiriistu.

***

Kindlasti ei ole see nimekiri täielik. Millised on sinu keskkonnasõbralikud säästunipid, mida teistelegi soovitaksid?

Eelmine
Kasutasin kuu aega tableti kujul puhastusvahendeid: minu mõtted
Järgmine
Nipid, kuidas pakendist kogu toode kätte saada

2 vastust

Email again:
Mir 12. mai 2020
Ikka ja jälle loen, et metallraseerija on hea alternatiiv, aga ei öelda et kaua see üks žilett vastu peab ja kuidas sellega pärast edasi toimetada, kas metallprügisse, olmesse visata? :(
Suletud ring 12. mai 2020
Hei, Mir! Žiletitera vastupidavus sõltub kasutamisagedusest, aga on samasugune tavapäraste raseerijatega. Minul kestab see umbes 1-2 kuud, aga teistel inimestel võib kestus olla teistsugune. Tera võib panna olmeprügisse või koguda eraldi kokku ja viia hiljem metalljäätmena jäätmejaama. Sorteerimisjuhised leiab nt sorteeri.ee ja tvo.ee lehelt, aga hästi spetsiifilise juhendi leiab ka siit: https://issuu.com/bioneer/docs/bioneeri_suur_pr_gisorteerimise_juhend Üks variant on ka kasutada habemenuga, millel ei pea teri vahetama, aga mis võib vajada ise vahepeal natuke teritamist - mul puudub sellega isiklik kogemus.